ZÁŘIJOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

(Nabídka je průběžně aktualizována)
Léto a prázdniny jsou ty tam, na září ale pořadatelé připravili směsici zajímavých akcí, že je kam vyrazit. Koncerty na Střelnici, setkání s hasiči, otevření výstavní síně legendárního fotografa, Hruboskalské slavnosti, odhalení pamětní desky pilotu RAF v Rovensku pod Troskami, strašidelný les v Jenišovicích, Noc literatury, jazzový festival, posvícení na Dlaskově statku spojené s loutkářskou poutí, dvě zajímavé zářijové pozvánky jsou také z Valdštejna…

Pátek 1. září
* FD BAND. Kapela vznikla v létě roku 2007 v podhoubí turnovské hudební scény. Na počátku společného zkoušení se věnovala převážně převzaté české tvorbě vybrané frontmanem kapely Frantou Tomášem. Postupem času se nabalovaly další a další skladby z širšího spektra interpretů i zemí původu. Nicméně veškerý repertoár zůstal zaměřením stejný, a to ryze bigbeatový, až rockový. Malá (domácí) scéna, koncert, Klub KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 2. září
* Pohárová soutěž tanečních skupin TURNOVSKÝ GRANÁT 2023, WADF Mistrovství České republiky – CZECH DANCE CHAMPIONSHIP WADF – CARIBBEAN & LATINO & IMPROVISATION & POM-PON DANCE 2023 a WORLD DANCE SHOW WADF disciplín 2023. Soutěže se již 11 let účastní tanečníci a taneční kolektivy z celé republiky všech tanečních žánrů, různých věkových kategorií, všech výkonností. Soutěž se původně konala v Jablonci nad Nisou, před dvěma lety se přestěhovala do Turnova. Střelnice od 9.00 do 20.00 hodin. Více informací na www.czechdance.latinofestival.cz.
V rámci akce proběhne ve foyer Střelnice VEŘEJNÝ ZÁPIS DO TANEČNÍCH KURZŮ TANEČNÍ ŠKOLY ILMA. Podrobné informace o nabídce kurzů Taneční školy ILMA najdete na www.ilma.cz.
* 9. ročník SENIOR CUPu
– SDH Pelešany 1903, a oslavy 120. výročí založení sboru. Hřiště v Pelešanech, začátek v 11.00 hodin. Program: sraz účastníků soutěže a prezence 10.00-10.30 hodin, nástup jednotek a zahájení v 10.45 hodin, začátek soutěží v 11.00 hodin (štafeta, kvíz). Dále potom ukázky práce dětí, předvedení historické stříkačky, vyhlášení výsledků. Volná zábava, živá hudba, tanec, zpěv (15.00-21.00 hodin). SDH Pelešany zvou i širokou veřejnost, rodinné příslušníky a přátele hasičů.
* DĚTSKÝ DEN S HASIČI. Sbor dobrovolných hasičů Rovensko pod Troskami zve od 14.00 hod. k hasičárně (u čp. 182) na zábavné ukončení prázdnin. Čeká vás pěna na blbnutí, opičí dráha, stříkání džberovkami, chytání rybiček, malování na obličej a další. Odměny pro děti připraveny, občerstvení zajištěno.
* Koncert skupiny DĚDKOVÉ u koupaliště v Kacanovech od 18.00 hodin.
* ROMAN HAMPACHER – hudebník, farář a snílek, jehož kořeny jsou rozvětvené široce mimo hranice folku. Na scéně se pohybuje už více než 25 let a prošel mnoha rozdílnými uskupeními až nakonec – alespoň na čas – zakotvil ve vodách indie folku. Malá (domácí) scéna, koncert před Střelnicí od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 3. září
* LOUČENÍ S PRÁZDNINAMI na loučce před Hospůdkou na Valdštejně. Hrají Waldovy Matušky, začátek v 16.00 hodin.

