ODEŠLA OSOBNOST MĚSTA TURNOVA

0

(Aktualizace) S příchodem adventního času mě zastihla smutná zpráva. Ve čtvrtek 25. listopadu v dopoledních hodinách zemřel ve věku 97 let pan Sergěj Solovjev. Čestný občan města Turnova, dlouholetý předseda Konfederace politických vězňů, zastánce demokratických tradic, statečný člověk, který bojoval usilovně se zvůlí komunistického režimu.

Narodil se 1. května 1924 v Turnově. Jako mladý voják se v roce 1947 zapojil do zpravodajské činnosti pro USA a již příští rok v květnu 1948 byl zatčen a v pověstné mučírně na pražské Loretě mučen agenty obranného zpravodajství. Odsouzen byl následně k trestu smrti za vojenskou velezradu a konspiraci. Rozsudek byl později zmírněn na doživotí. Vězněn byl také jeho bratr Jan, známý sochař a malíř. Pan Solovjev prošel postupně věznicemi v Leopoldově, Opavě, Valdicích. Amnestie v roce 1960 jej osvobodila. Prošel si nelidským týráním a zanechal svědectví o krutosti komunistických lágrů. Po listopadu roku 1989 pomáhal ze všech svých sil napravit křivdy spáchané na politických vězních. Působil jako předseda Konfederace politických vězňů a každému, kdo potřeboval, tomu pomohl.
Byl osloven prvním polistopadovým starostou Václavem Šolcem, který také poznal zlo komunistického režimu, aby se stal členem zastupitelstva města Turnova. Ale odmítl se slovy: „Nikdy si nesednu za stůl s komunisty ke společnému jednání, to bohužel opravdu nemohu.“

Znala jsem pana Sergěje Solovjeva od poloviny sedmdesátých let, kdy při jednom pro mne osudovém setkání mně předal vzácné a samozřejmě zakázané dokumenty o Miladě Horákové. Jako mladá žena jsem tehdy věděla pouze z rodiny, co se kolem této ženy odehrálo, ale podrobnosti jsem neznala. Od té doby trvalo naše přátelství i s jeho bratrem Janem.
Bylo mně velkou ctí, že jsem mohla jako zastupitelka města Turnova v roce 2003 pana Sergěje Solovjeva a Václava Šolce navrhnout čestnými občany města Turnova. Nesmírně jsem si ho vážila a zůstane po mě mužem, který byl rovný, opravdový vlastenec, a hlavně člověk s velkým srdcem.
Čest jeho památce.

Eva Kordová, knihovnice, radní města

Aktualizace:
Poslední rozloučení proběhne 6. prosince v úzkém rodinném kruhu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.