ŘÍJNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

První říjnový pátek a pocta legendárnímu turnovskému umělci Karlu Vikovi. Den poté zajímavé akce ve Žluté ponorce a v knihovně. Druhá říjnová sobota ve znamení velkého srazu absolventů gymnázia, přijede legendární Olympic. V průběhu celého měsíce budou probíhat akce ke stoletému výročí republiky a v jeho závěru oslavy svátku 28. října. A k tomu mnoho dalších pozvánek…

Středa 3. října
* SVAŽ SI SVOU KNÍŽKU. Ve výtvarném workshopu si pod vedením lektorky Kamily Vítové zkusí zájemci vytvořit pergamenovou vazbu knihy. Sálek ICM v městské knihovně od 16.00 hodin.
* OSOBNOST GUSTAVA HUSÁKA. Ojedinělý pohled na posledního komunistického prezidenta Československa přinese ve své přednášce historik Michal Macháček. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje od 18.00 hodin.

Čtvrtek 4. října
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. KC Střelnice, kavárna KUS, od 19.00 hodin. Vstup zdarma.

Pátek 5. října
* POCTA KARLU VIKOVI. Na počest mistra českého dřevorytu, malíře, grafika, ilustrátora a zakladatele Sdružení českých umělců grafiků Hollar u příležitosti 135. výročí narození.
Program:
16.00 hodin – odhalení pamětní desky na domě Karla Vika v Komenského ulici.
17.00 hodin – zahájení komorní výstavy Pavel Piekar – Po stopách Karla Vika (linoryty, dřevoryty..), výstavní sálek knihovny A. Marka.
18.00 hodin – pocta Karlu Vikovi, dětské oddělení knihovny. Účinkují: Vlastislav Hnízdo – průvodní slovo, Pavel Piekar, grafik a předseda SČUG Hollar. Hudební doprovod Jana Kubánková, housle, Martin Hybler, klavír.
* VZTAHY NA ÚROVNI. Divadelní společnost Háta přiváží do Turnova komedii, která již v minulosti turnovské divadlo vyprodala. Nenechte si ujít svižnou moderní komedii ze zákulisí vysoké politiky. V hlavních rolích se v alternacích představí Lukáš Vaculík, Viktor Limr, Monika Absolonová, Mahulena Bočanová, Adéla Gondíková, Martin Zounar a další. Volné divadelní představení. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 350 Kč, na místě 390 Kč.

Sobota 6. října
* OTEVŘENÍ OBNOVENÝCH PROSTOR a RESTAURANT DAY V PONORCE. Během prázdnin prošla další část hlavní budovy Žluté ponorky (Husova 77) rekonstrukcí. Díky fondu EU pro regionální rozvoj a spolufinancování města se učebna mineralogie a keramiky stejně jako zahrada představují v novém. Akce pro veřejnost spojená s dílnami pro děti, krátkým divadlem, a především zajímavým jídlem proběhne ve spolupráci se spolkem ZaZemí, se kterým Ponorka dlouhodobě spolupracuje. Čekají vás ukázky pokusů, práce s přírodní hmotou, moštování i vaření. Program od 10.00 do 16.00 hodin.
* NETRADIČNÍ KNIHOVNA 2018. V rámci Týdne knihoven je pro všechny zájemce připraven odpolední program pro celou rodinu. Divadlo pro rodiče s dětmi, burza knih a další. Od 16.00 hodin proběhne slavnostní vyhlášení II. ročníku literární soutěže Střípky z ráje. Knihovna A. marka v Jeronýmově ulici od 13.00 do 20.00 hodin.
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV: Osmičková výročí – obrazy a hudba. Sychrov v roce 1918 a v době tzv. první republiky ve světle vzpomínek posledního majitele zámku JUDr. Alaina Rohana. Přednáška PhDr. Miloše Kadlece spojená s koncertem dobové hudby. Účinkují: Zdena Kloubová (soprán), Michaela Kapustová (mezzosoprán) a Marie Wiesnerová (klávesy). Viz www.zamek-sychrov.cz.

Neděle 7. října
* VÝTVARNÁ DÍLNA – dýňová, provázková a lampiónová. Tvůrčí výtvarná dílna v knihovně A. Marka od 10.00 hodin.