Pondělí 4. září
* KROUŽKOBRANÍ. První školní den v pondělí 4. září se v areálu Maškovy zahrady uskuteční přehlídka kroužků Střediska volného času a dalších turnovských organizací. Vyzkoušet si můžete lego, sokolskou gymnastiku, orientační běh, florbal, otevřenou Náruč pro nejmenší i další tvořivé a sportovní aktivity. Zhlédnout bude možné krátké vystoupení a ukázky z činnosti kroužků. Přijďte se poradit s vhodným výběrem kroužků pro vaše děti. Program potrvá zhruba od 14.30 do 17.00 hodin.
* STANISLAV JANIGA: LINORYTY.
Od 18.00 hodin zahájení výstavy linorytů výtvarníka Stanislava Janigy. Hudební doprovod Petr Kostka. Výstava bude v prostorách knihovny A. Marka v Jeronýmově ulici k vidění do konce listopadu.

Pondělí 4. až pátek 8. září
* BALENÍ UČEBNIC. Dětské oddělení Knihovny A. Marka v hlavní budově v Jeronýmově ulici a také v pobočce na vlakovém nádraží. Zahajte vstup do nového školního roku s učebnicemi v krásných a sedících obalech přímo z knihovny. Obalování učebnic probíhá v rámci půjčovní doby za drobný poplatek.

Čtvrtek 7. září
* SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ VÝSTAVNÍ SÍNĚ VILÉMA HECKELA. Muzeum Českého ráje v Turnově, dům čp. 72, začátek v 17.00 hodin. Více v samostatném článku (ZDE). Součástí bude také slavnostní otevření čp. 72 ve Skálově ulici. Zrekonstruovaný dům bude sloužit jako multifunkční objekt turnovského muzea. Zpřístupněny budou nové výstavní a expoziční prostory, ve kterých se v rámci slavnostního otevření uskuteční komentované prohlídky.
V domě čp. 72 najdete: Výstavní síň Viléma Heckela, novou instalaci expozice Luminiscence, výstavní sál mineralogické expozice a víceúčelový sál.


* AZUROVÉ POBŘEŽÍ A FRANCOUZSKÉ ALPY.
„Mohla jsem přijít o život! Naštěstí jsem přišla jen o krytku objektivu.“ Vyprávění a fotografie Aleny Novotné z dobrodružné cesty konané v září 2021, která vedla severní Itálií podél Azurového pobřeží k druhému největšímu francouzskému městu Marseille a pak na sever do Alp. Cestopisné povídání uzavírá výstavu, která právě končí v prostorách vlakového nádraží v Turnově. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží od 17.00 hodin.

Pátek 8. září
* PAVEL HLAVATÝ: NÁVRAT DO RÁJE. Zahájení výstavy grafického díla rodáka z Albrechtic u Sychrova Pavla Hlavatého (*1943), bravurního a neuvěřitelně činorodého grafika, spjatého vedle Turnovska zejména s Havířovem, kde strávil dlouhé období svého tvůrčího života v letech 1966-2012. Při příležitosti zahájení výstavy bude také pokřtěno nové grafické panorama Turnova, které autor letos pro město vytvořil a které si bude možné zakoupit. Vernisáž výstavy proběhne od 17.00 hodin. Komentované prohlídky výstavy s grafikem Pavlem Hlavatým: úterý 26. září od 17.00 hodin, neděle 15. října od 15.00 hodin. Výstava potrvá do 15. října.
* FUNNY GRASS. Kapela byla vždy zaměřena převážně na tradiční bluegrass, dále pak na country a irskou muziku, v repertoáru má stále více i vlastních písní. Malá (domácí) scéna, koncert, Klub KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

 

 

Sobota 9. září
* HRUBOSKALSKÉ SLAVNOSTI, 8. ročník. Začátek ve 14.00 hodin v Doubravici na louce u Libuňky. Můžete se těšit na bohatý program pro děti i dospělé, celodenní hudební produkci, výtečné pokrmy z grilu, alko i nealko, míchané drinky od našich barmanek. Možnost platit platební kartou. Parkování zajištěno, vstup zdarma. Program: vystoupení žáků MŠ a ZŠ, prezentace hasičů SDH Hrubá Skála, zábava pro děti (klaun, malování na obličej, skákací hrad), odpolední hudební produkce – Duo BigBand hraje k tanci i poslechu; kulinářská soutěž „Hruboskalský master chef“ o hodnotné ceny, projížďky koňským povozem, prodejní stánky, od 12.00 do 14.00 hodin možnost prohlídky Řezníčkovy vily, od 19.00 hodin vystoupí kapela Víkend rock. Po setmění ohnivá show.
* SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ A POŽEHNÁNÍ ZVONIČKY V BĚLÉ U TURNOVA u Domu s pečovatelskou službou, kde bude slavnostně posvěcen zvon a požehnána nová zvonička. Mši celebruje P. Tomasz Dziedzic. Začátek v 10.30 hodin. Následuje sousedské posezení.
* POHÁDKOVÁ NOC NA HRADĚ ROTŠTEJNĚ. Program: Od 17.00 hodin opékáni laskomin, zpíváme si pro radost, od zhruba 18.00 hodin pohádková prohlídka hradu s Bludičkou a dalšími postavami z hradních pohádek – možná přijde i sám Luciper. Od 19.30 hodin noční prohlídka hradu s hradní písní a možná bude překvapení. V případě vytrvalého deště se akce nekoná.

