OŠETŘENÍ STROMŮ V PARKU U LETNÍHO KINA

0

V současné době probíhá v parku u letního kina ošetřování vybraných stromů. Práce jsou prováděny odbornou arboristickou firmou. K ošetření byly vybrány dřeviny, jejichž provozní bezpečnost je snížená a dřeviny proto vyžadují určitý typ zásahu. Celkem bylo vybráno 27 dřevin, u kterých bude provedeno základní ošetření – bezpečnostní nebo redukční řez. Dále budou z korun odstraněny suché větve a u některých stromů budou instalovány bezpečnostní vazby.

Práce budou probíhat zejména v okrajových partiích parku. V rámci akce dojde k pokácení jednoho javoru v blízkosti areálu letního kina. Jedná se o senescentního (stárnoucího), neperspektivního jedince, jehož vitalita je zřetelně narušena a hrozí riziko pádu kosterních větví nebo částí koruny. Kořeny a kmen stromu jsou napadeny dřevomorem kořenovým. Jedná se o houbu, která způsobuje tzv. bílou hnilobu dřeva. Napadení touto houbou představuje pro strom extrémní riziko statického selhání. Hniloba je mechanicky málo pevná, kmeny jsou náchylné k vylomení v bázi. Strom bude pokácen v týdnu od 8. do 12. listopadu.

Žádáme návštěvníky parku, aby dbali zvýšené opatrnosti a nevstupovali na místa, kde práce probíhají. Úklid parku začne až po ukončení arboristických prací, tj. od 18. listopadu.

 

Hana Malá

odbor životního prostředí MěÚ Turnov

h.mala@mu.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.