Pondělí 8. října
* O ŽIVOTĚ JEDNÉ REPUBLIKY. Společné představení základních uměleckých škol Libereckého kraje k oslavám 100. výročí vzniku Československa. Základní umělecká škola Jablonec nad Nisou ve spolupráci s dalšími devíti základními uměleckými školami v Libereckém kraji, Libereckým krajem a pod záštitou náměstka hejtmana Petra Tulpy připravují jedinečné divadelní představení inspirované událostmi a zajímavými okamžiky uplynulého století (1918 – 2018). Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin. Vstupné 150 Kč.
* BROUK V HLAVĚ. Brouk v hlavě je nejhranějším dílem francouzského dramatika Georgese Feydeaua. Fraška s neuvěřitelným spádem, spoustou zaplétání, rozplétání, omylů, záměn a komického děje nenechá diváka ani na chvíli vydechnout. V proslulé dvojroli se představí Filip Blažek, těšit se můžete i na krásnou Jitku Schneiderovou a mnoho dalších. KC Střelnice od 19.30 hodin. Vstupné dle místa sezení od 400 Kč.

Středa 10. října
* KANADA. Cestovatelský klub. Kino Sféra od 18.00 hodin. Vstupné 90 Kč.
* POMNÍKY PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY V ČESKÉM RÁJI. Učitelka a autorka několika regionálních knih, Lenka Holubičková, představí známé i polozapomenuté pomníčky, které byly postaveny na počest obětí první světové války. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje od 18.00 hodin.
* STUDIUM V AUSTRÁLII – tanec s klokany. Přemýšleli jste o dovolené či přímo o studiu v Austrálii? Nebo byste se rádi dozvěděli více o tomto vzdáleném kontinentu? O své zkušenosti a zážitky z pobytu a studia v Austrálii se podělí mladý cestovatel Petr Bičík. Sálek knihovny – ICM – od 18.00 hodin.

Čtvrtek 11. října 2018
* OSUDOVÉ OSMIČKY V TURNOVĚ. Žáci dramatického kroužku ZŠ Žižkova v Turnově pod vedením učitelky Jany Kepkové nastudovali zajímavý pořad k 100. výročí vzniku samostatné československé republiky. Zachytili všechny osudové události s osmičkou v letopočtu. Určeno pro obyvatele penzionů a DD Pohoda a další zájemce z řad veřejnosti. Od 14.00 hodin, Klub aktivní senior – penzion Žižkova, pondělí 15. října od 14.00 hodin – klubovna penzionu Výšinka a středa 17. října od 14.00 hodin – klubovna DD Pohoda.
* TANEČNÍ PRO MANŽELSKÉ A PŘÁTELSKÉ PÁRY 2018: 1. LEKCE. Oblíbený kurz pod vedením Petra Mertlíka pro začátečníky a mírně pokročilé. KC Střelnice od 18.30 hodin.

Sobota 13. října
* O SNĚHURCE. Romantický pohádkový muzikál na motivy známé německé pohádky bratří Grimmů přiváží Divadlo Kapsa Andělská Hora. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin. Vstupné 60 Kč.
* JÓGA V TURNOVĚ. Zpomalit, plynout a vstoupit do hloubky ásan s lehkostí sebe sama, s radostnou myslí a klidem. Aula „hotelovky“ ve Zborovské ulici od 10.00 do 13.00 hodin. Mj. se budete moci seznámit s propagátorem jógy Václavem Krejčíkem.
* SLAVNOSTNÍ PROGRAM OSLAV 110 LET GYTU. Zahrají Big band ZUŠ, Tamdoletma a duo Nika. Pořad Gymnázia Turnov v rámci oslav. KC Střelnice od 11.00 hodin. Vstup zdarma. Akce ve škole již od 8.00 hodin. Více v samostatném článku.
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV: Velká módní show. Oblékání našich předků i současná móda. Od 14.00 do 15.30 hodin. Vstupné 200 Kč.
* MUSICA FORTUNA & SOUND AGREEMENT (CH). Koncert pěveckého sboru s hostem ze Švýcarska. V srpnu letošního roku se turnovský pěvecký sbor Musica Fortuna vydal na návštěvu do Švýcarska, kde navštívil St. Gallen a Rýnské vodopády. V městečku Spiez na břehu Thunersee je potom uvítal sbor Sound Agreement s bohatým programem. Ten nyní vystoupí v Turnově. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupné 100 Kč, děti do 15 let 50 Kč.
* WALDOVY MATUŠKY – hasičská zábava v KD Kacanovy od 20.00 hodin.