Neděle 10. září
* ODHALENÍ PAMĚTNÍ DESKY mjr. Václavu Leitensdorferovi, letci, rodákovi z Rovenska pod Troskami. Shromáždění účastníků ve 13.30 hodin u kostela sv. Václava v Rovensku pod Troskami. Ve 13.45 hod. přelet historického letounu Lockheed L-10 Electra, ve 14.45 hod. zakončení programu zvoněním rovenských zvonů. Od 10.00–17.00 hod. na náměstí dobový tábor RAF s replikou letounu Spitfire, stánky s občerstvením, možnost zakoupit knihy, pamětní medaile, odznaky a další.
* XIII. OBNOVENÁ PRACKOVSKÁ STAROČESKÁ POUŤ. Kaplička na Prackově, začátek ve 14.00 hodin. Duchovní proslov a začátek hudebního vystoupení v 15.00 hodin. Koncert pěveckého sboru Gospel Yetu – pojizerský gospel z Jablonce nad Nisou. Jako další vystoupí harmonikář Ondřej Zlevor, zahraje písničkářka z Českého ráje Marie Špačková. Občerstvení, domácí výrobky, program pro děti. Zve Spolek přátel prackovské kapličky.

Pondělí 11. září
* ROHANOVÉ – RADĚJI ZEMŘÍT, NEŽLI SE PODDAT. Rohanové patřili k nejvýznamnějším francouzským šlechtickým rodům. Z jejich řad vzešli významní vojevůdci i podporovatelé umění. Kníže Kamil Rohan Sychrov přestavěl ve skvost novogotické architektury. Kniha Rohanové přibližuje jak dějiny rodu ve Francii, tak osudy jeho členů usazených v Čechách. Přednáška PhDr. Miloše Kadlece, ředitele Územní památkové správy a kastelána zámku Sychrov, o osudech Rohanů a představení nové knihy o tomto rodu. Klubovna penzionu Výšinka od 14.00 hodin.

Úterý 12. září
* ROHANOVÉ – RADĚJI ZEMŘÍT, NEŽLI SE PODDAT. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin. Program bude ještě zopakován ve čtvrtek 14. září od 14.00 hodin v penzionu Žižkova.

Čtvrtek 14. září
* POHÁDKA V NÁRUČI – POHÁDKOVÉ ČTENÍ. Pohádková babička Eva Kordová se opět setká s nejmenšími dětmi při čtení pohádek, říkadel a hádanek v mini školce Centra pro rodinu Náruč. Koná se v rámci projektu Bookstart S knížkou do života a Klubu Matýsek. Začátek v 9.30 hodin.
* KNIHOVORY: JIŘÍ „DOKTOR VŠEVĚD“ MARTÍNEK. Beseda s vědcem Jiřím Martínkem, pracovníkem Historického ústavu Akademie věd ČR, který je především znám jako nelítostný lovec z televizního soutěžního pořadu Na lovu. Nový besední pořad v rámci nabídky Městské knihovny A. Marka! Akci moderuje Jaroslav Kříž. Pobočka na vlakovém nádraží od 17.00 hodin.

