ČERVNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

(Nabídka je průběžně aktualizována) Hudební festival Maloskalská noc, pocta legendárnímu kastelánovi na Valdštejně, vernisáže letních výstav v muzeu, řezbářské sympozium, setkání motocyklů Jawa 500 OHC v Rovensku pod Troskami, Muzejní noc, zahájení promítání letního kina, hned dvě slavnosti piva, oslavy hasičů v Rovensku pod Troskami a tradiční červnový festival Funkin Turnov. A potom už léto a prázdniny…

Čtvrtek 2. června
* LETNIČNÍ JARMARK. Pořádá Waldorfská mateřská škola v Turnově v Hruborohozecké ulici. Začátek v 15.00 hodin.

Pátek 3. června
* GUILTY PLEASURE. Taneční večírek je určený všem, kdo si chtějí „trsnout“, ale nikdo jim nehraje tu jejich hudbu. Nečekejte žádný jukebox s písničkami na přání, ale vyladěný playlist, který pohladí po duši a rozvlní vaše boky. Zkrátka večer plný hudby, kterou jinde neuslyšíte. Kavárna KUS na Střelnici od 21.00 hodin. Vstup zdarma.

Sobota 4. června
* MALOSKALSKÁ NOC 2022. Dopoledne tradiční neckyáda na Jizeře, od 14.00 program v areálu festivalu u fotbalového hřiště. Vystoupí: Michal Hrůza a Hrůzy, Walda Gang, Pokáč, Děda Mládek Ililegal Band, Šimon Mikez, Ovčie Kiahne, Robin Mood a Vanity. Více na www.maloskalskanoc.cz.

 

 

 

Neděle 5. června
* POCTA LADISLAVU KOUCKÉMU. Odhalení pamětní desky dlouholetému kastelánu hradu Valdštejna se uskuteční za účasti vedení města Turnova, dalších hostů a přátel pana Kouckého. Hudební doprovod v režii skladatele a varhaníka Radka Rejška. Průvodní slovo Eva Kordová. Hrad Valdštejn, začátek ve 14.00 hodin.

Čtvrtek 9. června
* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE, od 17.00 hodin vernisáž dvou výstav:
– Prsten, brož a bikiny. Nejlepší maturitní a závěrečné práce studentů SUPŠ a VOŠ v Turnově z oddělení zlatnictví, broušení drahých kamenů, odlévání a rytí kovů, uměleckého zámečnictví a kovářství a VOŠ pro restaurování kovů za posledních 10 let. Výstava oživí tradici pravidelných prezentací maturitních prací studentů turnovské šperkařské školy v MČR a předchází plánované výstavě ke 140. výročí založení školy v roce 2024. Výstavní sál muzea od 9. června do 4. září.
– Český granát: mineralogický symbol Čech. Zpracování českých granátů k Turnovu neodmyslitelně patří a v roce 2023 to bude již 70 let od vzniku družstva Granát Turnov, které se zabývá těžbou, broušením a klenotnickým zpracováním českých granátů. Cílem výstavy je ukázat kompletní výrobní proces, kterým musí každý vytěžený český granát projít, než se stane součástí luxusního šperku. Kamenářský dům od 9. června do 4. září.

Čtvrtek 9. až sobota 11. června
* ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM NA DLASKOVĚ STATKU. Tradice, vůně dřeva, fortel, parta lidí, které spojuje nejen láska k řemeslu, ale také přátelství a Dlaskův statek. Mezi řezbáři jsou „bardi“, kteří spolu s řezbářem Karlem Hajnem byli u prvního ročníku v roce 1996. Jsou to Stanislav Pokorný, Václav Plechatý, František Petranyi, Martin Patřičný, Zdeněk Vilém nebo Míla Švec. V průběhu let přibyli další účastníci – Jan Viktora, Tomáš Dostál Bosambo, Ivan Šmíd, Miloš Šimek, Iveta Sádecká, Honza Švadlenka, Jaromír Dědek, Marta Novotná a mnozí další. Někteří se účastní pravidelně, jiným to čas nedovolí, tak se přijedou za kamarády alespoň podívat. Řezbáři své řemeslo nejen předvádí, ale pod jejich dohledem si „řezbařinu“ mohou vyzkoušet i návštěvníci. (Otevírací doba Dlaskova statku v Dolánkách v červnu je denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hod.)

