TŘETÍ ZÁŘIJOVÝ TÝDEN BUDE „BEZ AUT“

0

Každoročně se ta akce opakuje, stejně ale naprostá většina lidí v autech bude jezdit dál. Politici konají „demonstrativní“ jízdy prostředky hromadné dopravy nebo na kole, uchopit myšlenku, aby alespoň na den dva nechali lidi své auto doma, se snaží ekologové. A i když je provoz ve městech většinou normální jako v jiné dny, stejně má tato akce smysl. Už třeba proto, že nabídne pár podnětů k zamyšlení nad naší budoucností, pohodlím a návyky. A o tom bude právě nadcházející týden. A kromě toho se koná také Den evropského geoparku UNESCO a Posvícení na Dlaskově statku.

► První akcí EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY byly nedělní dny otevřených dveří u profesionálních hasičů v Turnově Na Lukách.

Městské kino v Turnově ve třetím zářijovém týdnu v budově v Žižkově ulici promítá:
► Ve středu 19. září od 20 hodin skotský film „Red road“.
► Ve čtvrtek 20. září film USA „Inland empire“.
► V pátek 21. a v sobotu 22. září od 20 hodin v kině hrají film USA „Piráti z Karibiku – na konci světa“.

► V pondělí 17. září se koná v turnovském divadle od 18 hodin Cestovatelský klub. Můžete se podívat do Egypta.

► Každé úterý od 14 do 17 hodin můžete zachovalé zimní oblečení přinést do prostor humanitární organizace ADRA ve Skálově ulici v Turnově (zadní trakt mezi základní školou a sousedícím internátem).

► V úterý 18. září se v rámci EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY budou konat kontroly vozidel na komunikacích v Turnově. Policistům budou asistovat děti z turnovských škol.

Po celé dopoledne tento den v prostoru bývalého koupaliště v Dolánkách firma Eko-kom pořádá „Barevný den“ na téma třídění odpadů.

V době od 10.30 do 10.45 hodin proběhne v Dolánkách na Dlaskově statku podpis memoranda, resp. přistoupení k záměru výstavby cyklostezky Jizera.
V tu dobu sem dorazí peleton cyklistů, který jede po celém toku řeky a v jednotlivých obcích se konají zastávky, kde představitelé obcí a dalších organizací podepisují memoranda. V Dolánkách to bude Turnov, Rakousy a Sdružení Český ráj. Poté peleton vyrazí i s hejtmanem Libereckého kraje Petrem Skokanem do Přepeř – 11.15 až 11.30 hodin – kde na jezu u Jizery memorandum podepíší zástupci Přepeř, Příšovic a Všeně. Od 12 hodin je na programu hlavní setkání v Pivovarské restauraci ve Svijanech. Více ZDE.

Od 19 hodin se v úterý 18. září koná v turnovském Biu Ráj koncert „Věry Martinové & Jamie Marshall & Kapela“.
Ve stejnou dobu začíná v divadle Benefiční koncert na podporu hendikepovaných. Pod záštitou turnovského Fokusu vystoupí žáci Základní a mateřské školy Turnov, zástupci občanského sdružení Slunce všem, Jakub Kazda z Jičína, Ústav sociální péče Benešov u Semil a klienti Fokusu Turnov. Hostem benefičního koncertu bude zpěvačka Natálie Kocábová.

► Ve čtvrtek 20. září se koná v rámci EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY celodenní akce v turnovské ulici 28. října. Nese název „Ulice pro lidi“.
Ulice 28. října bude uzavřena od 8.30 do 16 hodin. Dopoledne tu budou svoji práci předvádět záchranáři, studentky zdravotnické školy budou příchozím ukazovat zásady první pomoci, odpoledne bude kulturní program – hudební skupiny, divadlo.

Čtvrtek 20. září je také DNEM EVROPSKÉHO GEOPARKU UNESCO ČESKÝ RÁJ.
V galerii Muzea Českého ráje v turnovské Skálově ulici proběhnou přednášky:
9:00 – 9:45 Geopark Český ráj, přednáší RNDr. T. Řídkošil
10:00 – 10:45 Živá příroda geoparku Český ráj, přednáší RNDr. Z. Mrkáček
11:00 – 11:45 Invasní rostliny, přednášejí S. Borgis a J. Marková
13:00 – 13:45 Geopark Český ráj a jeho místo v UNESCO, přednáší RNDr. T. Řídkošil
14:00 – 14:45 Novinky v archeologii na území geoparku, přednáší PhDr. J. Prostředník, PhD.
15:00 – 15:45 Lidová architektura na území geoparku, přednáší PhDr. V. Jakouběová
16:00 – 16:45 Český ráj ve výtvarném umění, přednáší PhDr. M. Cogan

► V pátek 21. září se v rámci EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY koná dopolední akce na turnovském náměstí. Od 9 do 12 hodin tady program pro děti připravilo o.s. Náruč, studentky zdravotnické školy budou lidem měřit tlak a předvádět první pomoc, bude tu představen i nový bezbariérový, ekologický autobus.

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Tatobitech pořádá výstavu ovoce, zeleniny, květin a dalších přírodnin. Uskuteční se 21. září od 15 do 18 hodin, 22. září od 11 do 18 hodin a 23. září od 11 do 18 hodin v salonku restaurace U Studničků. Pěstitelé, kteří by chtěli své výpěstky vystavovat, se mohou přihlásit přímo u organizátorů nebo na OÚ Tatobity do 19. září 2007.

