CO SPOJUJE HRUBOU SKÁLU, JENIŠOVICE A ROVENSKO? ŠKOLY!

0

Zápisy dětí do prvních tříd základních škol neprobíhají jen ve městech, ale i v menších obcích, kde je v současné době mnohdy pro místní zastupitelstva existence školy zásadní otázkou rozpočtu. Je dobře, když školy na venkově fungují, je to dobře pro místní komunitu i pro děti samotné. Vyrůstají ve svém prostředí, daleko poklidnějším než ve městě. A má to i jednu hlavní výhodu: Nemusí nikam dojíždět! Jak dopadly zápisy prvňáčků v letošní zimě pro školní rok 2013/2014?

Hrubá Skála – Doubravice (počet budoucích prvňáčků 10)
Jenišovice (18)
Kobyly (7)
Malá Skála (11)
Mírová pod Kozákovem (18)
Ohrazenice (9)
Pěnčín (6)
Přepeře (14)
Příšovice (11)
Radostín (4)
Rovensko pod Troskami (15)
Svijanský Újezd (8)
Tatobity (9)
Všeň (8)
(Zdroj: odbor školství MěÚ Turnov)

VE VENKOVSKÝCH ŠKOLÁCH TO ŽIJE!

n201303121744_oso_24_013_hrskalaHURÁ NA LYŽE!
Letošní zimní počasí bylo spíše aprílové, nárazové sněžení a mráz střídaly rychlé oblevy a teploty hodně nad nulou. Přesto si naše škola našla příhodnou dobu, kdy byly skvělé podmínky pro lyžovačku. Každoročně jezdíme s dětmi v březnu na týdenní pobyt do Rokytnice nad Jizerou, kde se děti zdokonalují v lyžařském umění. Letos jsme se rozhodli si vše natrénovat už dopředu na vleku ve Struhách v Turnově. Místní sjezdovka se nám totiž velice líbí. Její pozvolný spád, vždy krásně upravený terén, usměvavý a ochotný pan vlekař, který přizpůsobí rychlost jízdy vleku dětem a pomůže jim i při obouvání těžkých a neforemných přezkám – to je přesně ono, to je to, co malým dětem od 1. do 5. třídy vyhovuje. Ti, co teprve začínají a alespoň trochu se udrží na lyžích, mají k dispozici malý provázkový vlek, oddělený od velké sjezdovky. Proto nezkušení lyžaři těm zkušeným a zdatnějším nijak nepřekážejí a mohou v bezpečí absolvovat svoje první lyžařské pokusy. Touto cestou chceme i poděkovat Klubu lyžařů Turnov, který vlek provozuje. A nejen za to, že nám několikrát umožnil tento výcvik a rezervoval areál jen pro nás, ale i za ochotu, vstřícnost a milé jednání, což v dnešní době není samozřejmostí.
Jitka Novotná, ZŠ Doubravice -Hrubá Skála, jita.novot@seznam.cz

n201303121744_oso_25_013_rovenskoŠKOLA V ROVENSKU POD TROSKAMI ROZŠIŘUJE „ÚSPORNÝ PROVOZ“
Rovenská škola se zapojila do několika projektů, jejichž náplní je podpora a výchova k odpovědnosti vůči svému okolí, především planetě Zemi.
Život na Zemi můžeme připodobnit akváriím, které pozorujeme v přírodopisné učebně. Rybičky si zde žijí svým poklidným životem. Plují sem a tam, nahoru i dolů, v rostlinkách hrají na schovku. Když chtějí spát, spí, když mají hlad, jedí, zkrátka, když mají potřebu, tak ji naplní. Navzdory fungujícímu biotopu i technickému zázemí však dochází k postupnému znečišťování akvária. Pak je potřeba, aby zasáhla ruka člověka a vyčistila z akvária to, co šneci, rostlinky ani filtr nezvládnou spotřebovat. U malých akvárií je to jednou za měsíc, u větších jednou za čtvrt roku a u akvária zvaného Země… jednou za milion let musí přiletět mimozemšťani, aby odvezli odpad, který tu po nás zůstává.
Ve školních třídách v rovenské škole jsou nově umístěny krabice na papír. Smyslem není nasbírat ve třídě co nejvíce papíru, ale naučit se oddělovat papírový odpad, který lze snadno znovu použít. Na chodbách jsou nádoby na sběr pet-lahví. Rovněž stále platí možnost donášet použitý rostlinný olej z domácností v uzavřených nádobách do školní kuchyně, která tento odpad běžně roztřiďuje. Novinkou je sběr tetrapaků, plastů, hliníku (nádoby na školních chodbách), baterií, dále mobilních telefonů a drobných elektrospotřebičů. Nezůstáváme pouze u třídění. Škola začala nakupovat a používat ekologické (snadno odbouratelné) mycí prostředky.
Kromě vlastní aktivity jsme se za pomoci firmy Ekokom seznámili s cestou odpadů od našich sběrných nádob ke zpracovatelům, zabývajícím se znovuvzkříšením nepotřebného materiálu. Ti přesvědčili i největší lenochy, že třídění stojí za námahu.
Toto vše činíme pro zachování prostředí umožňujícího život v našem akváriu – na planetě Zemi. Domníváme se totiž, že návštěva mimozemšťanů v roli popelářů se v nejbližší době nechystá.
Z. Bílková, ředitelka školy, zuzkabilkova@centrum.cz

