SKROMNÁ NABÍDKA DRUHÉHO ČERVNOVÉHO TÝDNE

0

Ano, na poměry opravdu skromná. Meteorologové hlásí návrat teplých až tropických dnů, tak zejména příští víkend najde mnoho obyvatel regionu na kolech v Českém ráji nebo „jen tak“ v přírodě. Nebo snad v hospůdce s přáteli? – viz anketa serveru TvA. Přesto je tu několik akcí, které by vaší pozornosti neměly uniknout. Především je to páteční premiéra místních divadelníků, Dvořákův festival – a co třeba taková akce stavební? Víte, že od pondělí 4. června až do konce měsíce bude zcela znemožněn průjezd Bezručovou ulicí? Inu, Turnov je v akci aneb furt se něco děje!

V pondělí 4. června se v knihovně od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin koná akce ke dni dětí – OD BATIKY K ŘEZBÁŘSTVÍ. Děti budou mít možnost vyzkoušet si umění řezbářů i batikování, malování na hedvábí, modelování atd.. Bude se také soutěžit o malé ceny, ale hlavně vznikne zajímavá a netradiční „galerie pod širým nebem“.

Od pondělí je pro provoz uzavřena celá Bezručova ulice. Její rekonstrukce po položení nové kanalizace vrcholí, bude pokládán nový asfaltový povrch, nebudou tu jezdit ani autobusy, pro obyvatele bude k dispozici objízdná trasa. Ta povede dokonce kolem Integrované střední školy u nádraží. Nebydlíte-li v těchto místech, raděj se do konce měsíce Bezručově ulici vyhýbejte!

V úterý 5. června se od 14 hodin koná v klubovně domova důchodců v ul. 28. října KŘESLO PRO HOSTA. Pozvání přijal RNDr. Tomáš Řídkošil, který přiblíží slovem i obrazem nejen svou odbornou práci v Muzeu Českého ráje, ale seznámí také posluchače s problematikou Geoparku.

Ve středu 6. června se v knihovně od 10 hodin koná BORŮVKOVÉ LÉTO S TEREZOU – beseda se spisovatelkou Petrou Braunovou pro …náctileté.

Od 15 hodin je ŠKOLNÍ JARMARK v budově Základní školy v Žižkově ulici.

Od 19.30 hodin se v divadle koná 534. koncert Turnovských hudebních večerů – KOMORNÍ KONCERT Smyčcového tria Gideon a klarinetisty Igora Františáka.

V budově kina hrají od 20 hodin film USA „Neznámý svůdce“ (109 min, 70 Kč).

Ve čtvrtek 7. června se od 18 hodin v knihovně koná přednáška na ekologické téma KAŽDÁ ŘEKA SI ZASLOUŽÍ BÝT ČISTÁ paní Lenky Kočové.

V budově kina hrají od 20 hodin britský film „Zápisky o Skandálu“ (92 min., 70 Kč).

n200706032227_vakci_24_07_hlavyV pátek 8. června od 19.30 hodin je v divadle premiéra nové hry Společnosti bloumající veřejnosti s názvem VAŘENÝ HLAVY. Černou grotesku Marka Horoščáka s podtitulem Děvče, tobě na kozách tančí smrt režijně zpracoval Jan Baron Marek (včetně scény). Hrají: Petr Hofhans, Zuzana Ryšánková, Markéta Neuhauserová, Matěj Hajn, Jan Dekány a Petr Haken. Hudba: Martin Hybler. Vstupné 50 Kč.

V pátek také promítají v letním kině, začátek je po setmění po 21.30 hodině, film se jmenuje „Želvy Ninja“ (87 min., 70 Kč).

V sobotu 9. června se v hale TJ ve Skálově ulici koná VELKÁ CENA Českomoravského klubu veteránů ve stolním tenise. Muži a ženy nad 60 let začínají v 8.30 hodin, ženy 40 – 60 let a muži 50 – 60 let od 12.30 a muži 40 – 49 let od 15 hodin. Jelikož je turnaj přípravou pro ME veteránů 25. – 30. 6. 2007 v Rotterdamu, zúčastní se ho přibližně 200 hráček a hráčů z ČR i zahraniční.

