VÝSTAVY A KINO KONCE ZIMY 2022

0

Ve čtvrtek 10. února se uskuteční v Muzeu Českého ráje hned několik vernisáží, které předznamenávají letošní rok oslav – 750. výročí města Turnova…

KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Kino Sféra ve Střelnici patří mezi premiérová kina, program se koncipuje aktuálně vždy na dva týdny dopředu. Více ZDE: http://www.kcturnov.cz/program/kino/

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea je denně kromě pondělí v době 9.00–16.00 hod.
Výstavy:
* KOPIE CÍSAŘSKÉ KORUNY NAPOLEONA BONAPARTA. Další unikátní zlatnické dílo z rukou Jiřího Urbana si mohu návštěvníci muzea prohlédnout do 6. února v Klenotnici muzea.
* TURNOV – MĚSTO DRAHÝCH KAMENŮ. Tradice trvající již 7 000 let. Muzeum Českého ráje si k výročí první písemné zmínky o městě (r. 1272) dalo za cíl představit město hned z několika úhlů pohledu na více než deseti výstavách – stálých i proměnných. Jejich spojovacím prvkem by měl být především kámen, a to jak stavební, tak samozřejmě i ten drahý, kterým se město prezentuje již dlouhá staletí.
První z avizovaných výstav nese název Turnov – město drahých kamenů s podtitulem tradice trvající již 7 000 let a bude pro návštěvníky připravena ve výstavním sále muzea téměř po celý rok 2022. Autoři chtějí seznámit návštěvníky s historií Turnova od nejstarších sídelních nálezů až po současnost. Budou zde představeny zásadní okamžiky v životě města a jeho obyvatel, který byl a je řadu století spojen s kamenem při výstavbě či jeho práci s ním. Z Maškových zahrad, kde máme od 6.–5. tisíciletí př. n. l. potvrzeno nepřetržité osídlení až do doby před vlastním založením města po polovině 13. století, se postupně přesuneme blíže k centru města. Objevíme první zahloubená obydlí v prostoru náměstí, odkud se osídlení rozprostíralo do širšího okolí. Představíme si turnovské specifické dvojpanství až po trvalé spojení města za Albrechta z Valdštejna, kdy se už stále silněji začíná projevovat specifické řemeslo – broušení drahých kamenů a stále více se projevuje také kámen jako stavební prvek rozrůstajícího se města. Projděte historií Turnova od dávné minulosti až do současnosti. Výstavní sál muzea od 10. února do 30. října 2022. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 10. února od 17.00 hodin.
* NÁMĚSTÍ, KTERÝM ŠLY DĚJINY. PŘÍBĚH TURNOVSKÉHO NÁMĚSTÍ VE FOTOGRAFII. Přes náměstí, coby pomyslný střed, kráčely dějiny města. Stalo se přímým svědkem různých historických epoch českých zemí – zažilo několikeré stavební přeměny, mobilizace a okupace, oslavy, veselé i neveselé střídání režimů. S tím přicházely i změny v jeho názvu. Z původního rynku bylo v průběhu let náměstí Masarykovo, Stalinovo, Pracujících a konečně Českého ráje. Náměstí se stalo nejzobrazovanějším místem města, z čehož čerpá i tato výstava. Výstava pracuje s náměstím jakožto živým místem paměti města. Výstavní sál muzea od 10. února do 29. května 2022. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 10. února od 17.00 hodin.
* ANTONÍN KARČ – ŠPERKY OD SECESE K ART DECO. Na konci loňského roku se muzeu podařilo získat z USA secesní závěs s drahými kameny zhotovený v turnovské šperkařské škole mezi lety 1909–1914. Autorem návrhu byl profesor a pozdější ředitel školy, všestranný Antonín Karč (1879–1952), výborný cizelér, sochař, designér a malíř. Svou návrhářskou prací významně usměrnil podobu šperků a klenotů ve stylu secese a následujícího art deco, za něž turnovská škola sklízela medaile a velké ceny na významných meziválečných evropských a světových výstavách. Vedle zmíněného secesního závěsu budou vystaveny další, neméně hodnotné předměty, které dosud mohla veřejnost vidět jen při výjimečných příležitostech, nebo do této doby nebyly vystaveny vůbec. Klenotnice muzea od 10. února do 10. dubna 2022. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 10. února od 17.00 hodin.
* VÝTVARNÝ SALON DĚTÍ A MLÁDEŽE JAWOR – TURNOV 2021. Přehlídka nejlepších a nejzajímavějších výtvarných prací dětí a mládeže z turnovských a jaworských škol za uplynulý rok. Kamenářský dům od 10. února do 27. března 2022. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 10. února v 10.00 hodin.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470, e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz.
* Turnov pro Turnov. Autorská výstava fotografií Petry Jirošové s netradičními pohledy na naše město. Výstava se koná u příležitosti 750. výročí města Turnova. Galerie Na Schodech.

GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov, tel. 481 325 989, 737 206 691
Otevřeno pondělí až pátek od 9.00 (v pondělí od 10.00 hodin) do 17.00 hodin, s polední pauzou 12.30-13.00. v Sobotu otevřeno 9.00-12.00 hodin. Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu. Výstava: Do 20. dubna zde můžete vidět výstavu obrazů liberecké výtvarnice EFANO: Moje nadhledy a podhledy.

FOTOKLUB SAFÍR
V hale turnovského nádraží probíhá do 1. března výstava fotografií Pavla Pelanta s názvem „Česká krajina“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.