Pátek 15. září
* ARTRÓZA. Big-beat-hard rock z Liberce. Malá (domácí) scéna, koncert, Klub KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 16. září
* ŽIVOT NA VALDŠTEJNĚ ANEB KDO BYLI MAJITELÉ HRADU? Akce k příležitosti celorepublikových oslav Dnů evropského dědictví. Speciální kostýmové prohlídky, které návštěvníky seznámí s významnými majiteli hradu. Vstupné: plné 110 Kč, snížené 70 Kč, rodinné 300 Kč. Hrad Valdštejn od 11.00 do 16.00 hodin.
* NOČNÍ STRAŠIDELNÝ LES V JENIŠOVICÍCH. Start u koupaliště, bojácní startují od 18.00 do 19.30 hodin, nebojácní od 19.30 do 20.30 a až do 21.00 hodin mohou startovat účastníci bez baterek. Vstupné 80 Kč (dítě od 4 let i dospělí). Rezervace času startu a více informací na www.jenisovice-detem.cz.
* BIGBÍTEK. Přední revival českého bigbeatu z Rovenska pod Troskami, zejména potom Krausberry, Vítkova kvarteta, Vladimíra Mišíka, Krucipüsku a dalších. Malá (domácí) scéna, koncert, Klub KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 17. září
* NOVÉ PTAČÍ BYDLENÍ V MĚSTSKÉM PARKU. Ptačí budky v městském parku, to byl jeden z návrhů participativního rozpočtu v roce 2022, který až překvapivě dobře uspěl v hlasování veřejnosti. Pojďte se zúčastnit projektu, který vylepší životní prostředí ptačích obyvatel našeho města. Komunitní věšení ptačích budek se koná v neděli 17. září od 10.00 hodin. Sraz je v 10 u sochy sv. Jana Nepomuckého v Rývových sadech. Akce je vhodná pro celou rodinu, na sebe pracovní oblečení, s sebou oblíbené nářadí a oceníme i drobné domácí dobroty. Dětem určitě přibalte i vybavení pro řádění v parku. Těšíme se na příjemné nedělní dopoledne!
* VÝTVARNÁ DÍLNA KAMÍNKOVÁ A KUKUŘIČNÁ.
Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi bude již laděna podzimně. Společně s našimi lektorkami si děti vyrobí panáčky a další výrobky z kukuřice a také budeme malovat na kameny. Nezapomeňte na kartičku Pohádkové tvoření se Skřítkem Knihovníčkem. Těší na všechny děti i rodiče lektorky Eva, Simona, Šárka a Veronika. Dílna je součástí projektu Bookstart S knížkou do života. Dětské oddělení Městské knihovny A. Marka v Jeronýmově ulici. Začátek v 10.00 hodin.

Středa 20. září
* TOMÁŠ KUBEŠ: HOLANDSKEM NA LODI. Poplujeme po kanálech i jezerech mezi nejhezčími holandskými městy, budeme kotvit v malých přístavištích i centrech historických měst. Jak už to v Holandsku bývá, nebudou chybět ani pestrobarevná pole plná tulipánů, velký květinový karneval, sýrová farma, Naarden po stopách Jana Amose Komenského, nebo tulení záchranná stanice. Cestovatelský klub, Kino Sféra na Střelnici od 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.