V sobotu 9. a v neděli 10. června v letním kině hrají po setmění film USA „Sunshine“ – odehrává se v blízké budoucnosti (70 Kč, 107 minut).

n200706032227_vakci_25_07_psadOd soboty 9. až do soboty 16. června se koná 52. ročník hudebních slavností DVOŘÁKŮV TURNOV A SYCHROV. Cílem posledních ročníků festivalu je stát se moderním setkáním profesionálních i amatérských hudebníků i „obyčejných“ posluchačů, které spojuje zájem o klasickou hudbu. Letošní ročník festivalu má podtitul „Hudba – slovo – obraz“ a kromě tradičních míst konání, tj. Turnova a Sychrova, se bude konat jeden z večerů i v Jičíně, kde bude rekonstruována skutečná návštěva skladatele před více než 110 lety. Novinkou bude také hudebně literární večer s recitací oblíbené herečky Valerie Zawadské a Rudolfa Kvíze, držitele ceny Křišťálová růže. Pro zachování kvality festivalu přistoupil pořádající Spolek přátel hudebního festivalu v letošním roce ke spolupráci s profesionální agenturou „České doteky hudby EM ART“. Od poloviny příštího týdne se také v prostorách ZUŠ v Turnově konají tradiční interpretační dílny mladých z Česka a Německa.

Program:
Sobota 9. června
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU – STAROMĚSTŠTÍ TRUBAČI, zámek Sychrov – nádvoří, začátek v 16 hodin. Od 17 hodin tamtéž se koná SPOLEČNÝ SBOROVÝ KONCERT – účinkují Pěvecký sbor Antonín Dvořák, Musica Fortuna a Martin Hybler. V rámci tohoto koncertu zazní světová premiéra turnovského autora Martina Hyblera, vítěze soutěže Pražského jara.
Neděle 10. června
FRANCIE – ZLATÝ VĚK HUDBY, účinkuje Bohemia trio a Kateřina Soukalová-Váchová j.h., zámek Sychrov – koncertní sál od 16 hodin.
Středa 13. června
PÍSNĚ SLUNNÉ ITÁLIE – hudebně-literární pořad, ve kterém účinkuje Gran Duetto Concertante, Valerie Zawadská a Rudolf Kvíz, Turnov – galerie muzea od 19 hodin.
Čtvrtek 14. června
KONCERT DUCHOVNÍ HUDBY – účinkují Zdena Kloubová – zpěv a Aleš Bárta – varhany, Turnov – Kostel Narození Panny Marie od 19 hodin.
Pátek 15. června
REKONSTRUKCE DVOŘÁKOVA KONCERTU ze 14. května 1892 – účinkují Bohuslav Lédl – klavír, Michiyo Keiko a Eva Lédlová – zpěv, Artemiss trio. Součástí večera je improvizované setkání skladatele s Jičíňáky v podání místních ochotníků. Jičín – Kulturní dům od 17 hodin.
Sobota 16. června
ZÁVĚREČNÝ KONCERT frekventantů Interpretační dílny mladých, Turnov – městské divadlo od 18 hodin.

Probíhající výstavy:
V Muzeu Českého ráje je to výstava prací glyptika Josefa Drahoňovského a jeho žáků a výstava s názvem „… a pozdravujete filozofy!“, věnovaná Janu Patočkovi.
V úterý 12. června se od 16.30 hodin uskuteční v galerii muzea vernisáž výstavy Pověsti Českého ráje a Euroregionu Nisa – jde o kresby dětí z Polska, Německa a Čech, součástí vernisáže je i autogramiáda malířky Barbory Kyškové.
V muzejní galerii Safír jsou k vidění fotografie Petra Marhana, v divadelní galerii vystavuje fotografie z Madagaskaru Zdeněk Strnad.
Na Dlaskově statku je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).

V městské knihovně probíhají výstavy: komorní práce Lenky Procházkové, výstava „Ilustrace není legrace“ Jiřího Fixla, výstava obrazů malovaných na hedvábí a fotografie Jiřího Šťastného „Příroda v ráji“. V galerii Granát na náměstí vystavuje obrazy Josef Charousek. Na Valdštejně je sezonní výstava dětských prací na téma „Pohádky o mašinkách“. V sále ZUŠ na náměstí vystavují děti z výtvarného oboru školy.

Avíza:
Od středy 13. do neděle 17. června je na Dlaskově statku v Dolánkách řezbářské sympozium, tradiční kulturní program a celodenní akce se koná v sobotu 16. června.
V sobotu 16. června se také koná MUZEJNÍ NOC. První muzejní noc v Muzeu Českého ráje v Turnově ponese název Slavnosti slunovratu. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na soutěž se skřítky, vílami, vodníkem, ježibabou či s permoníky. Doprovodný program bude v atriu muzea, to vše od 19 hodin do půlnoci!
V sobotu 16. června se ve Šťastné zemi v Radvánovicích koná REVIVAL FESTIVAL.

Za humny:
O víkendu 8. – 10. června se koná vyhlášený Železnobrodský jarmark. Ten již po sedmnácté nabízí stánkový prodej všeho druhu, ukázky řemesel, lidové hospody, atrakce, divadla pro děti. Doprovodné akce se konají každý den od rána do večera.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.