PRÁZDNINY JSOU PRYČ ANEB KAŽDODENNÍ REALITA JE OPĚT TADY

0

Jen pozvolna se rozjíždí poprázdninová nabídka akcí na Turnovsku. O prvním zářijovém týdnu se asi stejně valná většina národa bude soustředit na zahájení školního roku a větší prostor možná dostane televize, hlavně nová řada pátečních Četnických humoresek (nebo nová řada Vyvolených?). Nabídku akcí v našem regionu tak „zachraňují“ skřítkové pod Hlavaticí a hlavně okolní obce jako Tatobity nebo Svijany.

Turnovské městské kino v prvním zářijovém týdnu (pozor, představení jsou už opět v budově v Žižkově ulici) promítá:
► Ve středu 5. září od 20 hodin kanadský film „Ráj“ (animované filmy). Pořádá Filmový klub.
► Ve čtvrtek 6. září od 20 hodin čínsko americký film „Barevný závoj“ – romantické drama.
► V pátek 7. a v sobotu 8. září akční sci-fi USA s názvem „Transformers“. Začátek je opět ve 20 hodin.

► Čtvrtek 6. září – Mezinárodní den skřítků a víl. Na pasece „>pod rozhlednou na Hlavatici se už od 9 hodin koná program, připravený pro děti prvního stupně základních škol. Budou zde výtvarné dílny, hlavní slovo budou mít řezbáři Iveta Sádecká a Karel Hajn, program je zaměřen hlavně na ekologii. V budoucnu by právě pod Hlavaticí měl vzniknout přírodní chrám, který bude tou pravou branou do Českého ráje.

► V pátek 7. září od 15 hodin pořádá v Tatobitech občanské sdružení Dědina již III. dětské odpoledne – (NA)MALOVANÉ PRÁZDNINY. Vstupenkou je jako obvykle jakýkoliv obrázek z prázdnin vlastoručně namalovaný. V programu všechny určitě potěší živí a létající sokoli pana Straky ze Sychrova. Co můžeme potkat v lese, to příchozím objasní členové Mysliveckého sdružení Tatobity. Junáci přislíbili ukázky a instruktáže z Lesních moudrostí. Také budou k vidění ukázky latinsko amerických tanců tatobitských dětí, které se nedávno vrátili z velmi úspěšného MS v Rakousku. Připravena je také výtvarná dílna, malování odlitků a rýžování českých granátů. Závěr bude patřit Divadelnímu souboru Tony Expres z Přepeř, ochotníci sehrají představení Princezna Čárypíše. A možná přijde i kůň.
Samozřejmě, že pořadatelé nezapomněli na opékání buřtů, nejrůznější odměny a suvenýry. Pro pořadatele zase bude nejlepší odměnou velká dětská účast z Tatobit i okolí.
Akce se koná v Malířově zahradě (nad kostelem). Ta je spojena se jménem Mistra Jana Dědiny (1870 – 1955), který původní zahradu zřídil a od jehož narození 1. září uplynulo již 137 let.

► V sobotu 8. září se ve Svijanech od 14 hodin koná akce s názvem „STAROČESKÉ SVIJANY“.
Akce bude probíhat v okolí obecního úřadu. Podrobný program:
– 14 hod. – příjezd kočáru a spolu s ním průvod rytířů, jejich doprovodu, fraucimor, kejklíři + zájemci z řad obyvatel (kostýmované postavy vítány)
– následuje slavnostní přivítání a zahájení slavností starostou obce + salva z palných zbraní, ukázka šermířských soubojů z období gotiky, tance krásných dam
– zhruba v 16 hodin bude divadelní představení „KRYŠTOF“ – pověst o Hrubé Skále (gotika)
– po celé odpoledne prohlídka dobového tábora, zapůjčení zbraní a zbroje, střelba z luku a kuše
– asi v 18 hodin bude divadelní představení „MISTR“ – příběh z dob třicetileté války zpracovaný podle Svijanské kroniky
– návštevníci se dále mohou „těšit“ na přepadení slavností lapky, poté bude následovat jejich likvidace a právo útrpné a jiné žertovné výstupy
– od 21 hodin je na programu vystoupení s ohněm – žonglování, tanec, souboje, plivání ohně
Vystoupení zajišťují: Rytíři turnovského meče a Rytíři lužických hvozdů.

