VALDŠTEJN: OBNOVENÁ POUŤ A NIKDY NEKONČÍCÍ OPRAVY

0

V sobotu 12. května se na Valdštejně uskutečnil již čtvrtý ročník obnovené poutě. Na ploše v předhradí jste mohli ve stáncích zakoupit drobné dárky, byl tu historický kolotoč pro děti poháněný lidskou silou, flašinetář, byla zde střelnice a pro děti oblíbené malování na obličej. Na prvním nádvoří proběhl koncert Řehečského kvarteta, na druhém nádvoří před kaplí sehráli několik představení loutkáři ze souboru Na Židli. A jak to k opravdové pouti neodmyslitelně patří, odpoledne se uskutečnila i mše svatá v místním kostelíku a po ní varhanní koncert. Akci neohrozila ani odpolední bouřka, která se prohnala Turnovskem.

Oprava vstupní brány a přilehlých objektů

Pracuje se i na terase nad biliárním sálem

„Myslím, že v této podobě pouť k Valdštejnu patří, jsem ráda, že se nám ji podařilo obnovit. Děkuji všem, kteří pomohli s její organizací. Ze strany návštěvníků jsem slyšela slova o spokojenosti, samozřejmě nás mrzí, že je provoz hradu trochu omezen, ale stavební úpravy prostě k podobné památce patří,“ uvedla Eliška Gruberová, vedoucí příspěvkové organizace města Turnovské památky a cestovní ruch, která má hrad ve své správě.

Po loňské opravě hlavního přístupového mostu se letos pracuje na klasicistní vstupní bráně do hradu. Probíhá oprava spár, výměna krovů, na přilehlých objektech se na střeše objeví tašky stejné jako na kapli a klasicistním domě. Práce mají být dokončeny ještě před hlavní sezonou a přijdou na 460 tisíc korun bez DPH. „Z důvodu těchto oprav jsme museli uzavřít pokladnu u vstupu, je přemístěna až dále do hradu. Pracuje se také na terase Aehrenthalského paláce nad biliárním sálem, který je pro návštěvníky nyní uzavřen. Do biliárního sálu hodně zatékalo vlivem špatně položené dlažby na terase, resp. izolace nebyla udělaná řádně až do krajů. Původní dlažba bude nahrazena novou,“ přibližuje Eliška Gruberová. I zde měly být práce dokončeny před sezonou, nicméně je tu na první pohled zřejmý skluz. Náklady na tyto opravy, které zahrnují i nové spárování věže u biliárního sálu, přesahují 700 tisíc korun bez DPH.

„Opravy na památce typu Valdštejna samozřejmě nikdy nekončí, proto ještě letos proběhnou dílčí opravy zadního romantického paláce a revize střechy,“ uzavřela Gruberová.

Valdštejnská pouť: malování na obličej

Valdštejnská pouť: vystoupení souboru Na Židli

Valdštejnská pouť: …flašinetář děkuje

Valdštejnská pouť: střelnice

Valdštejnská pouť: dětský kolotoč

Práce na památce typu Valdštejna nikdy nekončí

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.