MINIŠKOLKA BERUŠKA VHODNĚ DOPLŇUJE NABÍDKU PRO RODIČE S MALÝMI DĚTMI

0

Říjnové dopoledne na terase před jedním z rodinných domů v Pelešanech. Desítka malých dětí vydlabává dýně, potom „tety“ proříznou místa pro oči, nos a pusu, dovnitř dají svíčku a strašidelný Halloween může začít. „Máme tady i jednu holčičku z Ameriky, která je na delším pobytu doma v zemi svých rodičů, pro ni je to tradiční podzimní činnost. Pro naše děti spíš něco nového,“ přibližuje Dana Šéfrová. Ta společně s kolegyní Monikou Menclovou začala letos provozovat miniškolku Beruška pro děti od zhruba jednoho a půl roku do tří let věku.

„Provozovali jsme osm let malý bazárek s dětským oblečením a vybavením v Krajířově ulici. Už tam jsme měli dětský koutek. Často jsme od maminek slýchali, že mají potíže s hlídáním dětí, když chtějí nastoupit do práce. A protože mám v našem domě v Pelešanech volné prostory, tak jsme o tom s kolegyní začaly přemýšlet,“ přibližuje Šéfrová.

Od myšlenky k realizaci nebyla zrovna jednoduchá cesta. Nejdůležitější slovo má hygiena. Ta stanovila vzhledem k prostorám maximální počet dětí na deset, upraveno muselo být sociální zařízení, místo pro spaní i třeba prostory pro přípravu svačinek a vydávání obědů. Obě provozovatelky si musely také doplnit příslušné vzdělání. „Přišlo první dítě, pak druhé, když k nám chodily pravidelně tři, braly jsme to za úspěch. Dnes vím, že začít v malém počtu bylo ideální, kdyby hned přišlo deset dětí, bylo by to náročné,“ poznamenává Dana Šéfrová.

n201411111650_oso_120_014_beruskaNejtěžší podle ní bylo získat důvěru prvních maminek. Jestliže to není jednoduché pro malé děti, pro jejich rodiče je to ještě těžší, svěřit někomu malé dítě na celý den. „Dnes máme v systému asi dvacítku dětí, některé chodí jen některé dny v týdnu, jiné třeba jen na půl dne. Musíme docházku koordinovat, aby dětí najednou nebylo víc než deset. V dnešní době je pro některé maminky těžké sehnat práci, a tak se snaží být se zaměstnavatelem v úzkém kontaktu i na mateřské či rodičovské dovolené, některé pro svoji firmu pracují třeba na dva či tři dny v týdnu a řešení pro ně je právě naše miniškolka. Máme tu ale třeba i maminky, které chtějí, aby si jejich dítě lépe zvyklo na režim, který je ve školce, nebo aby jejich děti přišly do kontaktu s ostatními vrstevníky,“ upřesňuje Šéfrová.

Denní provoz v pelešanské miniškolce Beruška zahajují ve všední dny již ráno v 7.00 hodin, v 9.00 je svačina, poté se jde na procházku, většinou do lesa, který je hned za domem, nebo v případě špatného počasí na zakrytou terasu, či si děti hrají v herně. Po obědě již některé odcházejí, ostatní jsou spát. Odpolední program končí až v 17.00 hodin.

„Začátky byly docela těžké, nyní již o nás rodiče vědí, kontaktují nás. Moc nás těší, že děti jsou u nás spokojené, chodí k nám rády a stane se, že se jim ani nechce odcházet. Teď bych ráda, aby se nám podařilo miniškolku stabilizovat, abychom se mohly soustředit na další rozvoj služeb a zužitkovat nápady, které postupně přicházejí,“ uzavřela Dana Šéfrová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.