Sobota 11. června
* SETKÁNÍ MAJITELŮ JAWA 500 OHC. Náměstí v Rovensku pod Troskami. V 10.30 společný odjezd na spanilou jízdu.
* DEN DĚTÍ S PONORKOU (i letos v Turnově Na Lukách). Start průběžně od 13.30 do 15.30 hodin. Procházka přilehlou částí města, děti budou po trase plnit jednotlivé úkoly…
* BRANNĚ SPORTOVNÍ SOUTĚŽ ANTIMONY 2022, v rámci které se uskuteční vojenská historická ukázka a proběhne oslava 20 let od otevření městského informačního střediska v Rovensku pod Troskami.
* SDH Bukovina u Dolánek pořádá od 16.00 hodin odpolední posezení před hasičárnou s COUNTRY KAPELOU BODLÁK.

Neděle 12. června
* DÍLNA KOLÍČKOVÁ A KORÁLKOVÁ. Výtvarná tvůrčí dílna pro rodiče s dětmi, těší se na vás lektorky Eva, Simona, Verča a Šárka. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 10.00 hodin.

Úterý 14. června
* DIVADLO V KNIHOVNĚ: NOTDIS (dříve Kámoš Drámoš) představí svoji autorskou hru „Vy mlčíte, Karle“ opět před turnovským obecenstvem. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II od 17.00 hodin.
* ČEŠTÍ BRATŘI NA TURNOVSKU. Čeští bratři v Turnově a jejich 120leté působení v tomto městě. Poté byli nuceni odejít a co pro město znamenal tento odchod? Co si můžeme připomínat dnes? Na toto téma promluví Ondřej Halama, farář Ochranovského evangelického sboru v Turnově a pedagog. Večer se koná v rámci oslav 750 let města Turnova. Dům Na Sboře od 19.00 hodin.

Čtvrtek 16. června
* LEOŠ ČEPICKÝ & BOHUSLAV LÉDL. V rámci letošního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov i letos probíhají pod vedením ZUŠ Turnov interpretační hudební dílny. Jejich součástí jsou i slavnostní koncerty. Prvním koncertem bude souznění houslí a klavíru v podání Leoše Čepického a Bohuslava Lédla. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné 100 Kč.

Pátek 17. června
* TURNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2022. Program v Muzeu Českého ráje, na Dlaskově statku ve hvězdárně. Vstup na akci je zdarma.
Muzeum Českého ráje v Turnově:
17.00–24.00 Sestav si turnovské náměstí – program v návštěvnickém centru
17.00–24.00 Noční honba za pokladem – akční program s mineralogickou tematikou
17.00 Turnov – město drahých kamenů, komentovaná prohlídka výstavy
18.00 Let there be rock – komentovaná prohlídka výstavy
18.30 Prsten, brož a bikiny – výstavou provedou studenti a pedagogové SUPŠ Turnov
19.00 Český granát, mineralogický symbol Čech – komentovaná prohlídka výstavy
20.00 Mineralogie-geologie, netradiční prohlídka stálé expozice
21.00 Turnov – město drahých kamenů, komentovaná prohlídka výstavy
22.00 Let there be rock – komentovaná prohlídka výstavy (Mgr. Lenka Laurynová)
22.30 Prsten, brož a bikiny – výstavou provedou studenti a pedagogové SUPŠ Turnov
23.00 Mineralogie-geologie, netradiční prohlídka stálé expozice
Projekce turnovských historických filmů (atrium muzea po setmění)
Dlaskův statek v Dolánkách (17.00 –24.00):
Muzejní noc Dlaskův statek proběhne v duchu Letnic a svatojánských svátků. Program je určený především pro rodiny s dětmi, ale i pro všechny, kteří mají blízko k bylinkám, lidové magii a kteří se mají chuť ponořit o sto let zpátky a chuť něco tvořit. S hospodyní a jejími děvečkami a čeledíny si mj. uvaříte si bylinkový odvar, ukuchtíte tvarohovou vomastu s bejlím, vyrobíme si škapulíř pro svoji ochranu ad.. Ve světnici si poslechnete pohádku na dobrou noc (ti hodnější třeba v peřině na peci). Kemp Dolánky: Posezení s hudbou a občerstvením (od 20.00).
Výstava: Na statku od jara do zimy – tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří, komentované prohlídky.
Hvězdárna Turnov (17.00–24.00):
Za jasného počasí pozorování Měsíce a Venuše

* ZAHÁJENÍ SEZONY LETNÍHO KINA. V polovině června Kulturní centrum Turnov tradičně přesouvá filmové zážitky z budovy Střelnice pod hvězdné nebe do letního kina ve Skálově ulici. Ani letos tomu nebude jinak. Už v červnu se můžete těšit na dvě velké akce. První z nich je samotné zahájení promítání v letním kině, které letos připadá na pátek 17. června. Prvním filmem, který vám pod širým nebem bude promítnut, je animovaný film Rakeťák, který vypráví příběh mladého astronauta Buzze Rakeťáka. Toho všichni moc dobře známe z filmové série Toy Story. Nyní ho ale čeká cesta domů z nepřátelské planety. Druhou červnovou událostí bude tradiční projekce za vysvědčení. Ve čtvrtek 30. června se můžete těšit na další film s oblíbenými žlutými postavičkami – Mimoni: Padouch přichází. Všechny děti s vyznamenáním dostanou u vstupu nápoj a popcorn zdarma.
* ABBA WORLD REVIVAL. Koncert na Hradišti Semín poblíž hradu Trosky. Začátek ve 20.00 hodin. Vstupenky lze zakoupit za zvýhodněnou cenu v předprodeji na www.hradistesemin.cz/koncerty.

