BEZPEČNOSTNÍ SITUACE V TURNOVĚ JE VELMI DOBRÁ

0

Vyplývá to ze zprávy vedoucího obvodního oddělení Policie České republiky v Turnově Milana Drahoňovského, který ji předkládal turnovským zastupitelům na únorovém veřejném zasedání. Celkově se v Turnově daří rok od roku úroveň kriminality snižovat. Jsou tu ale i nadále místa, kde k přestupkům či trestným činům dochází. Jedná se především o centrum města a sídliště u nádraží, o okolí Nádražní ulice a samotné nádraží a dopravní terminál. Dále potom sídliště na Výšince a v Přepeřské ulici, vilová čtvrť v okolí Fučíkovy ulice a na Daliměřicích. Exponovaná místa jsou také v okolí nákupních center. „Velice potěšující je skutečnost, že zprovoznění sportovně-rekreačního areálu Maškova zahrada, které je velmi navštěvované veřejností, zatím nepřineslo žádné navýšení kriminálních událostí,“ shrnuje Drahoňovský.

Současné turnovské obvodní oddělení se sídlem v Žižkově ulici má plánovaný početní stav 28 policistů, fyzicky jich tu ale slouží 25, což je minimální stav nutný pro zajištění základních úkolů a povinností v nepřetržitém režimu výkonu služby. O práci policisty není v současnosti ve veřejnosti velký zájem.

V roce 2018 bylo na svěřeném území evidováno 341 trestních událostí, což je nejméně za posledních 14 let. Objasněno bylo 191 případů. Pokles kriminality na úrovni trestných činů je patrný v celé České republice.
Podíl majetkové trestné činnosti byl 46,63 %, tj. 159 případů, z nich se v 64 případech jednalo o prosté krádeže. Zde již několik let dominují krádeže jízdních kol, dále potom krádeže zboží v prodejnách, krádeže odložených osobních věcí v provozovnách, kancelářích firem a podniků a kapesní krádeže. Téměř vymizely krádeže železa a dalších vykupovaných surovin, zejména barevných kovů.

Další problematikou jsou krádeže vloupáním do objektů, a to především do sklepů, garáží, kůlen, vloupání do bytů, rodinných domů a posléze i do různých provozoven. Potěšující je stále nízká kriminalita páchaná na vozidlech. V roce 2018 jich bylo na Turnovsku odcizeno pouze šest a evidováno je jen 11 vloupání do vozidel.

„Násilná trestná činnost je v našem městě naštěstí nízká v poměru k celkovému počtu trestních událostí a v porovnání s okolními většími městy. Za rok 2018 se jedná o 34 událostí s objasněností 67,64 %. Jsou to úmyslná ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování, domácí násilí, týrání, vydírání, znásilnění nebo loupeže. Na našem území došlo vloni ke čtyřem případům vykázání násilné osoby z domácnosti,“ doplňuje Drahoňovský.

Na vzestupu je podle něho kybernetická kriminalita, a to jak na přestupkové, tak i na trestní úrovni. Její podíl na celkové kriminalitě nadále stoupá. Jedná se především o podvody na inzertních portálech, podvody při M-platbách, prolomení přihlašovacích údajů k heslem chráněným aplikacím internetového bankovnictví, k e-mailovým účtům, k účtům na sociálních sítích. Následně dochází k jejich zneužití pro páchání podvodů a k atakům na občanské soužití, k vyhrožování a vydírání. Společným jmenovatelem všech těchto událostí je neopatrnost a naivita poškozených, kteří si dostatečně nechrání svoje přístupová hesla a další prvky soukromí na internetu.

Na velmi vysoké úrovni je v Turnově spolupráce s městskou policií. „Naši policisté a strážníci jsou schopni vzájemné výpomoci v okamžicích, kdy jedna nebo druhá policie zrovna nemůže pro zaneprázdněnost pokrýt některá oznámení. Spolupracujeme na úseku dohledu na veřejný pořádek, na bezpečnost silničního provozu, při opatřeních u pořádaných kulturních, společenských, sportovních a dalších akcích,“ uzavřel Milan Drahoňovský.

Považujete Turnov za bezpečné město?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Sdílet

Autor článku

Comments are closed.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.