SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: BASKETBAL, FLORBAL, HÁZENÁ A VOLEJBAL

0

Halové sporty jdou pomalu do finále, poslední utkání mají před sebou basketbalisté a druholigové volejbalistky. Naděje na postup do vyšší soutěže bohužel vyhasly pro florbalisty, nakonec v tabulce národní ligy obsadili pátou příčku. V běhu je jarní část soutěže házenkářek.

BASKETBAL

* BASKETBAL, východočeská liga: TJ Turnov – TJ Sokol BK Chrudim 83:47 (24:10,41:19,59:34). Základní sestava: Nejedlo, Špetlík, Vích, Krejčí, Klápště. Střídající hráči: Jeníček L., Pospíchal, Mojsl, Valšík, Kučera.
Body (v závorce úspěšnost trestných hodů): Nejedlo 25 (5/3), Špetlík 12 (2/2), Jeníček L. 12 (3/3), Krejčí 8 (2/1), Vích 7, Valšík 6 (4/3), Pospíchal 5 (2/1), Klápště 4, Kučera 4, Mojsl.

Turnovští basketbalisté nastoupili v sobotu 16. března k poslednímu domácímu zápasu této sezony, a to s týmem Chrudimi, kterému letošní ročník soutěže příliš nevyšel a je v tabulce třetí od konce. I proto byli turnovští hráči jasnými favority. To potvrdili již od začátku utkání, kdy soupeře raketovým nástupem překvapili a rázem vedli o deset a více bodů. První čtvrtinu vyhráli o čtrnáct bodů, do poločasu navýšili vedení na 41:19. Druhou hrací část bez problémů kontrolovali a celkem suverénně si došli pro plný bodový zisk.
Basketbalisté Turnova podali konzistentní výkon, bodově se blýskl opět dlouhán Jakub Nejedlo (25 bodů), který předvedl i ráznou smeč zpod koše, kterou ozdobil utkání. Možná nejlepší svůj výkon sezóny podal Ondra Špetlík, který se téměř nemýlil ve střelbě a byl velmi platný i pod oběma koši.
Basketbalisté Turnova si touto domácí výhrou nad Chrudimí pojistili účast v závěrečném turnaji čtyř nejlepších týmů východočeské ligy. Nyní musí počkat na dohrání všech zápasů soutěže, tabulka zatím napovídá, že budou měřit síly s triem týmů Trutnova, Náchoda a Nové Paky. Závěrečné dubnové finále se odehraje na hřišti prvního týmu soutěže.
Antonín Mojsl, t.mojsl@seznam.cz

FLORBAL

* FLORBAL, národní liga, 5. utkání čtvrtfinále: Spartak Pelhřimov – TJ Turnov 9:4 (3:1, 3:1, 3:2). Branky: 1. Martin Blažek, 6. Tomáš Kocián, 19. Tomáš Kocián, 23. Petr Poduška, 26. Martin Blažek, 40. Martin Blažek, 42. Jan Knězů, 55. Václav Fučík, 57. Lukáš Zrzavý – 2. Patrik Rozkovec, 36. Patrik Rozkovec, 52. Pavel Sekyra, 58. Pavel Sekyra.

Až páté rozhodující utkání muselo ve středu 13. března rozhodnout o postupujícím do semifinále play-off národní ligy. Na horké půdě v Pelhřimově však na turnovské florbalisty čekal těžký úkol, potřetí v sérii porazit loňského účastníka první ligy. Domácím se podařilo zlomit turnovský odpor především díky začátkům a koncům třetin, ve kterých vstřelili rozhodující branky. Po porážce 9:4 tak pro turnovské florbalisty letošní sezona skončila a v národní lize obsadí konečné 5. místo.
Jan Kovář, TJ Turnov, Jan_Kovar@seznam.cz