V pátek večer v Music klubu Scorpoin na turnovském Koňském trhu vystoupí poprvé zahraniční DJ Shaun Baker live.

► V sobotu 22. září se koná Evropský den bez aut. V jeho rámci bude dopoledne městská policie na turnovském náměstí ukazovat, jak vypadá odtah nesprávně zaparkovaného vozidla, předváděno bude i správné vybavení aut – lékánička, povinné nástroje ad.

K Evropskému dni bez aut se 22. září připojí také Liberecký kraj. Mimo jiné tento den budou jezdit autobusy ČSAD a vlaky Českých drah v kraji ZDARMA! Celodenní program je také připraven na libereckém nádraží.

Konají se také další akce, například je to cyklovýjezd z Lomnice nad Popelkou kolem Kozákova „po vrstevnici“. Start je v sobotu 22. září na lomnickém náměstí v 10 hodin. Více ZDE. Délka trasy je 25 km, akce se mohou zúčastnit i méně zdatní cyklisté a děti v doprovodu rodičů. Cílem je představit zpracovávaný projekt dopravně bezpečných cyklostezek v oblasti Kozákovska veřejnosti.

V sobotu od 9 do 12 hodin je v turnovské Sokolovně ve Skálově ulici Burza sběratelů.

n200709161451_vakci_80_07_dlaskV sobotu 22. září se na Dlaskově statku v Dolánkách koná POSVÍCENÍ. Co příchozí čeká? Vystoupení folklórních souborů, bude se péct chleba a koláče, nakládat zelí, stloukat máslo, vařit polévka, prát prádlo, budete se starat o domácí zvířata, mlátit obilí apod. V kulturním programu se představí folklórní soubor Furiant, loutkářský soubor Na židli, country kapela Bodlák a chybět nebudou ani soutěže pro nejmenší. Začátek v 10 hodin.

► O víkendu 22. a 23. září se na náměstí v Rovensku pod Troskami koná Svatováclavská pouť. Připraveny jsou tradiční pouťové atrakce, koná se i mše v kostele sv. Václava. Okrašlovací spolek pořádá v sobotu od 17 hodin v chrámu sv. Václava na Týně TRADIČNÍ KONCERT PŘED ROVENSKOU POUTÍ. Vystoupí: Klára Kubátová – varhany, Martin Petrák – trubka, v programu zazní skladby J. S. Bacha, J. Clarka, J. Kř. Kuchaře a dalších. V sobotu od 20 hodin bude také Pouťová taneční zábava. V sále radnice hraje Rouden band.

AVÍZA
► Od čtvrtka 27. do soboty 29. září se na Turnovsku konají Krajské dny. Centrem programu, ve kterém se představí i známí umělci a moderátoři z Prahy, bude turnovské náměstí a zámek Hrubá Skála.
► Nezapomeňte do konce září zaplatit za likvidaci komunálního odpadu, jinak vás čeká pokuta. V Turnově se platí 500 Kč na osobu a rok.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. V galerii muzea je výstava Geopark – šance pro region, dále pak v dalších prostorách výstavy Jihoafrický šperk a Sympozion 2007 (do 9. září). Od 18. září je tu výstava „Kriminalita na Turnovsku v meziválečném období“. Ve výstavním sále také probíhá výstava s názvem INDIVIDUALITY, své práce představují učitelé šperkařské školy (potrvá do 21. října).
► V Galerii Safír v muzeu je do 3. října výstava fotografií Stanislava Loudáta a Vlastislava Kopřivy, členů fotoklubu v Mladé Boleslavi.
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
► V divadelní galerii Městského divadla v Turnově je výstava obrazů Richarda Pachmana.
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí je výstava polského autora Janusze Pytla věnovaná městu Jelenia Góra.
► V Galerii Granát na turnovském náměstí je výstava fotografií Jitky Maděrové a obrazů a grafiky Ivany Pelouchové.
► V městské knihovně v Turnově je do konce září výstava fotografií Jiřího Šťastného a dřevěných plastik a keramiky Lenky Neumannové a Miloše Šimka.

ZA HUMNY
► Městská hromadná zábava v libereckých Lidových sadech.
Že městská hromadná doprava může být i zábava, se mohou přesvědčit všichni ti, kteří se v sobotu 22. září vypraví do libereckých Lidových sadů, kde své 110. výročí oslaví zdejší dopravní podnik. Pro návštěvníky bude od deseti hodin připravena řada akcí. Jednou z největších budou komentované projížďky historickou tramvají či autobusem po nejhezčích místech Liberce, které budou v přesně stanovených intervalech startovat až do odpoledních hodin.
Stručný program:
10.00 – 10.45 zahájení, křest Véčka a průvodce po Liberci Marka Řeháčka
10.45 – 11.30 bluegrassová kapela Namodro
11.30 – 12.00 beseda s hercem a senátorem Tomášem Töpferem, moderuje Jana Švecová
12.00 – 12.30 bluegrassová kapela Namodro
12.30 – 13.00 beseda se členy Záchranné služby Libereckého kraje, ukázky oživovacích technik a první pomoci, moderuje Jana Eichlerová
13.00 – 13.30 bluegrassová kapela Namodro
13.30 – 14.00 beseda o historii tramvají se znalci a pamětníky, moderuje Jana Eichlerová
14.00 – 14.30 bluesman Bobby Houda
14.30 – 15.00 beseda s Markem Řeháčkem o jeho novém průvodci po Liberci, moderuje Jana Eichlerová
15.00 – 15.30 bluesman Bobby Houda

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.