SPORTOVNÍ SERVIS: KICKBOX, CHALUPÁŘSKÝ TURNAJ A VOLEJBAL

0

Tým bratrů Kazdových v kickboxu byl velmi úspěšný na vánočním setkání v severočeském Mostu. Mezi vánočními a novoročními svátky se konal tradiční Chalupářský turnaj v halové kopané v hale TJ ve Skálově ulici. Toho se účastní současní a především bývalí vrcholoví fotbalisté v čele s libereckými Štajnerem a Hauzrem. V hledišti bylo o několik místních fotbalových „klanů“ všech generací… Závěr tohoto přehledu patří volejbalistům, kteří po minulých úspěších prožívají těžší sezonu. Přesto to vypadá, že by se do play-off mohli dostat. Přijďte jim proto do haly TJ fandit o nadcházejícím víkendu!

KICKBOX

TURNOVŠTÍ KICKOBOXEŘI ŘÁDILI V MOSTU
Sportovci s vrozeným pohybem nezahálejí ani o svátcích. Výjimkou nebyli ani kickboxeři turnovského Impactu, kteří se koncem roku zúčastnili jubilejního 20. Vánočního turnaje v Mostu. Není určitě bez zajímavosti, že u zrodu této dlouholeté tradice byli v roce 1995 také legendy tohoto sportu – Jan a Petr Kazdovi.
Ti do tvrdého klání vyslali hned šest svých svěřenců, kteří si vůbec nevedli špatně. Filip Vertéši v kategorii 10 – 12 let absolvoval ve váze do 35 kg tři zápasy, které mu vynesly pěkné 2. místo. Také další členka výpravy Katka Sudková si, pro změnu v kategorii 60 kg, vybojovala stejné umístění. Druhá příčka se žákům turnovské školy zamlouvala natolik, že ji obsadil také František Palo ve váze do 74 kg, a bral ji rovněž Marcel Nesvadba, jenž se prosadil mezi veterány.
Úspěch celé výpravy pak ještě podtrhli Josef Petřík (74 kg), jemuž dva vyhrané zápasy vynesly dokonce celkové vítězství. O kilo výš boxoval Andrei Gomzyk. Čtyři vítězné duely mezi provazy pro něj znamenaly nakonec hned dvě 1. místa! „Jsme s bráchou nadmíru spokojeni s výkony všech našich účastníků od nejmladšího Filipa Vertéšiho až po nejstaršího Marcela Nesvadbu. Přece jen bych ale vyzdvihnul umístění Josky Petříka a Andreie Gomzyka,“ okomentoval vydařenou akci za oba kouče Petr Kazda.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

HALOVÁ KOPANÁ

O VÍTĚZI JUBILEJNÍHO ROČNÍKU CHALUPÁŘSKÉHO TURNAJE ROZHODL EXREPREZENTANT JIŘÍ ŠTAJNER
Úterým 29. prosince se ve sportovní hale TJ Turnov uzavřelo celé čtvrtstoletí, v němž toto datum patřilo výhradně fotbalové veřejnosti Turnovska. Ta byla zvědava nejen na plejery těch „svých“ klubů, ale též na ligové či reprezentační hvězdy. Prestižní turnaj, známý svou výbornou organizací a zvláštním svátečním nábojem, doznal za dobu svého trvání z různých důvodů nesčetně změn, až se vyprofiloval do současné, dvoudenní formy v kategoriích fotbalová mládež a zkušení matadoři.

Není třeba být dobrým matematikem, aby si člověk spočítal, že začátky této letité tradice se začaly psát v roce 1990. „Tehdy celá řada z nás končila ve vyšších soutěžích a pomalu jsme už začínali pošilhávat po staré gardě. Tak nějak automaticky jsme se pak pod názvem Chalupáři začali podílet na organizaci tohoto turnaje, jehož první ročníky se však nejdřív odehrávaly v hale TSC v Turnově II,“ zavzpomínal exturnovský hráč a trenér Emil Šafář, jenž momentálně vede tým divizního Sokola Jablonce n. J. Spolu s ním a Pavlem Šafářem to byli ještě Pavel a Jaroslav Bártovi, Radek Cimbál, Rafael Jarosz, Marek Müller, Táborský, a hlavně také Petr Havel.

Symbolickou štafetu nekorunovaného ředitele turnaje teď přebírá jeho syn a divizní hráč Turnova Štěpán Havel, jenž má organizačně na starosti Turnaj OPEN pro všechny kategorie, který se začal hrát poprvé teprve vloni. V pondělí 28. prosince se tak na palubovce ve Skálově ulici představilo ve dvou skupinách deset týmů, mnohdy hodně exotických názvů jako třeba Galacticos, Čambuzy nebo Cuba Libre. A právě tento celek se probojoval do vítězného finále, v němž mu byl soupeřem FT Brašule. Premiérové prvenství z loňského ročníku se nepodařilo obhájit nástupcům Chalupářů, nastupujících ve složení Masařík – Havel, Šimek, Tvrdý, Dlouhý, Jíra, nejlepší střelec Bárta a Krejčík.

Do klání druhého dne potom naskočilo šest šiků veteránů. A jestliže hvězdami minulých ročníků byli např. slávisté Luděk Zelenka (expert ČT), „angličan“ Daniel Pudil a Ivo Ulich, Jan Holenda, Benjamín Vomáčka, Peter Šinglár nebo klokani Kamenický a brankář – střelec Radek Sňozík, letos to byli již několikanásobní účastníci jako Zbyněk Hauzr a Jiří Štajner ze Slovanu Liberec v dresu nejčastějšího vítěze – Výšinky a třeba Milan Fukal z vítězných Jenišovic. O 3. místo si to v malém karlovickém derby rozdal loňský vítěz Trosky a Sedmihorky. Utkání skončilo nerozhodně 2:2 (Vítek, Jeník – Kovář Hanzl), takže musel rozhodnout penaltový rozstřel. Ten zvládli lépe hráči Trosek, a to hlavně díky chycením jedné ze střel Petrem Koubusem.

