TŘETINĚ DOMÁCNOSTÍ V TURNOVĚ ZDRAŽÍ TEPLO

0

„Meziročně cena plynu stoupla o víc než 30 procent,“ vysvětluje důvod zdražení ceny tepla městskou teplárenskou společností místostarosta Jaromír Pekař. V nové topné sezoně tak pro třetinu zdejších domácností, žijící v panelových domech, teplo podraží z 517 korun za gigajoul na 629 korun bez DPH. „Vše jsme dopředu projednali s bytovým družstvem a družstvy vlastníků jednotlivých panelových domů,“ přiblížil Pekař. Masivních protestů, jako probíhají v současnosti třeba v Liberci, se tak turnovská radnice neobává.

Kromě třetiny domácností ve městě jsou na Městskou teplárenskou Turnov s.r.o. napojeny některé školy, zdravotnická a sociální zařízení a průmyslové podniky.

 

Teplárna loni zaplatila za nákup paliva zhruba 27 milionů, což je o dva miliony více než se předpokládalo. Zvýšené náklady ale spotřebitelé platit nemuseli. Jak uvedla agentura ČTK, společnosti se podařilo ušetřit zhruba dva miliony korun díky novým kotlům a dalším úsporným opatřením. Také letos byly vyměněny kotle v Nádražní a Přepeřské ulici za úsporné, které budou provozně levnější.

 

Kromě tepla dodávaného teplárenskou společností samozřejmě plyn podražil i lidem v rodinných domcích. I zde lze očekávat, že tam, kde topí pouze plynem, náklady v nadcházejícím zimním období výrazně stoupnou. Však je to také vidět, jak se tam, kde to jde, lidé vrací ke kotlům na tuhá paliva, nebo alespoň ke krbovým kamnům na dřevo v obýváku. Také dříve masivní rozvoj plynofikace ustal. V některých obcích kolem Turnova o plynofikaci vůbec neuvažují. Zájem ze strany občanů vzhledem k vysoké ceně plynu by byl totiž minimální.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.