Čtvrtek 21. září
* BABYCLUB VAGÓNEK. Dopolední program vyhrazený našim nejmladším čtenářům a rodičům. Společné čtení a navazující tvůrčí a hrací aktivity se pravidelně pro veřejnost konají jednou měsíčně na pobočce Turnov II v rámci projektu Knihovna pro celou rodinu – Bookstart S knížkou do života. Knihovna na vlakovém nádraží od 10.00 hodin.
* HRAD VALDŠTEJN V KNIHÁCH A OČIMA KASTELÁNA. Pořad biblioterapie pro klienty Fokusu a další zájemce z řad veřejnosti. Čtení ukázek Eva Kordová, povídání o historii a současnosti hradu Valdštejna kastelán Radim Štícha. Hudební doprovod na kytaru Petr Kostka. Komunitní místnost Fokusu od 10.00 hodin.
* NOC LITERATURY V TURNOVĚ. Po roce se vrací celorepublikový literární projekt Noc literatury! Tentokrát akce proběhne v pobočce knihovny na vlakovém nádraží, budou se číst ukázky ze současné evropské literatury. Více na webových stránkách knihovny a sociálních sítích! Knihovna na vlakovém nádraží od 17.00 do 21.00 hodin.
* JAK VZNIKAJÍ HORY. Výstava bude doslova celoplanetárního rozsahu a jedno téma dokonce přesáhne hranice naší planety. Výstava totiž představí geologické procesy probíhající uvnitř naší planety, které se projevují na jejím povrchu vznikem sopečné činnosti, zemětřesení, horských masivů, příkopových propadlin nebo geomorfologických tvarů. Pochopit fungování těchto procesů je pro člověka často velmi složité, jelikož náš život počítáme na desítky let, zatímco trvání geologických procesů, s výjimkou okamžitého výbuchu sopky nebo zemětřesení, často v milionech let, navíc v podmínkách, které nám neumožňují přímé pozorování. Většina geologických procesů má totiž svůj základ hluboko pod povrchem, v zemské kůře, plášti nebo dokonce v jádře, kde panují vysoké teploty a tlaky. Zahájení výstavy v 17.00 hodin. Výstavní sál Muzea Českého ráje do 5. listopadu.
* ČERNÁ HORA, ALBÁNIE A KOSOVO – krásný, tajemný a přívětivý Balkán. Balkán – historická křižovatka, pestrobarevná a stále tak trochu neklidná a výbušná směsice národů, náboženství, kultur, zvyků a obyčejů a hlavně místo, kde žijí skvělí, báječní a věčně usměvaví pohostinní lidé. Zajímavými místy vás provede profesionální průvodce, cestovatel, fotograf a publicista David Hainall, který po balkánských zemích cestuje od roku 1996. Sálek ICM knihovny v Jeronýmově ulici od 18.00 hodin.

Pátek 22. září
* DEN OTEVŘENÉ PALUBY: OSLAVA 30 LET ŽLUTÉ PONORKY. Od 15.00 hodin zveme velké i malé na prohlídku veškerých prostor Žluté ponorky v Husově ulici. K vidění budou ukázky z prací a činnosti našich kroužků. Ledacos si budete moci i vyzkoušet. Při příležitosti jubilejních 30 let trvání Žluté ponorky zakončíme prohlídku přípitkem a občerstvením. Za příznivého počasí nafoukneme skákací hrad a „rozbalíme“ aktivity na zahradě. Zhruba v 19.00 hodin začne slavnostní program pro zvané hosty a příznivce Ponorky, který zakončíme „půlnočním“ překvapením ve 21.00 hodin.

Pátek 22. a sobota 23. září
* NEFORMÁLNÍ JAZZOVÝ FESTIVAL 2023. Hudební festival, začátky vždy od 18.30 hodin, jednodenní vstupné 190 Kč, jednodenní vstupné na místě 230 Kč, dvoudenní vstupné v předprodeji 310 Kč.
Letošní festival zahájí Lédl Jazz Q – jazzové seskupení hrající autorské skladby, ale i známé jazzové standardy. Druhým účinkujícím bude Marek Novotný – skladatel, pianista a aranžér a jeho CrossOver quintet. V sobotu se potom můžete těšit na uskupení Soul Sisters. Díky tomuto projektu uslyšíte nejslavnější hity S. Wondera, A. Franklin a dalších interpretů v originálním podání s prvky jazzu, latin music a soulu. Na závěr letošního ročníku vystoupí Milan Svoboda (na snímku) – hudební skladatel, dirigent, jazzový pianista a pedagog, který patří mezi přední osobnosti české hudební scény. Společně s ním vystoupí Radek Krampl – přední jazzový hráč na vibrafon a marimbu.

Pátek 22. až neděle 24. září
* SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ v Rovensku pod Troskami. Pouťové atrakce, stánky a občerstvení na rovenském náměstí. 24. září od 10.00 hod. Poutní mše v kostele sv. Václava za doprovodu sboru Bohumila Lédla. V sobotu a v neděli vždy od 10.00 hodin Den otevřených dveří v hasičárně (Žižkova ul 182). Připraveno občerstvení, pro děti soutěže a skákací hrad.
* 17. VÝSTAVA OVOCE, ZELENINY, KVĚTIN A DALŠÍCH PŘÍRODNIN v sále Kulturního domu v Tatobitech. Téma: EXOTICKÉ ROSTLINY A KEŘE. Doba konání výstavy: 22. 9. od 14.00 do 18.00 hodin, 23. 9. od 10.30 do 18.00 hodin, 24. 9. od 10.30 do 16.00 hodin. Vstupné dobrovolné, bohatá tombola! Pořádá Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Tatobity.

