S NÁMI NEZABLOUDÍTE… (?)

0

(aktualizace původního textu ze 7. ledna)Jdete-li v Turnově od benzínové pumpy Robin Oil přes most přes velkou Jizeru, hned za mostem na rozcestí se vám naskytne svérázná podívaná. Vedle příjezdové silnice k autobusovému nádraží, která svými rozměry připomíná spíš rolovací dráhu nějakého velkého evropského letiště, je umístěn bytelný rozcestník – ukazatel, který musel městskou pokladnu přijít na dost peněz, pomyslíme-li na jeho důkladné zabetonování do chodníku.

Rozcestník – ukazatel má však podstatnou vadu. Podle upevněných směrovek se dostanete místo na Hrubý Rohozec právě na stranu opačnou – na Valdštejn, a kdo se chce dostat na Valdštejn, dostane se kupodivu na Hrubý Rohozec. Pokud se ocitnete v nouzi nebo nebezpečí života, místo na policii se dostanete na vlakové nádraží, a chcete-li nasednout do autobusu na autobusovém nádraží, ukazatel vás nasměruje přesně na stranu opačnou – tedy do fitcentra paní Radky Ouvínové.

Na tento místní svéráz jsem jednou upozornil svého amerického přítele, když jsme šli kolem. On mě však překvapil svou odpovědí: že u nich v Americe o problému vědí, že tomu v Čechách často tak bývá, totiž že směrovníky i na silnicích špatně ukazují lidem, neznalým místních poměrů, cestu. Že to chápou. Prý to bylo nařízení generálů sovětských vojsk pro případ, kdyby na naše území pronikl americký nepřítel. Aby byl řádně dezorientován. A chápavě se na mne usmál. Dokonce spiklenecky.

Já jsem trochu nejistě opáčil, že Rudá armáda odešla z našeho města již před osmnácti lety a že teď už pod nikým naše země neúpí, dokonce ani ne pod rakouskou orlicí či nacistickým hákenkrajcem, natož pak pod sovětskou hvězdou pěticípou. Že to je spíš jen lemplovství lidí, kteří tu práci dělali, když už pomineme fakt, že za ni zřejmě z městské pokladny dostali řádně, ne-li hodně zaplaceno.
Americký přítel posmutněl.
Tak pak je jediné vysvětlení…, že chcete lidi, neznalé místních poměrů, přivést do blázince….
Taky jsem zesmutněl.
Ano, dá se to tak bohužel  říct…,  odvětil jsem.

Autor: PETR KUČERA
p.kuczera@centrum.cz

(PS: Autor tohoto textu na tuto kuriozitu upozorňoval městského zastupitele pana Jansu z VPM už před dvěma lety.)

n200801141032_zap_17_08_smerovkyAktualizace původního textu:

S potěšením musíme konstatovat, že dnes jsou směrovky opraveny a nastaveny správně. Podle Libora Preislera, jednatele Technických služeb Turnov, s.r.o., byly zkontrolovány všechny směrovníky ve městě, kterých je asi patnáct. Bohužel jednotlivá ramena nejsou ve sloupku zabudována napevno, ale pouze stažena horním šroubem, takže při uvolnění mohou být libovolně posunuta, což samozřejmě v nočních hodinách slouží některým lidem jako vítaný zdroj zábavy. Podle Preislera by se tedy mělo hledat technické řešení, jak ramena směrovníku přidělat napevno. Při kontrole ve městě bylo navíc zjištěno, že dva ukazatele jsou částečně zdemolované, jeden u vjezdu do Koškovy ulice naproti Modré hvězdě a druhý u Kudrnáčových hodin. -pch-

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.