PRVNÍ MEZINÁRODNÍ HOKEJOVÁ ZKUŠENOST JE ÚSPĚŠNĚ ZA NÁMI!

0

Velkým sportovním svátkem bylo pro Turnovsko ve dnech 20. – 22. prosince 2015 trojutkání české reprezentace kategorie U 16 s vrstevníky z Ruska. I když pro naše barvy to výsledkově bylo takříkajíc „nic moc“, funkcionáři hokejového klubu HC Turnov 1931 se s organizací popasovali velmi dobře, takže oba reprezentační výběry odjížděly ze srdce Českého ráje, které si své místo na hokejové mapě teprve hledá, navýsost spokojeny.

Mezistátní duely zhlédlo na dva tisíce diváků (!), kteří v hale vytvořili parádní atmosféru. Po úvodní prohře se čeští mladíci v pondělí turnovskému publiku odvděčili výhrou, kterou společně po závěrečném hvizdu náležitě oslavili. Vyrovnané skóre trojzápasu nalákalo k třetímu měření sil v úterý do hlediště další slušnou návštěvu, potvrzující dlouholetý hlad veřejnosti Turnovska po dění kolem ledu. Také tento mač nabídl strhující sportovní podívanou, okořeněnou o několik bitek a hlavně spoustou gólů. „Byl to fakt zážitek, a jsem rád, že jsem mohl být díky TvA při tom,“ byl spokojen Karel Mlejnek z Daliměřic, jeden z výherců naší čtenářské soutěže. Zkušenosti tu byli, ať už v roli diváků nebo brankových rozhodčích, nabrat také někteří hokejisté HC Turnov 1931, kteří mají do přátelského utkání s Jičínem (3. ledna od 17.00 hodin!) zatím herní přestávku.

201512231036_sport_231_015_reprehokej

* Česká republika – Rusko U 16 3:7 (2:3, 1:3, 0:2), rozhodčí Hejduk, Kis, Lučan, branky 14. Kowalczyk, 19. Dobiáš, 25. Plášek – 3. Shestopalov, 12. Denisenko, 13. Kotkov, 22. Barinov, 31. a 39. Khovanov, 56. Sokolov, zásahy brankářů 22:37, vyloučení 4:7, diváků 800.
 
* Česká republika – Rusko U 16 3:2 (0:1, 1:1, 2:0), rozhodčí Souček, Kis, Zavřel, branky 25. Arnošt, 42. Blümel, 50. Malík – 13. Nesvetaev, 33. Khovanov, zásahy brankářů 23:19, vyloučení 5:4, diváků 600.

* Česká republika – Rusko U 16 3:8 (1:2, 1:3, 1:3), rozhodčí Fraňo, Komárek, Ondráček, branky 17. Kvasnica, 22. Blümel, 43. Bláha – 14., 36., 38. a 49. Svechnikov, 10. Shabanov, 30. Kotkov, 53. Denisenko,55. Sokolov, zásahy brankářů 25:24, vyloučení 4:5, diváků 600.

201512231018_sport_233_015_reprehokej

Soupiska ČR U16: Kašpar (K. Vary), Dostál (Brno), Dvořák (Hradec Králové) – Malík (Vítkovice), Bernáth (K. Vary), Janošek a Kowalczyk (Zlín), Adámek (Třinec), Dajčar (Olomouc), Had (Liberec), Zábranský (Brno) – Blümel (Pardubice), Plášek (Přerov), Lauko (Chomutov), Sedlák a Dobiáš (Zlín), Kvasnica (Třinec), Gajarský (Brno), Kropáček (Sparta), Matiášek (Plzeň), Bláha (Kladno), Střondala (Poruba), Pokorný (Hradec Králové), trenér Petr Haken.

Soupiska Rusko U 16: Miftakhov (Kazaň), Dubrovskii (Ufa) – Malyschev, Denisenko a Barinov (Jaroslavl), Kalinischenko, Koreshkov a Kotkov (CSKA), Babintsev a Platonov (Magnitogorsk), Shabanov, Degtiarev, Svechnikov, Sitdikov, Khovanov a Shestopalov (Kazaň), Solopanov (Voroněž), Kizimov (Togliati), Zhilyakov, Mutovin, Sokolov, Nesvetajev a Okhotiuk (Čeljabinsk), trenér Evgenii Filinov.

