PROMETHEUS – STAROVĚKÁ BÁJ, KTERÁ VÁM ZACHUTNÁ

0

Ve středu 17. května proběhla ve zbrusu nové pivovarské klubovně Garáž multimediální konference s krátkým, zato opravdu pestrým programem. Jeho hlavním bodem bylo představení nového produktu Pivovaru Rohozec – výročního dvanáctistupňového ležáku Prometheus.

V jeho ještě „syrovém“ stavu jej mohli jako první ochutnat právě přítomní zpravodajové, když veřejnost si na něm bude moci pochutnat na jubilejních dvacátých Slavnostech piva Rohozec.

„Pivo, kterého jsme v jednom tanku uvařili 160 hektolitrů, budeme stáčet před našimi slavnostmi. Hned potom půjde půl na půl v lahvích a sudech do distribuce,“ předeslal při zahájení prezentace nového piva rohozecký šéf František Jungmann. Především on je podepsán pod výraznou obrodou poměrně ještě nedávno skomírajícího pivovaru, v němž se nyní jeho historické jádro snoubí s těmi nejmodernějšími technologiemi. Ucelenou řadu zdejšího piva čas od času ozvláštní, a dlužno dodat, že s velkým úspěchem, různé „mezitypy“, jako jsou malinové, velikonoční zelené, pivo s příchutí konopí atp. Přitom každé je svým způsobem unikátní a má svůj vlastní příběh.

Také nový mok s názvem Prometheus jej má. Začal se psát na úpatí posvátné hory Kazbek, kde byl nalezen zvláštní druh divokého chmele. Zkřížen s vyšlechtěnými českými chmelovými odrůdami zrodil se aromatický chmel Kazbek, dodávající pivu zvláštní kořeněné aroma. A právě tento chmel byl jako hlavní složka vedle plzeňského a žateckého sladu použit pro várku výročního ležáku z rohozeckého pivovaru. „Prometheus je cílen spíše na mladší generaci tak do čtyřiceti let, ale pít ho mohou samozřejmě všichni,“ připojila mladičká manažerka tohoto produktu Bára Havrdová.

Pivovar vůbec silně omladil svůj potenciál. Je evidentní, že tady sledují současné trendy a vedle zkušených řemeslníků do svého kolektivu postupně začleňují i ženy, a to leckdy hodně nízkého věku. „Je pravdou, že naše mladé spolupracovnice jsou v mnohém odpovědnější než my chlapi,“ uznává bez sebemenšího uzardění sládek Zdeněk Reska.

A tohle generačně smíšené spojení opravdu funguje. Na novém výrobku se vedle již zmíněné manažerky podílejí i další ženy. Třeba autorkou námětu netradiční etikety je Pavla Linková, oba rohozečtí sládci spoléhají na asistentku výroby Gábinu Špoulovou a ve varně jsme pak při prohlídce zastihli další sličnou pracovnici.
„Podle některých odborníků začíná být trh s pivem nudný, takže mimo jiné i na základě takových reakcí to chceme nějak změnit. A logicky tím, co umíme nejlíp. Protože naší největší devízou je na rozdíl od takzvaně průmyslově vyráběného piva to řemeslně a tradičními postupy dělané, můžeme si dovolit i různá vylepšení.
V tomhle případě jsme použitím atypického sladu karared z Bavorska a kazbeku teď spodním kvašením získali pivo s výrazně odlišnou chutí, která jeho konzumenty určitě zaujme,“ je přesvědčen rohozecký sládek.

Na jeho odborný výklad pak volně navázala exkurze, při které se za doprovodu podsládka Tomáše Thera zájemci mohli dozvědět prakticky všechno o celém výrobním procesu rohozeckého piva, a konkrétně tedy i „bájného“ Promethea. Cestou přes původní půdu a zkratkami tajuplným sklepením pivovaru mohla nepočetná expedice novinářů vnímat též všudypřítomný genius loci tohoto historického místa. Málokdo si možná uvědomí, že srdcem pivovaru, jehož výstav se od roku 2004 zdvojnásobil (!), je kotelna. „V ní je vždycky start a ve finále také cíl každé várky našeho piva,“ připomněl podstatnou „maličkost“ sládkův pomocník Tomáš Ther.

Skoro tříhodinový program shrnul v závěru František Jungmann. „Prometheem jsme vybočili z výrobní klasiky a je z toho zpestření nejen pro naše příznivce, ale i pro všechny fajnšmekry,“ uvedl. A jeho slova si můžete velice snadno ověřit. Již dvacáté Slavnosti piva Rohozec začínají v sobotu 17. června od 13.00 hodin s programem pro celou rodinu. Jeho vrcholem by měla být vystoupení legend, jako jsou Kern nebo Keks, o dobrou náladu se postará hned několik revivalů známých skupin a chybět samozřejmě nebude ani tradiční ohňostroj. Jinými slovy řečeno, doporučené vstupné 50 Kč vám za lidovou cenu nabídne spoustu zábavy. Tak přijďte!
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.