PRÁZDNINOVÉ VÝSTAVY A KINO

0

Výstavy spojené s posledními věcmi člověka dominují letošnímu celému roku výstav v turnovském muzeu. Podívat se ale můžete i do okolí, například v Mnichově Hradišti v muzeu na místním zámku probíhá v létě výstava o fenoménu, který celý region spojuje – řece Jizeře a historických plovárnách.

LETNÍ KINO
Letní kino ve Skálově ulici promítá o prázdninách denně po setmění, podrobný program najdete ZDE: http://www.kcturnov.cz/program/kino/

VÝSTAVY

* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE: Stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle od 9.00 do 17.00 hodin. Kromě stálých expozic v hlavní budově je zde i nová expozice horolezectví.
Výstavy:
* LUXUSNÍ POHŘEBNÍ VÝBAVA PRŮŘEZEM STALETÍ. Výstava je instalována v Klenotnici muzea. Jde o třetí výstavu v rámci celosezonního výstavního projektu „Na poslední cestě…“. Návštěvníci mohou obdivovat tři jedinečné exponáty a jeden obsáhlý soubor exponátů: věrnou kopii pohřební koruny železného a zlatého krále Přemysla Otakara II., jejíž originál nechal vyrobit Václav II. svému otci na poslední cestu v roce 1297, kdy konečně našel po dlouhých 19 letech od své smrti místo svého posledního spočinutí. K vidění je také originál i liturgická kopie procesního ostatkového kříže z Českého Dubu – druhé nejvzácnější pozdně románské památky u nás. Moravské zemské muzeum v Brně zapůjčilo unikátní soubor 51 šperků a vzácných předmětů hrobové výbavy velmože z Blučiny v poloze Cezavy. Dalším výjimečným exponátem je pektorální kříž biskupa Petra Františka Krejčího, se kterým byl 8. července 1870 uložen do hrobky pod centrálním křížem na hřbitově v Turnově. Tento kříž bude společně s biskupovými ostatky uložen zpět do hrobky v září letošního roku. Klenotnice muzea od 10. června do 11. července.
* NA POSLEDNÍ CESTĚ…, SMRT A POHŘBY V POJIZEŘÍ NAPŘÍČ STALETÍMI. Návštěvníci se seznámí s podobou pohřebních rituálů v regionu Pojizeří napříč staletími. Výstavní sál muzea do 5. září.
* NA POSLEDNÍ CESTĚ… ZLOČIN, TREST A ZÁHROBÍ. Druhá tematicky zaměřená část výstavy je instalovaná v Kamenářském domě. Můžete zde nahlédnout do tajuplného světa popravišť, revenantů nebo spiritismu. Dozvíte se, jak to vlastně nebylo s turnovským upírem Štěpánem Hubnerem… Kamenářský dům do 5. září.
* SVĚTELNÉ OBJEKTY DESIGNÉRSKÉHO STUDIA YAKOBIUM, jehož zakládajícím členem je turnovský rodák Jiří Anděl. Druhou polovinou tvůrčího tandemu značky Yakobium je Pete Isev (*1977), kolega J. Anděla ze studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Spolupráce na řadě projektů již od dob studií vyvrcholila před dvěma lety, kdy založili studio, aby se nad rámec svých civilních profesí společně věnovali autorské výtvarné tvorbě. Jednotícím prvkem posledních projektů Yakobia se stala práce s umělým pískovcem. Exponáty studia Yakobium jsou k vidění v expozicích Muzea Českého ráje v Turnově do 1. srpna.
* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH: KOLOVRÁTEK, STAV I JEHLA. Expozice „Kolovrátek, stav i jehla“ je věnována tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří. Návštěvníci expozice se seznámí s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního lidového oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. do počátku 20. století. Otevírací doba Dlaskova statku v Dolánkách denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hod. Každou prázdninovou sobotu se tu konají řemeslné dílny.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4. Otevřeno: pondělí až pátek 9.00–12.30 a 13.00-17.00 hodin. Celoroční výstava granátových šperků. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu. Doprovodná výstava obrazů Karla Janáka: Květinové motivy.
* FOTOKLUB SAFÍR: Bozkovské dolomitové jeskyně. Výstava fotografií Břetislava Jansy v hale turnovského nádraží potrvá do 31. srpna.
* MNICHOVO HRADIŠTĚ, muzeum: Kouzlo starých plováren. Plovárny na Jizeře, dobová móda, dílny pro děti. Výstava potrvá do 29. srpna.
* MALÁ SKÁLA – GALERIE JOSEFA JÍRY V BOUČKOVĚ STATKU: Obrazy Adama Štecha do 16. července.
* KELTSKÉ OPIDUM – hradiště Semín u Trosek. Výstava obrazů realisticko-naturalistické malby Petra Štrojsy.
Ostatní výstavy v areálu:
– Tajemství Českého ráje – více než 2600 achátů a polodrahokamů
– Z dob našich prababiček – nádobí, sklo a lidová keramika
– Český ráj ve fotografii – speciálně vytištěno na velkoformátová plátna do šířky 4 m
Galerie umění:
– Salvador Dalí – katalánský malíř, který se proslavil svými surrealistickými díly
– Petr Štrojsa – naturalistická realistická malba obrazů
Otevřeno je od úterý do neděle od 10.00 do 17.00 hodin, více na www.trosky.eu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.