KRÁLOVNY SE POVEDLY!

0

Již desátou divadelní premiéru mají za sebou ochotníci z Obnoveného divadelního spolku Jirásek v Olešnici. Co rok, to jedna divadelní hra, neb spolek založený v roce 1909 byl obnoven v roce 2005. „Předchozí divadelní hra Mandarinkový pokoj nasadila laťku hodně vysoko, bylo dost těžké najít novou vhodnou hru. Rozhodně jsme nechtěli jít do klasiky. Ne, že by klasikové neměli co říci současnému divákovi, ale myslím si, že hra ze současnosti, kde se řeší problémy, které vlastně mohou potkat každého z nás, je pro diváky přece jenom přitažlivější,“ říká režisér Miloš Marek, který hru nazvanou Královny – tragikomedie autorů M. Doleželové a R. Vencla – nacvičil s pouhými třemi herečkami: Ivetou Melíškovou, Blankou Randákovou a Kristýnou Dlouhou.

„Určitě neplatí, že čím méně herců, tím méně práce. Jediná výhoda je, že se všichni včetně technika vejdeme do jednoho auta. Ale práce to vůbec nebyla jednoduchá a klobouk dolů před herečkami, které jsou vlastně celou hru všechny tři neustále na podiu,“ přibližuje Marek.
Ano, před výkonem všech tří dam nelze než smeknout, ovace při premiéře v sále olešnické hospody v sobotu 19. března nebraly konce. Hra z prostředí léčebny pro dlouhodobě nemocné, místy strhující drama prošpikované vtipnými replikami, poklidné scény střídají emočně vypjaté, mezi jednotlivými obrazy jsou pauzy trvající řádově desítky vteřin. Představení má spád.

201603222329_vakci_46_016_kralovny

„Než jsem se rozhodl pro Královny, přečetl jsem spoustu scénářů. A jak už to tak bývá, je třeba posoudit, jestli zvládneme výpravu, text nás samozřejmě musí chytit a nejdůležitější vůbec je typově obsadit jednotlivé postavy. Tady myslím, že se nám to opravdu povedlo, holky se vytáhly, lidé se při premiéře dobře bavili, tak doufám, že to tak bude i při reprízách,“ dodal Marek.

201603222330_vakci_47_016_kralovny

Konkrétní termíny repríz v tuto chvíli nejsou k dispozici, co divadelníci z Olešnice ale ví, že se v květnu s Královnami zúčastní soutěžní přehlídky v Josefově Dole.

201603222330_vakci_48_016_kralovny

Další fotografie pořízené při generálce hry najdete v albu na Facebooku TvA – ZDE

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.