HÁZENÁ

* HÁZENÁ, II. liga, ženy: TJ Turnov – TJ Slavoj Tachov 16:22 (5:11). Sestava (branky): L. Podhajská – L. Ševrová (7/5), D. Jankulíková (4), Ž. Palounková (2), A. M. Marko (1), A. Šafářová (1), V. Ševrová (1), L. Cvrčková, I. Holeňáková, D. Hrochová, A. Vítová.
V sobotu 9. března odehrály hráčky turnovského házenkářského družstva první jarní utkání na domácí palubovce. Tachovský celek byl na 2. místě druholigové tabulky, a protože podzimní utkání vyznělo lépe pro Západočešky (33:17), čekalo turnovské házenkářky těžké utkání, zvláště když domácím nemohly nastoupit spojky – zraněná Š. Gahlerová a nemocná C. Davidová. Mimo hru byla také E. Berndtová, a tak se v turnovském dresu poprvé představila liberecká Iva Holeňáková.
Turnovské házenkářky se do střelecké listiny zapsaly až v 7. minutě utkání, kdy soupeřky vedly už 3:0. Prvních 15 minut zápasu hrály domácí s velkým respektem a s obavami o výsledek. Jejich střelba byla nepřesná a navíc často chybovaly v útoku, kde po nepřesných přihrávkách přicházely zbytečně o míč. Z toho těžily soupeřky, které přecházely do rychlých protiútoků a úspěšně je proměňovaly, stejně jako několik postupných útoků. Tachovské ženy se dostaly v 15. minutě do vedení 8:2. Druhá půle prvního poločasu, stejně tak jako celý druhý poločas, byly mnohem více herně i střelecky vyrovnané. V brance domácích začala „čarovat“ Lucka Podhajká, která v průběhu dalších 45 minut předvedla několik výborných zákroků. Zlepšila se hra v obraně a na vstřelené branky soupeřek dokázaly turnovské hráčky úspěšně „odpovídat“. Od 18. minuty domácí skórovaly 14x, stejně jako hostující. O to víc mrzí, že Turnovanky „dovolily“ do 15. minuty utkání tachovským ženám získat vedení o šest branek, protože náskok se snížit nepodařilo.
V 11členné tabulce je družstvo Turnova na 9. místě.

* HÁZENÁ, II. liga dorostenek: TJ Turnov – HC Plzeň 8:20 (4:7). Sestava (branky): B. Andělová – Š. Hatašová (4), B. Adamová (3), Kateřina Nováková (1/1), E. Hanušová, B. Honzáková, K. Landecká, Kristýny Nováková.
V tabulce je družstvo na předposledním (10) místě.
Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

VOLEJBAL

* VOLEJBAL, II. liga, ženy: Červený Kostelec – TJ Zikuda Turnov 3:0 (21,21,20). Sestava TJ Turnov: M. Plocová, P. Vaníčková, M. Maříková, J. Matějková, J. Krupařová, T. Kovářová, M. Hanzlová (libero), střídaly: M. Kabátová, V. Bubáková, Š. Zakouřilová, Z. Svobodová.
V sobotu 16. března zavítaly turnovské volejbalistky na palubovku třetího Červeného Kostelce. V prvním sadě úvodního utkání si turnovské hráčky udržovaly mírný náskok po většinu setu (3:1, 6:3, 9:5, 13:9, 17:13, 20:18). Od stavu 21:19, ale body získával už jen soupeř a vyhrál 25:19. Druhý set byl už pod kontrolou domácích hráček, které si celou dobu udržovaly dvou až tříbodový náskok, aby nakonec vyhrály 25:21. Vstup do třetí sady se turnovským hráčkám vydařil (3:1, 5:2, 8:5, 11:9). Od stavu 12:12 ale Kostelec převzal otěže a začal si postupně budovat náskok, aby nakonec zvítězil 25:20 a připsal si do tabulky tři body za celkové vítězství 3:0.

* VOLEJBAL, II. liga, ženy: Červený Kostelec – TJ Zikuda Turnov 3:1 (18,-18,18,23). Sestava TJ Turnov: M. Maříková, Z. Svobodová, M. Kabátová, T. Kovářová, Š. Zakouřilová, P. Vaníčková, M. Hanzlová (libero), střídaly: J. Krupařová, M. Plocová, J. Matějková.
V druhém utkání byl v úvodním setu k vidění vyrovnaný volejbal do stavu 8:8, pak se domácím hráčkám podařilo odskočit (10:9, 15:12, 18:13, 22:14), aby nakonec zvítězily 25:18. Druhý set se Turnovankám povedl. Po vyrovnaném úvodu si začaly budovat náskok (10:7, 12:8, 13:9, 15:11, 17:12, 19:14, 22:16) a celý set vyhrály 25:18 a tím vyrovnaly průběžný stav setů na 1:1. Tento prohraný set domácí hráčky vybičoval, aby se vrátily ke své předchozí hře. Třetí sada byla zcela v jejich režii (9:5, 17:10, 18:11, 23:15). Celý set nakonec vyhrály 25:18. Ve čtvrtém setu byl k vidění vyrovnaný volejbal, kdy zpočátku měl navrch Turnov (4:2, 8:5, 9:6), poté zase domácí Kostelec. Sada vyústila v dramatické koncovce, kdy Turnov dotáhl ztrátu na 23:23 a byl kousek od zisku alespoň jednoho bodu. Zkušené domácí hráčky si ale koncovku pohlídaly a po vítězství 25:23 braly opět tři body, tentokrát za celkovou výhru 3:1.

V 10členné tabulce je Turnov na 8. místě.