BEZPEČNOSTNÍ SITUACE V TURNOVĚ JE VELMI DOBRÁ

0

Vyplývá to ze zprávy vedoucího obvodního oddělení Policie České republiky v Turnově Milana Drahoňovského, který ji předkládal turnovským zastupitelům na únorovém veřejném zasedání. Celkově se v Turnově daří rok od roku úroveň kriminality snižovat. Jsou tu ale i nadále místa, kde k přestupkům či trestným činům dochází. Jedná se především o centrum města a sídliště u nádraží, o okolí Nádražní ulice a samotné nádraží a dopravní terminál. Dále potom sídliště na Výšince a v Přepeřské ulici, vilová čtvrť v okolí Fučíkovy ulice a na Daliměřicích. Exponovaná místa jsou také v okolí nákupních center. „Velice potěšující je skutečnost, že zprovoznění sportovně-rekreačního areálu Maškova zahrada, které je velmi navštěvované veřejností, zatím nepřineslo žádné navýšení kriminálních událostí,“ shrnuje Drahoňovský.

Současné turnovské obvodní oddělení se sídlem v Žižkově ulici má plánovaný početní stav 28 policistů, fyzicky jich tu ale slouží 25, což je minimální stav nutný pro zajištění základních úkolů a povinností v nepřetržitém režimu výkonu služby. O práci policisty není v současnosti ve veřejnosti velký zájem.

V roce 2018 bylo na svěřeném území evidováno 341 trestních událostí, což je nejméně za posledních 14 let. Objasněno bylo 191 případů. Pokles kriminality na úrovni trestných činů je patrný v celé České republice.
Podíl majetkové trestné činnosti byl 46,63 %, tj. 159 případů, z nich se v 64 případech jednalo o prosté krádeže. Zde již několik let dominují krádeže jízdních kol, dále potom krádeže zboží v prodejnách, krádeže odložených osobních věcí v provozovnách, kancelářích firem a podniků a kapesní krádeže. Téměř vymizely krádeže železa a dalších vykupovaných surovin, zejména barevných kovů.

Další problematikou jsou krádeže vloupáním do objektů, a to především do sklepů, garáží, kůlen, vloupání do bytů, rodinných domů a posléze i do různých provozoven. Potěšující je stále nízká kriminalita páchaná na vozidlech. V roce 2018 jich bylo na Turnovsku odcizeno pouze šest a evidováno je jen 11 vloupání do vozidel.

„Násilná trestná činnost je v našem městě naštěstí nízká v poměru k celkovému počtu trestních událostí a v porovnání s okolními většími městy. Za rok 2018 se jedná o 34 událostí s objasněností 67,64 %. Jsou to úmyslná ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování, domácí násilí, týrání, vydírání, znásilnění nebo loupeže. Na našem území došlo vloni ke čtyřem případům vykázání násilné osoby z domácnosti,“ doplňuje Drahoňovský.

Na vzestupu je podle něho kybernetická kriminalita, a to jak na přestupkové, tak i na trestní úrovni. Její podíl na celkové kriminalitě nadále stoupá. Jedná se především o podvody na inzertních portálech, podvody při M-platbách, prolomení přihlašovacích údajů k heslem chráněným aplikacím internetového bankovnictví, k e-mailovým účtům, k účtům na sociálních sítích. Následně dochází k jejich zneužití pro páchání podvodů a k atakům na občanské soužití, k vyhrožování a vydírání. Společným jmenovatelem všech těchto událostí je neopatrnost a naivita poškozených, kteří si dostatečně nechrání svoje přístupová hesla a další prvky soukromí na internetu.

Na velmi vysoké úrovni je v Turnově spolupráce s městskou policií. „Naši policisté a strážníci jsou schopni vzájemné výpomoci v okamžicích, kdy jedna nebo druhá policie zrovna nemůže pro zaneprázdněnost pokrýt některá oznámení. Spolupracujeme na úseku dohledu na veřejný pořádek, na bezpečnost silničního provozu, při opatřeních u pořádaných kulturních, společenských, sportovních a dalších akcích,“ uzavřel Milan Drahoňovský.

Považujete Turnov za bezpečné město?

  • Ne (36%, 203 Hlasy)
  • Spíše ano (31%, 174 Hlasy)
  • Ano (26%, 145 Hlasy)
  • Téma mě nezajímá (3%, 17 Hlasy)
  • Spíše ne (2%, 14 Hlasy)
  • Nevím (2%, 10 Hlasy)
  • Jiná odpověď (1%, 3 Hlasy)

Počet hlasujících: 566

Nahrávání ... Nahrávání ...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.