TŘETINĚ DOMÁCNOSTÍ V TURNOVĚ ZDRAŽÍ TEPLO

0

„Meziročně cena plynu stoupla o víc než 30 procent,“ vysvětluje důvod zdražení ceny tepla městskou teplárenskou společností místostarosta Jaromír Pekař. V nové topné sezoně tak pro třetinu zdejších domácností, žijící v panelových domech, teplo podraží z 517 korun za gigajoul na 629 korun bez DPH. „Vše jsme dopředu projednali s bytovým družstvem a družstvy vlastníků jednotlivých panelových domů,“ přiblížil Pekař. Masivních protestů, jako probíhají v současnosti třeba v Liberci, se tak turnovská radnice neobává.

Kromě třetiny domácností ve městě jsou na Městskou teplárenskou Turnov s.r.o. napojeny některé školy, zdravotnická a sociální zařízení a průmyslové podniky.

 

Teplárna loni zaplatila za nákup paliva zhruba 27 milionů, což je o dva miliony více než se předpokládalo. Zvýšené náklady ale spotřebitelé platit nemuseli. Jak uvedla agentura ČTK, společnosti se podařilo ušetřit zhruba dva miliony korun díky novým kotlům a dalším úsporným opatřením. Také letos byly vyměněny kotle v Nádražní a Přepeřské ulici za úsporné, které budou provozně levnější.

 

Kromě tepla dodávaného teplárenskou společností samozřejmě plyn podražil i lidem v rodinných domcích. I zde lze očekávat, že tam, kde topí pouze plynem, náklady v nadcházejícím zimním období výrazně stoupnou. Však je to také vidět, jak se tam, kde to jde, lidé vrací ke kotlům na tuhá paliva, nebo alespoň ke krbovým kamnům na dřevo v obýváku. Také dříve masivní rozvoj plynofikace ustal. V některých obcích kolem Turnova o plynofikaci vůbec neuvažují. Zájem ze strany občanů vzhledem k vysoké ceně plynu by byl totiž minimální.

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.