TURISTICKÁ SEZONA SE POMALU UZAVÍRÁ – PRVNÍ HODNOCENÍ

0

I když se brány dvou památek, které naše organizace spravuje, oficiálně pro návštěvníky uzavírají, resp. již jsou uzavřeny (hrad Valdštejn v říjnu, synagoga v září), práce ani na jedné památce nekončí. A informační centrum? To je otevřeno celoročně.

Regionální turistické informační centrum na turnovském náměstí od ledna do září navštívilo 41,5 tisíc lidí. Údaj je srovnatelný s předcházejícími roky. Tržba za zboží činila více než 426 tisíc Kč. Celkový finanční obrat na přepážce „íčka“ byl za uvedené období více než 2,3 mil. Kč.

Izraelský velvyslanec v synagoze

Návštěvnost synagogy v Krajířově ulici byla za sledované období 2 635 lidí. Tento údaj je o 6 % vyšší než v loňském roce. Mezi prestižní události letošní sezony patřila návštěva izraelského velvyslance Daniela Merona (ZDE), který v Turnově strávil celý den a odpoledne zahájil jedinečnou výstavu Masaryk a Svatá Země, a červencový koncert světově uznávané izraelské zpěvačky Victorie Hanny. Činnost synagogy byla prezentována v červnu na Vyšehradě. V srpnu se synagoga zapojila do republikové akce Den židovských památek. Ve spolupráci s radničním odborem školství bylo dvakrát ročně pořádáno „Putování po památkách“ a v synagoze proběhl i jeden ze závěrečných koncertů žáku zdejší ZUŠ. Již několik let spolupracujeme s Konzervatoří Jaroslava Ježka v Praze. Celkem v synagoze proběhlo pět koncertů a dalších 11 akcí. Synagoga se zapojila svým programem i do Turnovského léta, v rámci něhož pořádá prohlídky bývalé židovské čtvrti a hřbitova. Na ženské galerii byly uspořádány tři výstavy. V říjnu proběhla v synagoze zajímavá beseda s europoslankyní Věrou Jourovou.

Koncert izraelské zpěvačky Victorie Hanny v synagoze

Hrad Valdštejn navštívilo za prvních devět měsíců roku téměř 53 tisíc lidí, což je o 4 % více než za stejné období v předcházejícím roce. Pro návštěvníky byl připraven pestrý kulturní program. Nechyběly populární celovíkendové letní akce – Rytíři na Valdštejně či Středověký víkend, a nouze nebyla ani o hudební vystoupení. V hradní kapli se od začátku roku střídali profesionální a amatérští umělci. Velké oblibě se těšily i speciální prázdninové dětské prohlídky s loupeživým rytířem a princeznou Kateřinou, kterých se zúčastnilo na 3 500 návštěvníků na více než 100 prohlídkách. Hrad se znovu zapojil i do celostátních projektů, jakými byly Noc kostelů a Hradozámecká noc. Hlavním tématem letošní sezony byla připomínka výročí husitství a obsazení hradu Janem Žižkou z Trocnova. V rámci tohoto tématu byla pro návštěvníky připravena výstava zahrnující mj. informační panely či barrandovské filmové kostýmy z Vávrovy Husitské trilogie. Tématu husitství se věnovaly i kostýmové noční prohlídky, kterých se v šesti večerech zúčastnilo na 600 zájemců. Valdštejn byl zařazen i do projektu České televize „Rozbzuč Déčko“ a vedl si velmi dobře (čtvrté nejnavštěvovanější místo v rámci republiky mezi 90 keškami České televize). Hrad Valdštejn se zapojil i do republikového projektu Má vlast cestami proměn. Do internetového hlasování veřejnosti se můžete zapojit i vy a dát hradu svůj hlas. Hlasujte na www.cestamipromen.cz. Nyní zde mj. chystáme adventní výstavu.

Letní akce na Valdštejně

I v letošním roce na Valdštejně probíhaly stavební a udržovací práce. Velkou stavební prací byla stabilizace skalního podloží, která byla realizována v rámci programu Záchrana architektonického dědictví (Ministerstvo kultury ČR přispělo částkou 700 tisíc Kč). Novým přírůstkem do mobiliáře hradu jsou barokní truhla z 18. století či bohatě zdobené křeslo z přelomu 18. a 19. století. Hrad se stal i opakovaně cílem filmařů.

Do činnosti naší organizace spadá i pořadatelství akce na zahájení turistické sezony na Turnovsku „Český ráj dětem“. Spolupracujeme a podílíme se na organizaci Turnovského léta. Vydali jsme několik propagačních materiálů – Turistické noviny, trhací mapa Turnov- Český ráj, Info KAM leták, kapesní kalendáříky, plakáty k akcím i celkové nabídce na jednotlivé měsíce, dvě nové turistické vizitky ad. V současné době probíhá přestavba webových stránek informačního centra.

Informace o naší organizaci najdete na webových stránkách www.tpcr-turnov.cz. Naše organizace spravuje celkem čtyři webové stránky, tři facebookové profily a dva Instagramy. Již nyní probíhají přípravy na další návštěvnickou sezonu…

Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.