ČESKORAJSKÁ KNIŽNÍ ŽEŇ POČÁTKU ROKU 2012: MRKÁČEK, KUČERA, MATYSOVÁ A HAVELKA

0

Hned čtyři knížky vycházejí v této době od autorů z Turnovska. Každá je trochu o něčem jiném, region vzniku je ale všechny pevně spojuje. Je to nebývalá knižní žeň na období konce zimy! V pořadí šestou svoji publikaci vydal Zdeněk Mrkáček, ta je tentokrát zaměřena na obor jemu nejbližší – jmenuje se Ptáci Českého ráje (autor je odborným pracovníkem Správy CHKO). Další knihou, která jistě stojí za povšimnutí, je druhá knížka zacílená na rodné město od Petra Kučery. Jmenuje se Ztracený zápisník z Turnova. A potom jsou tu dvě publikace z Rovenska pod Troskami. To je přímo historická událost, aby v městečku pod Troskami vyšly v jedné době dvě knížky najednou. Oba autory, Kateřinu Matysovou a Miroslava Havelku, resp. jejich práce, také představíme podrobně…

n201202151503_vakci_23_012_knihyPTÁCI ČESKÉHO RÁJE (Zdeněk Mrkáček). Kniha vyšla v závěru minulého roku, je čtvrtým titulem v edici Vlastivěda Českého ráje a šestým celkově od uvedeného autora. Jedná se v podstatě o unikátní fotografický atlas ptáků a historicky vůbec první atlas ptáků Českého ráje. Textem a fotografiemi přibližuje život 134 druhů ptáků. Čtenář zde najde zástupce všech ptačích říší. Jsou zde zastoupeni ti, kteří žijí v lese – datel černý, holub doupňák, žluna šedá, ve skalním městě – výr velký, kavka obecná, u vody – ledňáček, skorec, konipas horský, na loukách – čejka, křepelka, chřástal polní. V knize najdete i ptáky žijící přímo ve městě, na vesnici, v blízkosti člověka – straku, sýkoru koňadru, hrdličku zahradní, rehka domácího. Součásti publikace je CD s hlasy 33 druhů ptáků od krkavce až po slavíka a sedmihláska. Knihu významně obohacují také notové záznamy zpěvu vybraných ptáků, které zpracoval skladatel a klavírista Martin Hybler. Podle Mrkáčka je hlavním smyslem vydání této knihy ukázat velkou rozmanitost světa ptáků našeho kraje z pohledu barev, tvarů i hlasů a připomenout jejich důležitost v přírodě. Knížku si můžete zakoupit za 300 Kč ve všech třech turnovských knihkupectvích (Kniha u Jizery, Kniha Českého ráje, Antikvariát Michala Bartůňka), v sezoně bude k mání i v informačním středisku Arboretum Bukovina u Hrubé Skály.
Křest knížky se uskuteční ve čtvrtek 16. února od 19.00 hodin v Městském divadle v Turnově. Jedním z kmotrů knihy bude známá a oblíbená hlasatelka České televize Marcela Augustová. V rámci kulturního programu vystoupí i Martin Hybler a dále bude poprvé na veřejnosti promítnut nový krátký film o přírodě Českého ráje.

n201202151503_vakci_24_012_knihyZTRACENÝ ZÁPISNÍK Z TURNOVA (Petr Kučera). Autor je znám jako překladatel a publicista, některé jeho texty se objevují s mírnou (ne)pravidelností i v TvA. Jedná se o jeho druhou knihu věnovanou rodnému městu. Je podobná té první, nazvané Turnovské příběhy o dobách dávných i nedávných. I zde jsou obsahem nápadité eseje, fejetony a verše, které vnímavého autora konfrontují s paradoxy naší současné existence a touhou po snesitelnějších formách lidského bytí ve světě. Kučerova druhá kniha je současně i druhým dílem zamýšlené pentalogie. Třetí část – nazvaná Kudy všudy za Turnovem – by měla světlo světa spatřit na konci letošního roku.
Křest knihy Ztracený zápisník z Turnova se uskuteční ve středu 22. února od 18.00 hodin v domě Na Sboře ve Skálově ulici. Hostem večera bude členka divadla F. X. Šaldy v Liberci Eva Lecchi, na klavír zahraje Pavlína Trakalová. Knihu můžete za 120 Kč zakoupit v Nakladatelství Presstar v Modřišicích, přímo u autora (p.kuczera@centrum.cz), v informačním centru na náměstí a také ve fotoprodejně Aleše Hégra pod Baťovnou v Palackého ulici.