► V sobotu od 19.30 hraje v turnovské restauraci Mexico kapela Mackie Messer Band Jardy Kotka.

► Sport: V sobotu a v neděli 8. a 9. září se hraje 2. kolo poháru ČFbU mužů ve florbale v hale TJ Turnov ve Skálově ulici. Mužstvo Turnova hraje v sobotu od 14 hodin s Rokycany a v neděli od 11.30 hodin s Karlovými Vary. Zápasy v sobotu jsou od 14 do 19 hodin (mužstva Jihlavy, Českých Budějovic ad.), v neděli se hraje od 9 do 14 hodin.

► Tatobity. Občanské sdružení Diakonie Broumov ve spolupráci s Obecním úřadem v Tatobitech pořádá humanitární sbírku:
– letního a zimního oblečení (dámské, pánské, dětské)
– lůžkovin, prostěradel, ručníků, utěrek, záclon, látek
– domácí potřeby – nádobí bílé i černé, skleničky – vše jen funkční
– peří, péřových a vatovaných přikrývek, polštářů a dek
Nelze převzít: obnošené boty, kožichy, oděvy z umělých vláken, kabáty a dále pak ledničky, televize, nábytek, počítače, jízdní kola a dětské kočárky…
Sbírka se uskuteční ve dnech 10. – 14. září na Obecním úřadě Tatobity (přízemí).
Věci noste zabalené do igelitových pytlů či krabic (krabice jsou k dispozici na OÚ Tatobity), aby se nepoškodily. Bližší informace podá OÚ, tel. 481 381 161.
Diakonie Broumov je nezisková humanitární organizace, která poskytuje materiální pomoc potřebným občanům u nás i v zahraničí a dává práci lidem, kteří jsou těžko umístitelní na trhu práce. Více na  www: diakoniebroumov.org

Avíza:
► Dny evropského kulturního dědictví od 14. do 16. září, mj. bude den otevřených dveří v právě rekonstruované synagoze v turnovské Krajířově ulici.
► Tatobity. Zdejší Základní organizace Českého zahrádkářského svazu pořádá výstavu ovoce, zeleniny, květin a dalších přírodnin. Uskuteční se od 21. do 23. září v salonku restaurace U Studničků. Pěstitelé, kteří by chtěli své výpěstky vystavovat, se mohou přihlásit na OÚ Tatobity do 19. září na tel. 481 381 161.
► Posvícení na Dlaskově statku. Sobota 22. září.
► Krajské dny v Turnově. Od čtvrtka 27. do soboty 29. září. Množství akcí na náměstí a v Hruboskalském skalním městě včetně ohňostroje.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY:
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. V galerii muzea je výstava Geopark – šance pro region, dále pak v dalších prostorách výstavy Jihoafrický šperk a Sympozion 2007 (do 9. září).
► V Galerii Safír v muzeu je do 3. října výstava fotografií Stanislava Loudáta a Vlastislava Kopřivy, členů fotoklubu v Mladé Boleslavi.
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
► V divadelní galerii je výstava obrazů Richarda Pachmana.
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na náměstí je od 6. září výstava polského autora Janusze Pytla věnovaná městu Jelenia Góra.
► V městské knihovně je do konce září výstava fotografií Jiřího Šťastného a dřevěných plastik a keramiky Lenky Neumannové a Miloše Šimka.

Za humny Turnovska:
► Státní okresní archiv Semily, Archivní 570, tel. 481 653 410. Zde byla prodloužena až do 14. září výstava obrazů a grafiky turnovského malíře Jana Solovjeva.
► Jičín. Od 11. do 16. září se tu koná festival Jičín – město pohádky. Po dobu jednoho týdne ovládne město pohádka a pohádkové bytosti se stávají prostředníky mezi dětmi a dospělými. Tržiště festivalu tvoří nejrůznější dílny. Více na www.pohadka.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.