ŽIDÉ NA TURNOVSKU

0

Příjemné a poučné setkání se uskutečnilo v pondělí 17. ledna v malém sálku turnovské městské knihovny. Novou knížku, shrnující dějiny židovského osídlení v Turnově, v okolních obcích a v širším regionu Českého ráje, zde představili autoři publikace Terezie Dubinová, jinak pracovnice turnovského infocentra, resp. zdejší synagogy, a Pavel Jakubec ze semilského archivu. Akce se konala v symbolický den, neboť většina zdejších Židů odjela 16. ledna 1943 transportem do Terezína a pár dnů nato do koncentračního tábora v Osvětimi, kde pro většinu z nich bohužel životní pouť skončila.

Zatímco před vznikem Protektorátu Čechy a Morava žila na území Turnova zhruba stovka obyvatel židovského původu, v době zabrání Sudet sem přišla velká skupina Židů z Liberecka a Jablonecka, takže se celkový počet zvýšil zhruba na 500. Útrapy holocaustu přežilo pouhých 19 lidí! Ačkoli byla po roce 1945 židovská náboženská obec obnovena, už v roce 1961 byla její činnost ukončena pro nedostatek členů.

„První myšlenka na uspořádání dějin turnovských Židů vznikla asi před 18 lety. Tehdy o židovském osídlení našeho regionu málokdo co věděl, žádné publikace ani studie nebyly k dispozici, dodnes máme jen torzo fotografií židovských rodin,“ uvádí Pavel Jakubec. Velká část obyvatel města prostě ze dne na den zmizela a jak roky plynou, vytrácí se i povědomí o tom, kde a jak žili. V podstatě až s otevřením zrekonstruované synagogy byla veřejnost více seznámena s bývalým židovským ghettem, které tvořily Palackého a Krajířova ulice a vstupní část Trávnic v sousedství bývalého kina.

 

Kniha Židé na Turnovsku seznamuje s historií židovského osídlení, s životy a osudy celých rodin, je úžasným shrnutím působení jednoho etnika, které na Turnovsku prakticky vymizelo. Čtenář se seznámí s významnými židovskými svátky a s běžným životem uvnitř židovské komunity, podrobně je zaznamenána historie od příchodů prvních Židů do Turnova v roce 1557, jsou zde uvedeny i osudy jednotlivých rodin a osobností. Velmi zajímavá je část pojednávající o symbolice náhrobků na zdejším židovském hřbitově.

 

Knížku Židé na Turnovsku koupíte v infocentru na náměstí Českého ráje a v pokladně muzea za 99 Kč. Vydalo ji město Turnov, resp. odbor cestovního ruchu v nákladu 1000 výtisků.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.