Sobota 23. září
* JAK BYLO, KDYŽ NEBYLO. Je už to tak na světě zařízeno a každý z nás to dobře zná. O čem je řeč? O úplně obyčejných věcech, jako je strach z bouřky, k čemu je dobrý oheň, proč je dobré mít střechu nad hlavou apod. Přijďte se podívat na příběh starý jako lidstvo samo, příběh pro malé i velké. Vhodné pro děti od 3 let. Hraje Divadlo SemTamFór. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* Při příležitosti 70. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ČČK VE VYSKŘI se uskuteční koncert Pěveckého sboru Antonín Dvořák z Turnova. Začátek je ve 14.30 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyskři.

 

* SVATOVÁCLAVSKÉ POSVÍCENÍ A LOUTKÁŘSKÁ POUŤ NA DLASKOVĚ STATKU. Statek bude otevřen od 9.00 do 17.00 hodin. Loutkářská pouť je spojena s oslavou 45. výročí založení Loutkářského souboru Na Židli z Turnova.
Svatováclavské posvícení je již tradiční slavností, která se dříve konala u příležitosti posvěcení místního kostela nebo svátku jeho patrona. Posvícení však nemělo pouze tento význam. Obyvatelé venkova o posvícení zároveň oslavovali ukončení hlavní sklizně. Tomu také odpovídaly i přípravy na tento svátek. Bylo třeba vyzdobit místní kostel, upravit náves a místa pro tanec, uklidit v hospodářských staveních, nachystat nové sváteční oblečení. K posvícenským hostinám se zvali příbuzní, sousedé, domácí i přespolní.
Tradiční lidové posvícení ještě v 19. století představovalo nejméně třídenní zábavu, která každý večer vrcholila taneční zábavou v místní hospodě. V neděli se obvykle konala taneční zábava pro mládež, která se často protáhla až do rána, někdy dokonce až do pondělního dopoledne. V pondělí bývala na návsi pouť, po níž večer následovala další taneční zábava, které se říkalo „zlatá hodinka“. Ta byla spojená se vzpomínkou na zemřelé. Účastnili se jí všichni osadníci a trvala tak dlouho, dokud hořela svíce, zapálená při prvním tanečním kousku. Poslední taneční zábava, tzv. „Sousedská“, se odehrávala v úterý. Ta bývala určená hlavně pro „starší“.
Posvícení také bylo svátkem, při kterém se více než kdy jindy dostávali obyvatelé venkova do kontaktů s okolním světem. Do obce přijížděli se svým zbožím podomní kramáři, perníkáři a cukráři, písničkáři, komedianti i loutkáři, na návsi vystupovali kočovní artisté se svými čísly.
V expozici Dlaskova statku můžete nahlédnout do světnice, komory i dalších prostor, ve kterých probíhaly přípravy na posvícenskou hostinu, v dílně si upečete posvícenský koláč. Vyrobíte si také některý ze zvykoslovných předmětů, spojených s oslavou sklizně. Dvůr Dlaskova statku pak ožije řemeslným jarmarkem, na podiu vystoupí tak jako tomu bývalo kdysi komedianti a loutkáři. A to, jak se dříve v hospodách o posvícení muzicírovalo, zpívalo a tancovalo uvidíte v podání folklorního souboru Horal z Vrchlabí.
Program:
10.30 LS Čmukaři Turnov, Čert to vzal
11.30 LS Na Židli Turnov, Červená karkulka
12.30 Folklorní soubor Horal Vrchlabí, Písně o lásce
13.30 Lidový loutkář Jiří Polehňa Hradec Králové, Jak šel Slávek do světa
14.00 Folklorní soubor Horal Vrchlabí
14.30 LD Spojáček Liberec, O zakleté labuti
15:00 JenTakBand, blues-jazz Liberec
15.30 LD Maminy Jaroměř, Rumplcák a princeznička
16.00 JenTakBand, blues-jazz Liberec
16.30 LS Vozichet Jablonec nad Nisou, Ruda Hancvencl, V jednom lese, v jednom domku
(Změna programu vyhrazena.)