Pondělí 15. října
* SANDRA POGODOVÁ. První setkání v rámci pořadu Pohovka bude s českou herečkou, kterou můžete znát z řady filmů, televizních seriálů a vídat ji můžete především v pražských divadlech. Večerem provází Petr Vydra. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin. Vstupné 200 Kč, senioři 140 Kč.
* MAYERLING. Balet Mayerling s jeho emocionální hloubkou, působivými obrazy a jednou z nejnáročnějších rolí, které kdy byly vytvořeny pro sólového tanečníka, tvoří stabilní součást repertoáru Královského baletu. Balet v kině Sféra od 20.15 hodin. Vstupné 250 Kč.

Středa 17. října
* DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ pro žáky budoucích 6. tříd se uskuteční od 16.00 hodin v budově ve Skálově ulici. Příchozí se mohou těšit na netradiční hru ke 100 letům naší republiky, a tak se zábavnou formou seznámit s vyučujícími druhého stupně a prostorami školy.
* NORMALIZACE NA TURNOVSKU. Diskuzní pořad s pamětníky nelehkého období, které nastalo po invazi okupačních vojsk v roce 1968. Nejhorší 70. léta minulého století, která postihla řadu lidí také z našeho města. Moderuje Jaroslav Kříž. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje od 18.00 hodin.
* JAKUB SZÁNTÓ. Český novinář, televizní reportér a od roku 2013 zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó vystudoval moderní dějiny na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, studoval také na Central European University v maďarské Budapešti a v roce 2005 získal titul PhDr. v oboru Moderní dějiny na UK FSV. Dlouhodobě se zaměřuje na region Blízkého východu a Afriky. V roce 2014 obdržel spolu s Michalem Kubalem a Josefem Pazderkou Novinářskou cenu za „komplexní a analytické“ zmapování krize na Ukrajině, o tři roky později mu byla udělena Cena Ferdinanda Peroutky. O literatuře. Kulturní kavárna KUS od 19.00 hodin. Vstup zdarma.

Čtvrtek 18. října
* KOUZLO GRAFICKÉ BARVY. Výtvarná dílna pro dospělé. Malujeme různými pomůckami (špachtle, válečky, houbičky, hadříky apod.). Prosíme případné zájemce, aby zaslali závaznou rezervaci na adresu ladicka@email.cz. Kapacita devět osob. Výtvarná dílna v přízemí Žluté ponorky od 18.00 do 22.00 hodin.

Pátek 19. října
* OSLAVY 100. VÝROČÍ REPUBLIKY V MAŠOVĚ. Žáci a učitelé ZŠ Mašov srdečně zvou na setkání do místní sokolovny. Začátek v 17.00 hodin. Na programu je vystoupení žáků školy a koncert skupiny Waldovy Matušky.

Sobota 20. října
* TURNOVANKA hraje k tanci i poslechu v „hasičárně“ v Daliměřicích. Začátek v 16.00 hodin. Více na www.turnovanka.cz.
* TJ Sokol Přepeře pořádá ve své sokolovně tradiční POSVÍCENSKOU ZÁBAVU. K tanci a poslechu hraje od 20.30 hodin skupina PROROCK, sokolovna bude otevřená od 19.00 hodin. Vstupné 100 Kč. Rezervace do 19.30 hodin je možná na tel. 608 619 129, nebo na sokol.prepere@seznam.cz. Jste srdečně zváni.

