„Největší radost mně udělalo osmnáct stovek návštěvníků, kteří se přišli podívat do turnovského lokomotivního depa, které tak po letech zase ožilo. A také zhruba čtyři tisícovky lidí, kteří jeli parními vlaky, myslím svědčí o tom, že se akce povedla a že o ní byl zájem. Moc nás to těší,“ hodnotí oslavy 150. výročí železniční trati Turnov – Kralupy nad Vltavou Josef Semecký, předseda pořádajícího Klubu přátel železnic Českého ráje. Podle něho v poslední době přibývá lidí, kteří již netouží trávit víkend někde ve velkém nákupním centru, ale cestují za zážitky. A oživení staré industriální stavby, jakou je právě turnovské lokomotivní depo, je tím pravým lákadlem.
„V minulosti i nádraží ve městech bývala centrem kultury a dění, žilo to tam, býval tam čilý ruch. Z dobových snímků víme, že zde o víkendech hrávala hudba, lidé se sem přicházeli bavit. Právě o to jsme se chtěli pokusit, vrátit na nádraží život, aby to nebylo jen místo, odkud lze jet někam vlakem,“ doplnil Semecký.
Oslavy 150 let železnice z Turnova směrem na Prahu se odehrály o prvním zářijovém víkendu opravdu ve velkém stylu. Kromě turnovské parní lokomotivy řady 310 se v čele zvláštních osobních vlaků vystřídaly další skvosty techniky našich předků. Všechny opečovávané a v nejlepší kondici. Pro železniční fandy byla asi nejatraktivnější jízda vlaku v čele s lokomotivou řady 475, které se přezdívá „Šlechtična“. Několik postarších bývalých strojvedoucích z turnovského lokomotivního depa si povzdechlo po příjezdu lokomotivy řady 464, řečené „Bulík“ nebo „Ušatá“, protože tyto lokomotivy jezdily i v našem regionu. Organizátory v čele s „Kolej klubem“ velmi mile zaskočil zájem o prohlídku lokomotivního depa, které bohužel v současné době již svému účelu neslouží. Naštěstí není ale zcela pusté, slouží lidem, kteří se věnují renovaci historických vagónů a lokomotiv. Lidé se tady mohli svézt drezínou, malým vláčkem, podívat se na modelové kolejiště, byly zde vystavené motorové i parní lokomotivy. A mezi nimi jeden unikát: Na pár dnů do Turnova zavítala naše nejrychlejší a nejvýkonnější dieselová lokomotiva řady T 499 „Kyklop“, vyrobená pouze ve dvou exemplářích!
„Myslím, že se nám zdařil i doprovodný program na turnovském nádraží. Prakticky před rokem s přípravami začali jednotliví členové klubu v čele s Ing. Tauchmanem, ideální bylo spojení s Ilonou Šulcovou z Taneční a pohybové školy ILMA, která připravila scénář oslav i setkání moderovala. Kromě tanečníků z ILMY zde vystoupila dechovka Broďanka, Big Band ZUŠ Turnov či rocková kapela Snap Call. V budově bývalého Drahstavu probíhala výstava k historii železniční trati,“ shrnuje akci Ivan Novák, místopředseda Klubu přátel železnic Českého ráje.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta společně se starostou Turnova Tomášem Hockem také slavnostně pokřtili novou knihu ke 150. výročí trati. Nese název „Turnovsko-kralupsko-pražská dráha“, autorem je Zdeněk Šindlauer. Velmi pěkně provedenou publikaci s dobovými fotografiemi a kresbami získáte v knihkupectvích či na akcích se železniční tematikou. Po oba dva dny se oslav účastnila turnovská místostarostka Petra Houšková, která má díky rodině k železnici velmi blízko. „Jménem města Turnova chci poděkovat Klubu přátel železnic Českého ráje za perfektní přípravu a organizaci oslav, za dobrovolnou práci spolku, za jejich nadšení pro staré, ale cenné a krásné stroje a záchranu odkazu našich předků. Moc si jejich práce vážím,“ doplnila místostarostka Houšková.
Kromě Turnova probíhal doprovodný program i na dalších místech. V Příšovicích tzv. protokolární vlak vítali v krojích, v Loukově hrála dechovka Všeňanka, celodenní program byl připraven v Mnichově Hradišti, ve velkém vše proběhlo v Bakově nad Jizerou, kde vítali starostu v kočáře, odhalovali pamětní desku, tančila se česká beseda atd.
![]() |
Před lidmi z Klubu přátel železnic Českého ráje jsou nyní podzimní jízdy parních vlaků, zejména oblíbené Mikulášské jízdy. V příštím roce turnovská parní lokomotiva opět vyjede do Českého ráje podpořit některé jarní akce, jako jsou zahájení turistické sezony nebo pohádkový les v Rovensku pod Troskami, jezdit se bude i o prázdninách. V roce 2016 slaví kulaté výročí železniční trať z Mladé Boleslavi přes Sobotku a Libuň do Staré Paky, připravované jízdy parních vlaků tak budou mít romantické kulisy Trosek a Humprechtu.