Úterý 26. září
* NETRADIČNÍ UNIVERZITA: DOLNÍ SLEZSKO. Cyklus šesti přednášek o Dolním Slezsku v rámci Netradiční univerzity bude probíhat od září do prosince 2023 vždy jednou za čtrnáct dní. Cena za celý cyklus je 300 Kč. Cena za jednu přednášku je však 70 Kč. Celým přednáškovým kurzem nás provede Jana Vančatová ze spolku Societas Amicuus Liberec (SAL). Pobočka knihovny na vlakovém nádraží od 10.00 hodin.

 

 

Středa 27. září
* IMUZA uvádí: Yelyzaveta Liakh a Milena Kharaneka. Zahajovací koncert nového ročníku Turnovských hudebních večerů bude patřit mládí. Vystoupí zahraniční studentky Yelyzaveta Liakh (zpěv, skladba) a Milena Kharaneka (klavír). Zazní skladby A. Dvořáka, C. Debussyho, F. Schuberta i Y. Liakh. Večerem nás provede Jana Kubánková. Turnovský hudební večer, městské divadlo od 19.30 hodin, v předprodeji 150 Kč, na místě 190 Kč.

Čtvrtek 28. září
* SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI NA ZÁMKU SVIJANY. Svatý Václav, patron českých zemí i lahodného zlatavého moku, přijede již posedmé na Zámek Svijany, a to přesně v den oslav svých jmenin. Po celý den na vás čeká bohatý program na nádvoří zámku, můžete se těšit na pivní soutěže, školu čepování a mnoho dalšího. Během slavností si budete moci vychutnat limitovanou várku svijanského pivního speciálu DUX nebo se vydat na prohlídku Pivovaru Svijany za zvýhodněné vstupné. Akce bude zakončena večerním koncertem kapely Rozumbrothers. Program od 10.00 do 20.00 hodin. Podrobně ZDE: https://www.zameksvijany.cz/svatovaclavske-slavnosti-2023.html.

Pátek 29. září
* TĚLA. Oslavte 30 let známé liberecké kapely! Prodej vstupenek probíhá na recepci Střelnice nebo na oficiálním webu kapely. Koncert, Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 250 Kč.

Sobota 30. září
* DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ U PŘÍLEŽITOSTI DNE ARCHITEKTURY – Ulička řemesel pod radnicí od 10.00 do 18.00 hodin. Ukázky řemesel, prodej designových předmětů, workshopy, výstava nominovaných děl České ceny za architekturu 2023. Otevírací doba prodejních ateliérů a galerie od 10.00 do 18.00 hodin. Den architektury: Komentovaná prohlídka obřadních a církevních staveb arch. Vladimíra Krýše s historičkou Petrou Šternovou začíná ve 14.00 hodin v Husově sboru v Koněvově ulici a zakončena bude v 16.00 hodin prohlídkou Uličky řemesel. Více najdete na www.ulickaremesel.cz.
* VARHANNÍ MARATON NA VALDŠTEJNĚ od 11.00 do 15.00 hodin. V této době mohou lidé navštívit sérii krátkých koncertů, které se budou střídavě konat v kapli sv. Jana Nepomuckého, coby hlavním dějišti většiny hradních hudebních akcí, a ve slavnostním sále klasicistního domu. Zde se lidé zaposlouchají do komorních klavírních koncertů v podání studentky turnovského gymnázia Barbory Šimůnkové. V kapli proběhne varhanní koncert pedagoga a ředitele turnovské ZUŠ Turnov Bohuslava Lédla, dále vystoupení dua Hana Pernicová a Karel Stanko, kombinující hru na klávesy a zpěv, a vůbec poprvé budou představeny tóny hradního harmonia, na které bude hrát dvorní valdštejnský varhaník Radek Rejšek. Zajímavostí tohoto nástroje je, že na něm komponoval své skladby sám hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster, když v období první republiky hrad navštívil. Podrobný program na www.hrad-valdstejn.cz.
* NEJVĚTŠÍ OLDIES PARTY V ČESKÉM RÁJI. Podzimní Oldies Party tak, jak ji už dobře znáte. Zazní ty největší hity 80. a 90. let. Vstup pouze 18+. Střelnice od 20.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.