VÝSTAVU V SYNAGOZE ZAHÁJIL VELVYSLANEC STÁTU IZRAEL

0

Masaryk a Svatá země je název výstavy, kterou můžete v turnovské synagoze v Krajířově ulici vidět do konce května. Výstava přibližuje cestu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927. TGM byl vůbec prvním evropským státníkem, který navštívil židovskou domovinu v Palestině, budoucí Stát Izrael. „Turnovská synagoga byla po náročné opravě zpřístupněna v listopadu 2008, v roce 2009 proběhla její první kulturní a turistická sezona. Mám tu čest nyní již externě s příspěvkovou organizací Turnovské památky a cestovní ruch spolupracovat právě na kulturním a výstavním programu. O představení této výstavy v Turnově jsem usilovala od doby, kdy vznikla, že se ale podaří, aby na zahájení přijel pan velvyslanec, to jsem na počátku vůbec netušila,“ přiblížila při vernisáži v pondělí 6. května vpodvečer Terezie Dubinová.

…snímky z vernisáže

… (pan velvyslanec na snímku uprostřed)

Jak dodala, výstava přibližuje na pozadí unikátních dokumentů návštěvu našeho prvního prezidenta na svatých místech, některé snímky nebyly dosud publikovány. TGM je zde představen v historickém kontextu jako člověk, který vznik samostatného židovského státu podporoval. „V Izraeli jde o velmi váženou osobnost, je tu vesnice Masaryk, jsou po něm pojmenována náměstí a ulice,“ dodala Dubinová.

Podle starosty Turnova Tomáše Hockeho byla rekonstrukce synagogy jen základním počinem, mnohem důležitější bylo vdechnout památce nový život, což se přispěním mnoha lidí podařilo. „Velmi si vážíme skutečnosti, že zahájení výstavy se osobně účastní jeho excelence velvyslanec Státu Izrael i to, že v našem městě prožil celý den. Setkal se se studenty, zavítal do galerie Granát, do Cryturu a na židovský hřbitov. Židé patří k národům, které zaplatily za svoji samostatnost nejvyšším počtem životů, a proto chápu snahu o obranu jejich země, oceňuji chytrost, moderní technologie, ochotu pracovat pro svůj stát. Byl bych rád, kdyby se něco z toho dařilo trvale naplňovat i u nás v České republice,“ řekl starosta.

Podle izraelského velvyslance Daniela Merona patří Turnov k místům, kde si váží své historie, kde se starají o židovské památky, přestože působení této komunity bylo za druhé světové války násilně přerušeno a zpět z vyhlazovacích táborů se už prakticky nikdo nevrátil. Pan velvyslanec vzpomněl kromě TGM i další dva prezidenty, Václava Havla a Miloše Zemana, kteří také opakovaně vyjádřili Izraeli svoji podporu, takže naše země je tam chápána ze všech zemí Evropy jako místo, se kterým má Izrael nejlepší vztahy. „Jsem rád, že mohu naší zemi zastupovat právě u vás,“ uzavřel velvyslanec Daniel Meron.

…v Galerii Granát si vyzkoušel rýžování českých granátů

…a prohlédl si výstavu šperků

…seznámil se s prací šperkařů

…u pamětní desky židovských obětí za II. světové války z našeho regionu na židovském hřbitově

…z prohlídky synagogy

…zápis do pamětní knihy

…a setkání s Golemem na závěr návštěvy

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.