n201202151504_vakci_25_012_knihyMĚSTO ROVENSKO POD TROSKAMI DO ROKU 1945 (Kateřina Matysová). Rovensko je mé rodné město. Tady jsem prožila dětství, pracuji tu a vychovávám děti. Minulost mého městečka mě zajímá již od dětství. Střípky příběhů vyprávěných rodiči a prarodiči se zapsaly do mé paměti a dnes jsou jedním z dílků, které mi pomáhají poskládat obrázek o historii města a o životě jeho obyvatel v dobách dřívějších. Také každá z rovenských památek, které často míjím a o kterých přemýšlím, se váže k příběhu, k období, k člověku…. To napsala v závěru své knížky Kateřina Matysová, která na podkladě dostupných pramenů zpracovala velmi podrobně nejstarší historii městečka pod Troskami, nicméně těžiště její práce je mapování událostí v období let 1918 – 1938. Autorka se podrobně věnuje i událostem II. světové války, které Rovensko velmi poznamenaly. Zmapovala události kolem paravýsadku Antimony, resp. nešťastného konce parašutistů v lednu 1943, osudy lidí té doby, jejich hrdinství i činy diskutabilní. V knize jsou uvedeny i události, o kterých se ve městě dodnes mnoho nemluví. Emoce samého závěru války způsobily právě v Rovensku v květnových dnech 1945 smrt více než tří set německých občanů. Zčásti vojáků, zčásti civilistů. Z pohledu tehdejší doby to bylo vnímáno jako spravedlivá pomsta… Z té dnešní?
„Váhala jsem, jestli mám text, který je vlastně mojí bakalářskou prací, vydat či ne. Na naléhání přátel a rodiny nakonec knížka vznikla a vydala jsem ji vlastním nákladem. Je doplněním mozaiky života města, které mám velmi ráda, a části jeho historie. Té stinné i zářivé. Ostatně tak, jak už to bývá,“ uvedla Matysová. Knížka bude v Rovensku pod Troskami k mání v sezoně za 60 Kč v místním turistickém infocentru, v případě zájmu si o ni můžete napsat přímo autorce na e-mail: katerinka.net@seznam.cz

n201202151504_vakci_26_012_knihyPEKLO V RÁJI – ZE ŽIVOTA V ČESKÉM RÁJI (Miroslav Havelka). Od událostí té doby uplynulo více než padesát let. Ti, kteří se narodili později a žijí v úplně jiném světě, často nevěří, co se v této zemi v padesátých letech dvacátého století dělo. Čím více ubývá pamětníků, tím více upadají v zapomnění události, o kterých si mnozí naši otcové mysleli, že se nikdy zapomenout nedají… Tohle napsal Miroslav Havelka do úvodu své knížky. Lapidárně řečeno, tam kde s vylíčením historie městečka Rovenska Kateřina Matysová končí, on začíná, byť se také vrací do období tzv. první republiky. Jeho knižní počin je v regionu výjimečný svojí otevřeností a pojmenováním věcí, které se staly. „Myšlenku zaznamenat příběhy lidí – sedláků, drobných živnostníků, lidiček, kteří žili a pracovali v našem městě před válkou a pár let po ní byli buď ze svých gruntů vyhnáni, nebo jim byl poctivě nabytý majetek minimálně znárodněn a zabaven – jsem v sobě nosil dlouho. Paměť lidská je krátká, je třeba ty vzpomínky uchovat,“ uvádí Havelka. Dát dohromady podobnou knihu plnou temných osudů není nic jednoduchého, autor obcházel pamětníky z celého Turnovska, byl častým návštěvníkem okresního archivu, snažil se svoji práci zasadit do kontextu doby. „Mým cílem bylo vzpomínky pamětníků zaznamenat co nejvíc autenticky, nic nezveličovat a nic nezamlčovat. Chápu to jako malý splacený dluh lidem, kteří si osud, který je v 50. letech potkal, nezasloužili a dnes jsou neprávem zapomenuti,“ uzavřel autor. I on knihu vydal vlastním nákladem, získat ji můžete v prodejně regionálních produktů pana Mikuly v Rovensku a v semilském archivu. V antikvariátu Michala Bartůňka v turnovské ulici 5. května ji koupíte za 290 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.