TURNOVSKÉ MUZEUM SI VÝROČÍ REPUBLIKY PŘIPOMÍNÁ DVĚMA VÝJIMEČNÝMI VÝSTAVAMI

0

V neděli 28. října v 16.00 hodin budou v turnovském muzeu slavnostně zahájeny dvě výstavy ke stému výročí republiky, které by neměly ujít vaší pozornosti. „Jsme si vědomi, že výstav a akcí k tomuto výročí je hodně, proto jsme chtěli přijít s něčím trochu jiným a výstavy věnovat obyvatelům Turnova,“ říká Alžběta Kulíšková, která je spolu s kolegou Davidem Markem kurátorkou výstavy nazvané „Konečně ve vlastním! Turnov na cestě k republice.“

V depozitáři muzea je uloženo asi deset tisíc starých skleněných negativů z počátku 20. století. Zpracováno jich bylo dosud jen torzo. Díky dotačnímu titulu EU má nyní muzeum k dispozici profesionální skener i finanční prostředky na pracovníka, který se digitalizaci starých negativů může plnohodnotně věnovat. Naprostá většina historických snímků Turnova nebyla nikdy nikde publikována, což z výstavy dělá jeden velký unikát!
Na velkoformátových fotografiích jsou představena dávno zmizelá zákoutí města, k vidění jsou i dokumentární fotografie z běžného života jeho obyvatel, nadšení v ulicích v prvních říjnových dnech československé samostatnosti i vojáci rakouské armády, protože v Turnově byla nejen posádka, ale i vojenský lazaret, který ve válečných letech sídlil v ZŠ ve Skálově ulici.
Výstava ve výstavním sále muzea ve třetím patře potrvá do konce roku.

Druhá výstava, kterou připravuje historik umění muzea Miroslav Cogan, nese název „Československo, léta nadějí a ztrát“ a dokumentuje období od roku 1918 do roku 1948 na pozadí uměleckých děl z regionu Turnovska a Železnobrodska. Výstava se opírá o produkci odborných škol i práce výtvarníků s těmito školami spojených, které v té době znamenaly ve svých oborech československou a středoevropskou špičku.
Vznik republiky a jejích prvních 30 let výstava dokumentuje na uměleckém řemesle v oborech charakteristických pro náš region – sklo, šperk, glyptika a stříbrnictví. Výstava popisuje danou dobu – nadšení, naděje, ale i frustrace třeba z hospodářské krize nebo okupace.
Také tato výstava bude zahájena v neděli 28. října, v muzejní klenotnici ji najdete do konce roku.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.