PROČ SI CHCETE ZNIČIT ČESKÝ RÁJ?

0

Studenti krajinné architektury z Pennsylvánské státní univerzity představí své desetidenní zkoumání oblasti a variant rychlostní komunikace R 35 v Českém ráji. Seznámit se s jejich závěry budete mít možnost v pátek 29. června od 15 hodin v prostorách Správy CHKO Český ráj v Turnově, ulice A. Dvořáka čp. 294.

Tento pátek vyvrcholí pobyt 10 studentů Pennsylvánské státní univerzity pod vedením prof. C. J. Rusnak v  Českém ráji. Analyzovali zde možnosti krajiny ve vztahu k dopravě a zaměřili se především na plánovanou rychlostní komunikaci R 35 – na její možné varianty. Důkladně se seznámili s krajinou Českého ráje, možnostmi a limity území, místními podmínkami, obyvateli a dopravními cestami. Studenti uspořádali vyjížďky po současných komunikacích, projeli varianty tras plánované rychlostní komunikace, nahlédli krajinu z nejdůležitějších krajinných bodů a i z letecké perspektivy.

„I přes veškeré poskytnuté podklady, zvážení možných přínosů, ekonomického rozvoje, dopravní situace a hodnoty území, stále nechápeme, proč si toto vaše tak cenné území chcete zničit“, sdělili nám studenti z Pennsylvánie.

„Stavba takového rozsahu (R 35) úplně změní charakter a krajinný ráz celého údolí podél Libuňky. Přetne zemědělské plochy hospodařícím rolníkům, změní vzhled krajiny, pohledové linie ale především bude mít dopad na život vesnic, na místní obyvatele,“ dodali ze svých zkušeností.

Závěry studentů budou představeny za pomoci videoprezentace, vizualizace a mapových podkladů, studenti názorně ukáží, jak rychlostní komunikace ovlivní celé území. Podle nich silniční komunikace takového typu neodpovídá měřítku krajiny Českého ráje, přesahuje jej, je příliš široká, veliká a rychlá. Je to tranzitní komunikace, která chce jen využívat toto území…

Skupinu studentů z Pennsylvánské státní univerzity pozvali a studijním pobytem provázeli zástupci Správy CHKO Český ráj a ZO ČSOP Křižánky. Prezentace bude překládána do českého jazyka.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.