Sobota 18. června
* SETKÁNÍ POD LÍPOU u kaple sv. Jana Nepomuckého na Dubecku. Začátek v 10.00 hodin. Mši celebruje P. Tomasz Dziedzic. Hudební doprovod František Zídek – kytara, Kateřina Trojanová – hoboj. Zvou: Ochrana Klokočských skal, z. s., a obec Mírová pod Kozákovem.
* 23. SLAVNOSTI PIVA ROHOZEC. Na co všechno se můžete těšit? V nabídce bude kompletní sortiment Pivovaru Rohozec včetně piva přímo z tanku a speciálu Prometheus, chutné jídlo, tombola, doprovodný program pro děti, nabitý hudební program. Vystoupí kapely: 13.00 Retro Band, 14.20 Curlies, 16.00 Brutus, 18.00 ABBA World Revival, 20.15 Seven, 22.30 Adaptace, 00.00 ohňostroj. Vstupné: 100 Kč. K dispozici bude také svozový Rohozec autobus. Více na www.pivorohozec.cz. Pozvánka: www.youtube.com/watch?v=vyp7AY3CHpo.

 

 

* MALÝ LETNÍ PIVNÍ FESTIVAL. Areál Měšťanského pivovaru Turnov Na Lukách. Začátek ve 13.00 hodin. Zahrají kapely: Walda Matuška revival s kapelou, Jiří Schelinger revival, Hitmakers, DWTK, Roxor, Ozzy Osbourne revival, Metallica revival Beroun. Vstupné 90 Kč. Prodej vstupenek v Restauraci U Bati, Bistru u pivovaru a v Trafice U Vildy (cena je v předprodeji i na místě stejná). Více na www.pivovarturnov.cz.
* KONCERT FREKVENTANTŮ INTERPRETAČNÍ HUDEBNÍ DÍLNY. Druhý koncert v rámci Interpretační hudební dílny Turnov 2022 pořádané ZUŠ Turnov. Městské divadlo od 18.30 hodin, vstupné 50 Kč.

 

Neděle 19. června
* JAZZOVÝ PODVEČER V MAŠKOVCE (poslední v této sezoně). Hrát vám budou jazzová formace Dědové a jejich Marie a tradičně Lédl Jazz Q. Pizzeria Maškovka od 18.00 hodin.
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV: Talkshow 7 Pádů Honzy Dědka. V rámci letního speciálu „Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka“ se můžete těšit na 100 minut příjemné zábavy a zajímavých rozhovorů „o všem a pro všechny” s třemi hvězdnými hosty. Vstupenky jsou k zakoupení v síti Ticketstream. Začátek v 19.00 hodin.

Čtvrtek 23. června
* CESTOVATELSKÝ ČTVRTEK: NORSKÉ LOFOTY – PUTOVÁNÍ ZA POLÁRNÍ ZÁŘÍ. Souostroví Lofoty patří k nejkrásnějším přírodním pokladům Evropy. S fotografem Lukášem Brychtou se vydáme poznat tuto drsnou krajinu a především fenomén, který je u nás spojen spíše s Islandem – polární záři. Sálek ICM, hlavní budova Městské knihovny Antonína Marka od 18.00 hodin.
* PROCHÁZKA ZA UTRPENÍM. Komentovaná procházka bude věnovaná útrpnému a hrdelnímu právu ve středověku a raném novověku. Projdete se cestou odsouzenců. Začnete u radnice, kde se nacházela šatlava, a Dvořákovou ulicí půjdete do Hruboskalské ulice, v jejíž blízkosti ještě v druhé polovině 18. století stálo městské popraviště. Po cestě se dozvíte, jak fungovala středověká justice, ale uvidíte i další zajímavosti, které budete míjet. Odchod účastníků od Muzea Českého ráje v 18.00 hodin.

Skupina What the funk

Pátek 24. června
* FUNKIN´ TURNOV 2022. Již 18. ročník funkového festivalu se připojuje k oslavám 750 let Turnova a přizpůsobil tomu i letošní line up. Významná část účinkujících má totiž své kořeny v Turnově. Tradičně poslední červnový pátek tak vystoupí před Střelnicí: What The Funk, Paulie Garand & band, Aiko, Funk Corporation a Lety mimo. Začátek v 18.00 hodin, vstupné v předprodeji 300 Kč, v den konání akce 350 Kč, děti do 15 let zdarma.

