PARKOVÁ SLAVNOST SE VYDAŘILA

0

Ve středu 15. července odpoledne se v parku za letním kinem konala parková slavnost spojená s přivedením užitkové vody do této lokality. Akce se zúčastnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, vedení turnovské radnice, dorazili také radní, zastupitelé a samozřejmě v hojném počtu veřejnost.

Projekt byl realizován během neskutečně krátké doby, a jak starosta města Tomáš Hocke naznačil, šlo vlastně o „malý zázrak“. Schvalování jakékoliv investice města, navíc, když bylo přitom po korona krizi nutné městský rozpočet seškrtat, bylo složité. V radě a zastupitelstvu nakonec dostala akce za téměř 1,3 milionu korun zelenou.

Na parkovou slavnost dorazilo poměrně hodně lidí…

…vedení města s hejtmanem Libereckého kraje

A odkud se vlastně voda v parku bere? Co stálo těch 1,3 milionu korun? Projekt byl velice náročný, nejde jen o stružku, kterou lidé vidí v městském parku. Vše začíná u nevyužívaného vodojemu u nemocnice a potrubí, na které se narazilo při kopání základů pro Alzheimer centrum. Právě od Alzheimer centra až do parku je veden protlak dlouhý 524 metrů. Potrubí vede někde v hloubce přes šest metrů a točí se pod ulicemi 5. května, Švermovou, Komenského, Husovou a vyúsťuje v parku pod Žlutou ponorkou. Projít spletí všech možných potrubí a sítí byl heroický výkon. Samotný potok přes park je pak dlouhý 169 metrů.
Realizace probíhala od 27. května do 26. června t. r. a zhotovitelem byla firma ZIKUDA – vodohospodářské stavby, spol. s r. o.

Náklady činily 1,293 mil. Kč s DPH a město Turnov využilo na akci „Přivedení užitkové vody do městského parku v Turnově“ dotaci z Libereckého kraje. Dotace ve výši 900 tisíc Kč byla získána z dotačního programu Libereckého kraje roku 2020 – Podpora retence vody v krajině v rámci oblasti podpory Životní prostředí a zemědělství.

Díky úsilí mnoha lidí z úřadů a firem se podařilo dostat do centra města vodní prvek, který bude sloužit nejen k zavlažování parku, ale má potenciál i pro příští generace. Do budoucna by tu mělo vzniknout jezírko a případně další vodní prvky, které park zatraktivní a zpříjemní zejména v horkých letních dnech.
Nejdříve tady vznikne akumulační nádrž a instalovány zde budou automatické závlahy. Poté dojde na kultivaci strouhy – dá se předpokládat nějaká forma vydláždění, a až v poslední etapě vznikne v parku přírodní jezírko.

(TvA s využitím TZ Zdenky Štrauchové, tiskové mluvčí města Turnov)

Přípitek sklenicí pramenité vody…

Strouha napříč parkem je atrakcí hlavně pro děti

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.