n201303121744_oso_26_013_zapisŽÁCI ZŠ JENIŠOVICE NESPÍ ZIMNÍM SPÁNKEM
O Dnu otevřených dveří k 50. výročí otevření nové školní budovy v Jenišovicích,  který jsme  připravili koncem září 2012, jsme v TvA již psali. Co zajímavého prožily a prožijí jenišovické děti v průběhu tohoto školního roku?
* První adventní neděli jsme žákovským koncertem v kostele Církve československé husitské v Jenišovicích oslavili začátek vánočního času. Koncert byl spojen s drobným prodejem vánočních dárků, občerstvením a rozsvícením vánočního stromu na návsi v Jenišovicích. Pod rozsvíceným stromem jsme připravili i malé překvapení – živý betlém.
* V pátek 18. ledna 2013 jsme v naší škole přivítali milými dárky budoucí prvňáky – sešlo se jich 18. Na podzim jsme pro ně připravovali školní dílničky, kde si budoucí prvňáčci vyzkoušeli nanečisto práci ve škole – například matematiku a angličtinu.
* Naše pobočka ZUŠ připravila koncem ledna pro rodiče a veřejnost koncert v hudebně školy – představili se malí klavíristé a houslisté.
Při škole pracují a nezahálejí další zájmové kroužky – děti podle svých zájmů pracují v kroužcích jazykových, hudebních, pohybových, sportovních, nově začínají od 2. pololetí pracovat kroužek keramiky a včelařství.   
* Lyžařský pobyt jsme jako i v minulých letech prožili v prvním únorovém týdnu v Rejdicích na pomezí Jizerek a Krkonoš.
* V polovině února se uskutečnil tradiční školní masopust. Vydali jsme se do Jenišovic, vyhlásili soutěž o nejhezčí masku a poveselili se v tělocvičně školy…
* Během jenišovické pouti připravujeme 2. ročník výstavy výtvarných prací žáků základní školy a pobočky ZUŠ,  která v naší škole pracuje. Výstavu budete moci navštívit  v kostele Církve československé husitské v Jenišovicích po oba dva poutní dny.
* Myslíme už i na jaro – v sobotu 4. května připravujeme pohádkový les „Za loupežníky na Drábovnu“, kam letos již potřetí zveme všechny, kdo mají rádi pohádky.
* Na červen plánujeme týdenní turisticko-cyklistický výlet po naší krásné zemi nebo koupání v Jadranu a školní tábor si letos užijeme opět v někde v přírodě České republiky – v plánu je Sloup nebo Český ráj. 
* Naše letošní  aktivity vyvrcholí ve čtvrtek 6. června, kdy uspořádáme Školní jarmark. Zahájíme ho opět žákovským koncertem, tentokrát v altánku před školou. Své výrobky budeme nabízet spolu s občerstvením na zahradě školy.
Více informací o naší škole můžete získat a fotogalerii můžete navštívit na adrese www.zsjenisovice.cz.
Jana Kadečková, zástupkyně ředitele školy, kadecka@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.