201512231036_sport_236_015_reprehokej

V publiku po všechny tři dny ani přes absenci syna Matěje (povinnosti v Detroitu) nechyběl Josef Pekař, jejichž příběh jsme zveřejnili na našem webu (ZDE). „Rusy můžeme porazit, ale ne porážet. Jejich výběr v této kategorii je o třídu výš, a když se k tomu přidá větší sehranost, neměli naši mladíci nárok,“ uznal Pekař sportovně sílu ruské sborné. Pro mnohé účastníky však v hektických dnech nešlo až tak o sportovní výsledky. Tuhle stránku věci měl na triku především Český svaz ledního hokeje. Jak se za spolupořadatele z HC Turnov 1931 shodli předseda Jan Konejl a šéf organizačního výboru Vladimír Jágr, z jejich strany bylo největším motivem ověřit si, zda jsou coby „amatéři“ schopni zvládnout akci takovéhoto mezinárodního významu. „Byl to docela fofr, ale podle ohlasů z obou táborů národních týmů, a také z řad diváků, jsme to snad zvládli. Myslím, že jsme se dobře prezentovali jak klub, tak i město a do budoucna můžeme počítat s obdobnými sportovními podniky, které veřejnost prostě baví,“ oddechl si Vladimír Jágr.

Na bedrech jeho a dalších činovníků HCT leželo nejen sestavení pořadatelského sboru a doprovodného programu včetně ozvučení, ale také propagace zápasů, umístění reklam i pořízení videozáznamu, delegace brankových rozhodčích, povinné zajištění součinnosti státní a městské policie při dohledu na utkáních, zabezpečení lékařské služby a vytvoření požadovaných podmínek pro doprovodné týmy obou celků a též zástupce médií. „Tak takhle nás snad ještě nikde nerozmazlovali. A atmosféra v hale? Jednoznačně fantastická, a to po celou dobu naší účasti tady,“ prohlásil třeba kustod českého týmu Maroš Solenský.

201512231018_sport_234_015_reprehokej

Na stadionu byla k vidění také celá řada významných osobností hokejového světa. V roli týmového manažera působil např. známý komentátor České televize Martin Hosták, objevil se tu také bývalý předseda ČSLH Stanislav Burdys, na syna Zacka přijel dohlédnout finalista Stanley cupu Malík, a mezi diváky nechyběl ani trenér ženské hokejové reprezentace Jiří Vozák. Jak zaznělo z pořadatelského sboru, právě ženy na bruslích by mohly být v blízké době další akcí podobného významu, které by si turnovští hokejoví funkcionáři chtěli zopakovat minimálně jednou v roce, a to vedle tzv. zápasů pro diváky. „Už teď můžu prozradit, že 18. ledna 2016 u nás sehraje mistrovský zápas juniorka Bílých Tygrů s pražskou Spartou,“ prozradil manažer HC Turnov 1931 Jágr, jenž si jinak velice pochvaloval vstřícnost a spolupráci s oběma policiemi. „Vše proběhlo v klidu bez větších excesů, jen v neděli jsme řešili malý problém s podnapilým návštěvníkem,“ shrnul osobně přítomný velitel té městské Luboš Trucka.

201512231037_sport_237_015_reprehokej

Je sympatické, že pořadatelé i ve všem tom shonu vzali na vědomí adventní čas a neopomněli ani na charitu. Ze vstupného vyčlenili veřejně částku 5.000 Kč pro těžce nemocného Samuela Štěrbu (za rodinu převzala místostarostka Petra Houšková). Po zahajovacím buly v podání toho nejpovolanějšího z povolaných (red. pozn.: viz spojení Tomáš Hocke a Hockey!) se po turnovském starostovi lidem při vyhlašování nejlepších hráčů připomněli mj. také zasloužilý trenér BHK Jaroslav Chramosta a bývalý místostarosta Jaromír Pekař. V závěrečných ceremoniálech při vyhlašování nejlepších hráčů utkání předávali upomínku v podobě skleněného puku s vybroušenými daty také předseda HCT Jan Konejl s místostarostkou Janou Svobodovou, a spolu s manažerem sportovního areálu Maškovka Tomášem Špinkou také všesvazový šéftrenér Slavomír Lener. Jak se nechal slyšet ve svém kratičkém závěrečném projevu, turnovští spolupořadatelé si za organizaci celého třídenního klání zaslouží velkou jedničku!

201512231036_sport_235_015_reprehokej

Chválou nešetřila ani ruská výprava, která byla ubytována v hotelu Karel IV. Pocity z pobytu a dojmy z Turnova vůbec, shrnula za ruskou výpravu krátce mladá manažerka týmu Anastázia Sarapkina: „Lidé nás všude vítali s otevřenou náručí, jsme v Turnově opravdu spokojeni. V úterý nás přijali na radnici, prohlédli jsme si také Galerii Granát na náměstí a dařilo se nám i sportovně.“ Rusové měli ve svém zhruba desetičlenném realizačním týmu také agenta Jaroslava Zídka, který zastupoval naší legendu Jaromíra Jágra, v době jeho působení v Rusku. „O ruské hosty bylo vážně dobře postaráno. V jídle neměli až na ovesnou kaši žádné zvláštní požadavky a krom oficiálního programu, který zmínila Stázka, nebylo na nic dalšího moc času. I tak se sem budeme rádi vracet, třeba s jinými mužstvy,“ potvrdil její slova pro změnu česky.
Karel Vodrážka, sport TvA, vodraz@centrum.cz

Další snímky najdete ve fotoalbu na Facebooku TvA – ZDE

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.