Finále bylo již téměř rozhodnuté, když Jenišovice vedly dvěma brankami Fukala a jednou Bočoka nad Výšinkou 3:2 (Bejda, Jirásko), jenže v samotném závěru se pak ještě děly věci. Nejprve vyrovnal po dlouhém pasu Hauzra hlavou nejlepší a téměř nejstarší hráč turnaje Jirka Šimek. Poté si Jenišovičtí vzali vedení zpět Gottwaldem, ale Výšinka si brankou Halfara po pěkné kombinaci v poslední minutě řekla o další penaltový rozstřel. V základní části tří kopů všech šest exekutorů proměnilo, aby následně rozhodovala loterie v podání dvou exligových internacionálů. Pevnější nervy v ní osvědčil stoprocentní Milan Fukal, a když Štajner poslal míč mimo Bočokovu bránu, Jenišovice se mohly radovat z konečného vítězství v jubilejním ročníku.

Sestava vítězů: Bočok – Kalousek, Bernard, Procházka, Gottwald, Šedivý, Svoboda, Fukal
Konečné pořadí 25. ročníku: 1. Jenišovice, 2. Výšinka, 3. Trosky, 4. Sedmihorky, 5. Chalupáři, 6. Slunce.

Z dalších osobností regionální kopané bylo možné vidět v akci celé trenérské trio Turnova – Koubus, Petřík a Mencl. Vedle Jaroslava tradičně nechyběl ani zbytek rodinného klanu, tedy Radek a Vlasta Menclovi. Opět nechyběli ani olympionik Tomáš Nosek či fotbalový „světoběžník“ Míra Jeník. Stejné tváře se objevily také v hledišti. Synátora mezi tyčemi Výšinky přišel podpořit bývalý činovník turnovského fotbalu Jan Hauzr, počátky turnajové tradice a éru týmu „Otec a syn“ (Matějíčkové, Müllerové, Bártové…) připomněl asi nejvýraznější tandem té doby Vláďa Svoboda mladší a starší. „Jestli si dobře vzpomínám, tak jsme odehráli asi pět ročníků, takže už jen dívat se chodím tak od roku 1995,“ zapátral v paměti stařešina rodu, jinak turnovský „obojživelný“ útočník, který se ve své době na více než slušné úrovni věnoval jak fotbalu, tak i hokeji!

Stejně jako v loňském ročníku byl nejlépe střílejícím hráčem Stanislav Bejda, a to jen s tím rozdílem, že ke svým 11 trefám v roce 2014 přidal letos ještě čtyři navrch, tedy během úterý vsítil celkem 15 gólů. Jistou raritou je, že góly stříleli také gólmani. Povedenou brankou z dálky se blýskl nejen Hauzr, ale také exjablonecký a nyní brankář německého Görlitzu Bočok, který se parádně trefil hned dvakrát, z toho jednou ve finále! Zvláštní cena za účast v obou turnajích byla udělena Pavlu Vítkovi. Neskutečný maraton takřka padesáti zápasů ve dvou dnech odřídil s přehledem sobě vlastním bývalý hráč Turnova a dnes rozhodčí mířící do I. ligy Ondřej Ginzel.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

VOLEJBAL

1. liga, utkání 17. a 18. kola:

* SG LD Brno – TJ Zikuda TURNOV 3:0 (15,19,18). Sestava: Folprecht, Charousek, Peníška, Melich, T. Bäumelt, Čermák, Chládek. Střídali: Novák, Vacík, Kovář, V. Bäumelt. Trenér Koláčný.
V posledních dvou utkáních tohoto roku čekaly na volejbalisty TJ Zikuda Turnov soupeři z daleké Moravy. Z důvodu nemoci se omluvilo několik hráčů, uzdravit se nepodařilo ani trenéru Šimůnkovi, kterého musel za trenérskou taktovkou nahradit Koláčný a odbyl si tak svou letošní trenérskou premiéru.
V prvním utkání je po 3,5 hodinové cestě čekal celek Brna, který se chtěl vrátit opět na čelo prvoligové tabulky. Hosté naopak chtěli navázat na bojovný a kolektivní výkon proti Domažlicím, s cílem obrat favorita o body. Domácí borci ovšem od začátku utkání diktovali tempo hry a na rozjeté domácí hráče hledali Turnovští jen těžko nějaký úspěšný recept.

* VSK Hardman Staré Město – TJ Zikuda TURNOV 1:3 (-21,-24,16,-21). Sestava: Folprecht, Charousek, Peníška, Melich, T. Bäumelt, Čermák, Chládek. Střídali: Novák, Vacík, Kovář, V. Bäumelt. Trenér Koláčný.
K druhému zápasu zavítali turnovští na palubovku týmu Starého Města, které má v tabulce zcela opačné postavení, než předchozí soupeř. Jednalo se o velmi důležité tři body v boji o účast v play-off, neboť do konce základní části zbývají už jen čtyři utkání. Podařilo se. Turnovský tým tři body získal a posunul se na průběžné 8. místo prvoligové tabulky, které znamená účast v následném play-off!
Honza Šimůnek, simano.h@seznam.cz

PŘIJĎTE FANDIT:
Po krátké novoroční pauze začne soutěž opět v pátek 8. ledna, kdy se domácí celek střetne s družstvem Sokola Dobřichovice (19.30 hod.) a v sobotu 9. ledna poměří síly se zálohou extraligových Českých Budějovic B (17.00 hod.).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.