Středa 24. října
* MAKEDONIE. Cestovatelský klub. Kino Sféra od 18.00 hodin. Vstupné 90 Kč.
* FOLK – INTELEKTUÁLNÍ PROTEST, NEBO MASOVÁ ZÁBAVA? Historik Přemysl Houda bude přednášet o folku za normalizace. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje od 18.00 hodin.
* OLYMPIC PERMANENTNÍ TOUR 2018. Jedinečný koncert nestárnoucí rockové legendy české hudební scény. Skupina ve složení Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Martin Vajgl zahraje ty největší hity za více než půlstoletí svojí existence. KC Střelnice od 19.00 hodin. Vstupné dle místa sezení od 490 Kč.

Čtvrtek 25. října
* OSLAVA MEZINÁRODNÍHO DNE SENIORŮ. Ve čtvrtek 25. října zveme všechny seniory a jejich doprovod na oslavu Mezinárodního dne seniorů, kterou zaštiťuje Liberecký kraj. Začátek oslav bude v 15.00 hodin, akce se zúčastní krajští a regionální politici, kteří seniory pozdraví. Těšit se můžete i na vystoupení cimbálové muziky Dušana Kotlára. Akce je veřejná, bezplatná a je určená seniorům bez jakéhokoliv omezení. Dále bude k dispozici bezplatné občerstvení. Komponovaný pořad. KC Střelnice od 15.00 hodin.
* 3000 KM TURECKEM. Cestovatel Pavel Bičiště zájemce seznámí se svými zkušenostmi a zážitky z této země. Sálek knihovny ICM v knihovně od 18.00 hodin.

Čtvrtek 25. – neděle 28. října
* SVÁTEK JABLKA 2018 – 17. ročník regionální výstavy v KD Pěnčín. Vždy od 9.00 do 18.00 hodin. Doprovodné výstavy: včela a její svět, okrasné ptactvo a myslivost. V neděli 28. října od 15.00 hodin hraje Cimbálová muzika Dušana Kotlára.

Pátek 26. října
* POKREVNÍ BRATŘI. Po dvouleté odmlce se na divadelní prkna vrací turnovská Společnost bloumající veřejnosti. S představením Klozet se dostala až na Jiráskův Hronov a nyní doufá, že se její nová inscenace Pokrevní bratři vydá podobným směrem. Jak si poradí s normálním životem v přiděleném bytě dva chlapíci, kteří doposud žili v ústavu? Hrají: Jakub Chundela, Petr Hofhans, Bára Halamová a Matěj Hajn. Volné divadelní představení – premiéra. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin.
* AGENTŮRA DRAHOUŠEK. Divadelní spolek Jirásek z Olešnice všechny srdečně zve na reprízu divadelní hry – komedie Rudolfa Trinnera je o falešné sňatkové kanceláři, která zprostředkuje sňatky všeho druhu. Ale má jen jednoho ženicha a jednu nevěstu. Jak dlouho toto může fungovat? KD Kacanovy od 19.30 hodin.

Sobota 27. října
* DÝŇOVÁ SLAVNOST. Nepromarněte šanci zpříjemnit si nástup chladně nevlídného podzimu a přijďte od 15.00 hodin do hasičského domečku v Křečovicích u Rovenska pod Troskami. Přineste si sebou: dýni, ostrý nůž, pevnou lžičku na vydlabávání a lampion. Strašidelné převleky pro děti a dospělé vítány. Součástí akce je lampionový průvod.
* Občanský spolek Dědina k výročí 100 let republiky připravil vystoupení PĚVECKÉHO SBORU ANTONÍN DVOŘÁK z Turnova pod vedením Bohuslava Lédla. Uslyšíte spirituály, lidové písně a známé árie od A. Dvořáka. KD Tatobity od 19.00 hodin, vstupné 50 Kč.