Pátek 24. a sobota 25. června
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV: Saturnin. Rodinná komedie plná humoru a živé hudby vás přenese do noblesní prvorepublikové atmosféry a ukazuje, jak to vypadá, když se sluha stane de facto pánem svého zaměstnavatele. Hrají členové Městského divadla Mladá Boleslav. Začátek vždy ve 20.30 hodin.

Sobota 25. června
* MÍSTNÍ VÝSTAVA KRÁLÍKŮ A DRŮBEŽE v chovatelské hale u zastávky ČD Turnov-město od 8.00 do 15.00 hodin. Výstava je spojena s prodejem kuřic od 8.00 do 11.00 hodin. Možnost zakoupení vystavovaných zvířat. Prodej krmiva ZEA Sedmihorky. Za pěkného počasí od 9.00 hodin vyjížďka kočárem zdarma a ukázka králičího hopu přes překážky, dálky a výšky. Dětský koutek. Všechna zvířata si můžete pohladit a pochovat. Pořádá ZO ČSCH Turnov 1.
* OSLAVY 140 LET SDH ROVENSKO POD TROSKAMI. Program:
9.00 okrsková soutěž pro děti a dospělé v prostoru víceúčelového sportoviště nad školou, po skončení soutěže pokračování programu v prostorách hokejového stadionu
13.00–17.00 výstava současné i historické techniky
14.00 zahájení slavnosti: úvodní slovo představitelů města Rovensko pod Troskami a Sboru dobrovolných hasičů Rovensko pod Troskami, doprovodný program v prostorách hokejového stadionu a jeho okolí, vystoupení mažoretek All Stars Turnov
18.30 kapela NARUBY BAND (vstupné 140 Kč)
21.00 kapela ROUDEN BAND
22.00 ohňová show Fireshow JBC
Více na www.sdh-rovensko.cz a FB: Sbor dobrovolných hasičů v Rovensku pod Troskami

Neděle 26. června
* 17. ROČNÍK SETKÁNÍ S ČESKOU PÍSNIČKOU. Letní vystoupení orchestrů a dechových hudeb. Jako první vystoupí Dechová hudba Jaroslava Kužela. Místo konání: u obecního domečku v Samšině, začátek ve 14.00 hodin. Pořádá Klub přátel české písničky, z. s.

Úterý 28. června
* SLAVNOST ČTENÍ – DEN ČTENÁŘŮ NA HRADĚ. Tradiční slavnostní ukončení projektu „Knížka pro prvňáčka Už jsem čtenář“ pro tento školní rok. Setkání se spisovatelkou a autorkou knížky pro prvňáčky „Dubánek a tajný vzkaz“, autogramiáda, prohlídka hradu a soutěž. Na hrad Valdštejn děti poputují po Stezce skřítka Dubánka“ a budou plnit a vyhledávat úkoly. Hrad Valdštejn od 9.00 hodin.
* KONCERT ABSOLVENTŮ ZUŠ TURNOV. Tradiční závěrečný koncert žáků Základní umělecké školy v Turnově. Městské divadlo Turnov od 18.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Středa 29. června
* VELKÁ ZEBRA ANEB JAK ŽE SE TO JMENUJETE? Komedie o tom, proč před problémy (ne)utíkat. V hlavních rolích Ondřej Vetchý, Jitka Ježková a Jaromír Dulava. Letní kino ve Skálově ulici od 19.30 hodin, vstupenky k zakoupení pouze v síti eVstupenka. (Pozor! Zrušeno bez náhrady pořádající agenturou.)
* ZA KULTUROU NA ZÁMEK: Laco Deczi. Zámek Hrubá Skála od 20.00 hodin. Více najdete na www.zamekhrubaskala.cz/zakulturou.

Čtvrtek 30. června
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV: Letní divadelní Sychrov: Komedie Zdravý nemocný. Klasická komedie o nejslavnějším hypochondrovi všech dob. Hrají členové Městského divadla Mladá Boleslav. Začátek ve 20.30 hodin.

Pátek 1. července
* ROUBOVANÝ VOKURKY. Zahájení Turnovského léta s oblíbenou undergroundovou kapelou. Koncert před Střelnicí od 19.00 hodin, vstup zdarma.

Sobota 2. července
* LOCIKA. Pražské Divadlo B přiváží pohádku o zlatovlasé dívce a nebojácném princi. Turnovské léto, divadlo pro děti, letní scéna před Střelnicí od 19.00 hodin, vstup zdarma.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.