VÝSTAVY OD ADVENTU DO LEDNA, PROGRAM KINA

0

V pátek 11. listopadu vpodvečer měly v turnovském muzeu vernisáž hned dvě výstavy. Obě jsou poslední v letošním roce, které pracovníci muzea pro veřejnost připravili. Obě stojí za vidění. První přibližuje život a dílo stavitele již málem zapomenutého – Vladimíra Krýše, kolem jehož prací v Turnově dosud chodíme, jen nevíme, kdo je jejich zhotovitelem. Druhá výstava představuje jednu z nejstarších lidských činností – cihlářství. Věděli jste, že jen v Turnově bývalo sedm cihelen a že sbírání cihel je dnes docela zajímavý sběratelský koníček?

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Kino Sféra ve Střelnici patří mezi premiérová kina, program se koncipuje aktuálně vždy na dva týdny dopředu. Více ZDE: https://www.kcturnov.cz/kino

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea je denně kromě pondělí v době 9.00–16.00 hod.

Probíhající výstavy:

* VLADIMÍR KRÝŠ – TURNOVSKÝ STAVITEL. Výstava věnovaná turnovskému architektu a staviteli Vladimíru Krýšovi připomene 125. výročí narození této významné turnovské osobnosti, která zanechala výraznou stopu na moderní zástavbě jak v samotném městě, tak i v jeho širším okolí.
V roce 1927 si Krýš založil vlastní firmu podnikající pod názvem „Architekt Vladimír Krýš, stavitel Turnov“, která byla od svého vzniku projekčně i stavebně velmi plodná. S Krýšovým jménem se pojí výstavba rodinných a bytových domů i sakrálních staveb, které vznikaly především od konce 20. let až do počátku 40. let 20. století. Mezi jeho nejvýznamnější turnovské stavby patří mj. Loumova vila v ulici Zelená cesta, Žákova vila v Bezručově ulici, jeho vlastní vila v Nádražní ulici, Husův sbor a hřbitovní kaple u Mariánského kostela.
Výstava představuje život a tvorbu Vladimíra Krýše prostřednictvím historické a současné fotografie, historické plánové dokumentace a modelů jeho nejzajímavějších objektů. Na výstavě jsou prezentovány i architektovy osobní předměty pro komplexnější a zajímavější představení této výrazné, avšak dosud spíše opomíjené, turnovské osobnosti. Na rok 2023 je dále plánováno vydání publikace o Vladimíru Krýšovi formou katalogu jeho prací s obecnějším zhodnocením v úvodních kapitolách a bohatým obrazovým doprovodem.
Výstava vznikla ve spolupráci Muzea Českého ráje v Turnově a Národního památkového ústavu. Průřez tvorbou V. Krýše je velmi rozmanitý a vede od jednoduchých staveb nevybočujících z běžné dobové produkce po vrcholná díla v duchu expresivní moderny a funkcionalismu, která se řadí mezi nejhodnotnější moderní stavby regionu. Vladimír Krýš předčasně zemřel po vážné nemoci 12. dubna 1951 v Praze a byl pohřben na turnovském hřbitově u kostela Narození Panny Marie.
Ve výstavní sále turnovského muzea můžete výstavu vidět do 8. ledna 2023.

* KRÝŠEM KRÁŽEM TURNOVEM. Komentovaná prohlídka města s autorkou výstavy Petrou Šternovou (na snímku) proběhne v sobotu 26. listopadu od 10.00 hodin. Sraz účastníků je před budovou muzea.

* DOBA CIHELNÁ V TURNOVĚ – PANSKÉ, OBECNÍ I SOUKROMÉ CIHELNY V KATASTRU MĚSTA. Říká se, že dějiny cihlářství jsou dějinami lidstva. A vskutku, obydlí vytvořená z různých druhů hlíny, ať již nepálené či pálené, provázejí lidský rod již po několik tisíciletí. Tam, kde to někdy skromná, jindy vydatná naleziště cihlářské hlíny dovolovala, vznikala hliniště a u nich malé pece nebo velké cihlářské závody. Odvětví, které se na našem území dlouhá léta hospodářsky rozvíjelo především na úrovni šlechtických velkostatků, provází od druhé poloviny 19. století velký rozmach.
Výzkum dějin cihelen a cihlářského odvětví je stále v plenkách, přestože probíhá na několika úrovních, ať už na akademické půdě, nebo formou soukromých aktivit. Zatím nelze přesněji říci, kolik cihelen u nás existovalo. Odhady založené na excerpci firemních adresářů a regionálních statistik hovoří nejméně o osmi tisících podnicích. Víme také, že ve dvacátých letech 20. století se každoročně v Čechách a na Moravě vyrobilo kolem jednoho bilionu cihlářských výrobků! Cihelny velmi často měnily majitele a nájemce, a tak není výjimkou, že i z jednoho místa známe několik druhů kolků, jimiž se cihly, střešní tašky, trativodky, půdové dlaždice a další cihlářské výrobky označovaly. Cihlářských značek tak bude mnohonásobně více. Teglaria – sbírky cihel několika desítek českých a moravských nadšenců jsou toho důkazem
Jenom v Turnově již víme o sedmi cihelnách fungujících v různých dobách, včetně největší z nich – Excellenz Freiherr von Aehrenthal´sche Dampfziegelei Nudwowitz-Turnau, známé rozsáhlým sortimentem cihlářských výrobků, včetně několika inovativních postupů (např. střešní tašky s glazurou). Na místě této cihelny dnes stojí sídliště u nádraží. Další cihelny v okolí fungovaly u Pyrámu, v Přepeřích, v Karlovicích (resp. v Nové Vsi), ve Čtveříně, Pěnčíně, v Paceřicích, Borčicích, na Vyskři, v Rovensku pod Troskami, Lestkově, Kobylech, Hodkovicích nad Mohelkou, Loukově, na Loukovci, v Březině, Malechovicích, ve Veselé, Libuni a mnoha dalších místech. Kurátory výstavy jsou Pavel Jakubec (SOkA Semily) a David Marek MČR).
V Kamenářském domě můžete výstavu vidět do 8. ledna 2023.

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH se návštěvníkům otevře od 1. do 30. prosince, kdy zde bude probíhat vánoční výstava.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470, e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz.
Výstavy v knihovně:
* S KOMENSKÝM DO KOMIKSU. Mimořádná výstava provede originálním způsobem všechny návštěvníky celým životem Jana Amose Komenského.
* S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA: ILUSTRACE DĚTÍ Z MATEŘSKÝCH ŠKOL. Na motivy setkání s knížkou Chvilka pro pohádku spisovatelky Ivony Březinové děti malují průběžně obrázky ze známých pohádek.
* DĚTI TURNOVU. Výtvarné práce žáků základních škol a gymnázia.

FOTOKLUB SAFÍR. Výstava fotografií ve foyer KC Střelnice: Karel Návrat – Příroda a krajina (potrvá do 6. prosince). V nádražní hale můžete do 3. prosince vidět výstavu fotografií Miloše Koroce.

GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov, tel. 481 325 989, 737 206 691
Otevřeno pondělí až pátek od 9.00 (v pondělí od 10.00 hodin) do 17.00 hodin, s polední pauzou 12.30-13.00. v Sobotu otevřeno 9.00-12.00 hodin. Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.