Neděle 28. října
* STÁTNÍ HRAD TROSKY – ROZLOUČENÍ S HRADEM. Sváteční den plný sokolnických ukázek, písní flétnového dua a jízdy na koníkovi. Od 9.00 do 16.00 hodin. Viz www.hrad-trosky.eu.
* ČESKOSLOVENSKO, LÉTA NADĚJÍ A ZTRÁT.
Výročí vzniku ČSR si turnovské muzeum připomene výstavou reflexí zrodu a následných tří dramatických desetiletí existence státu (států) Čechů a Slováků v tradičních uměleckořemeslných oborech regionů Turnovska a Železnobrodska, tedy ve skle, šperku, stříbrnictví a glyptice z let 1918-1948. Výstava se bude opírat o produkci odborných škol v Turnově a Železném Brodě i práce výtvarníků s těmito školami spojených, které v té době znamenaly ve svých oborech československou a středoevropskou špičku. Slavnostní zahájení výstavy v 16.00 hod. Klenotnice muzea do 30. prosince.
* KONEČNĚ VE VLASTNÍM! TURNOV 1918. Historická výstava připomínající významné výročí vzniku republiky bude na pozadí tzv. velkých dějin prezentovat běžný život v regionu v poslední fázi existence monarchie a první týdny dění v novém státě. Důraz bude kladen na vizuální stránku, kde budou výrazným prvkem velkoformátové fotografie ze života ve městě doprovázené texty, které mají za úkol dovysvětlit a dokreslit představovanou situaci. Součástí připomenutí významného výročí je cyklus přednášek přibližující vznik republiky v úrovni regionální i celostátní. Slavnostní zahájení výstavy v 16.00 hodin. Výstavní sál muzea Českého ráje do 30. prosince.
* SPIRITUÁL KVINTET – koncert konaný ke 100. výročí založení republiky. Od 17.00 hodin v sále radnice v Rovensku pod Troskami. Předkapelou bude kapela Zemědým z Hradce Králové, vstupné dobrovolné.
* SLAVNOSTNÍ VEČER K 100. VÝROČÍ VZNIKU REPUBLIKY. Oslavy vzniku republiky spojené se slavnostním večerem v KC Střelnice, kde se budou předávat ocenění města, a pro veřejnost vystoupí Podkrkonošský symfonický orchestr. KC Střelnice od 18.00 hodin. Vstup zdarma s nutností rezervace vstupenek. Více o celodenních oslavách v Turnově v samostatném článku (ZDE).

Pondělí 29. října
* ASANACE. „Až po dlouhém naléhání mnoha poctivých lidí jsem přijal ten nevděčný úkol, obnovit tady pořádek.“ K výročí nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla uvedlo Klicperovo divadlo hru Asanace, kterou uvádíme v rámci oslav 100. výročí založení republiky. Skupina architektů je povolána do malebného městečka se středověkým hradem, aby zde provedla jeho asanaci a uvolnila tak prostor pro nové sídliště… Městské divadlo od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 320 Kč, na místě 360 Kč.

Úterý 30. října
* CESTA KOLEM SVĚTA. Travesti show. Městské divadlo od 19.00 hodin. Vstupné v předprodeji 290 Kč, na místě 320 Kč.

Středa 31. října
* STO LET OD VZNIKU REPUBLIKY. Významný historik, profesor Robert Kvaček, se zamyslí nad historickým vývojem za posledních sto let. Kamenářský dům v areálu muzea od 18.00 hodin.
* JAKUB SMOLÍK S KAPELOU. Jakub Smolík, současná umělecko-interpretační osobnost, která svými sladce laděnými písněmi oslňuje zejména něžnou část publika. Koncert. KC Střelnice od 19.00 hodin. Vstupné dle místa sezení od 290 Kč.
* LÁSKA OPRAVDIVÁ. Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá založili v roce 2009 Jaroslav Černocký a Jan Špaček s cílem oživit kdysi bohatou a dnes skomírající tradici interpretace skladeb pro mužský sbor. Těleso funguje při Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity a jeho členy jsou vesměs studenti či absolventi brněnských vysokých škol. Městské divadlo od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 140 Kč, na místě 170 Kč.

Čtvrtek 1. listopadu
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. KC Střelnice, kavárna KUS, od 19.00 hodin. Vstup zdarma.

Sobota 3. listopadu
* LAMPIONOVÝ PRŮVOD – STOLETÉ KOŘENY. Zveme malé i velké na tradiční podzimní akci. Průvod se sejde opět v letním kině pod plátnem a zakončen bude na stejném místě. Pořádá Žlutá ponorka. Začátek v 17.00 hodin.
* NABUCCO – GIUSEPPE VERDI.
Opera v kině Sféra – „umění v kině“. Kino Sféra od 20.15 hodin. Vstupné 250 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.