VYSKEŘ VZDALA HOLD SVÉMU NEJVÝZNAMNĚJŠÍMU RODÁKOVI

0

„Možná se ptáte, proč stavět pomníky a vzpomínat na téměř zapomenuté osobnosti naší minulosti. Žijeme v době, kdy lidé často zapomínají na vzájemnou toleranci, elementární slušnost, základy dobrého vychování a mnohdy tak vítězí nadutci s chováním řeznických psů. Proto je nutné si připomínat osoby, jakou byl náš rodák Josef Nesvadba Hamáček. Byl to obyčejný kluk z malé vesnice, kterému ve dvou letech zemřel otec, kluk o kterého se jeho maminka nedokázala materiálně postarat, takže vyrůstal u svého strýce učitele. Přesto se svojí pílí dokázal vypracovat mezi nejvýznamnější osobnosti své doby,“ uvedl starosta Vyskře Jan Kozák na úvod odhalení pomníku dirigenta a hudebního skladatele Hamáčka. I přes mrazivé a pošmourné počasí se v sobotním odpoledni 12. listopadu přišlo svému rodákovi poklonit mnoho obyvatel obce a nechyběla ani řada čestných hostů.

201611152327_rep_194_016_vysker

Vysokou účast ocenil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který společně s velvyslancem České republiky v Německu Tomášem Podivínským nad akcí převzal záštitu. „Přiznávám, že jako mnozí jiní jsem ani já před pozváním pana starosty o osobnosti skladatele Hamáčka nevěděl. Byl člověkem, který zde žil před námi, patří k lidem, kteří mají nějaký sen a svojí vytrvalostí se jim ho podaří naplnit. Možná je chyba, že víc sledujeme volby amerického prezidenta, než co se stalo u nás před pár desítkami let. Navíc žádný americký prezident za nás nevyřeší, po jakých silnicích jezdíme a jaké máme mezi sebou vztahy, jak trefně poznamenal pan starosta,“ zdůraznil hejtman Půta.
Jak doplnil, pozvánky na takovéto akce pozitivně vyvažují jeho každodenní povinnosti. „Snažím se poctivě objíždět celý kraj a seznamovat se s lidmi, kteří zde žijí. Skoro v každé obci člověk zjistí, že mají být na co hrdí. Jen třeba chybí někdo, kdo myšlenku postavit pomník významnému rodákovi dotáhne do konce, jako se to stalo na Vyskři. Beru to jako osobní úkol na další funkční období motivovat lidi, aby se nebáli být pyšní na místo, kde žijí, na to, co dělají a kde bydlí,“ dodal hejtman.

201611152327_rep_195_016_vysker

„Hamáček byl osobností velkého formátu a není spravedlivé, že dnes není znám širší veřejnosti. Jsem rád, že mohu uctít památku vašeho rodáka, který učinil mnoho pro dobré jméno naší vlasti v německy hovořících zemích,“ přiblížil velvyslanec Tomáš Podivínský

Pomník, jehož autorem je Jaroslav Marek (mj. autor křížové cesty k vyskeřské kapličce), požehnal turnovský vikář Václav Vlasák. „Lidská paměť je krátká, je potěšující, že i 140 let po smrti pana Hamáčka se tady scházíme a připomínáme si to dobré, co vykonal. On ve svém poměrně krátkém životě věnoval mnoho energie dobrým věcem, a já věřím, že ta energie nezaniká. Kdo uchová ve své paměti navždy člověka spravedlivého, je Bůh. Na to bychom měli myslet i ve vztahu k vlastnímu životu. Snažit se vykonat co nejvíce dobra a vyvarovat se zlého,“ řekl vikář Vlasák. Pomník stojí na místě, kde stával domek, ve kterém Hamáček vyrůstal.

Kromě odhalení pomníku se uskutečnil také koncert ve zdejším kostele P. Marie, na kterém vystoupili student konzervatoře a místní občan Vojtěch Ištvánek a turnovský pěvecký sbor Musica Fortuna. Došlo i na skladby Josefa Nesvadby Hamáčka.

201611152327_rep_196_016_vysker

ŘÁDKY Z HISTORIE
Ze života a tvorby velkých hudebních mistrů, skladatelů a dirigentů je všeobecně známý téměř každý detail. Pro místní dějiny hudby mají však svůj význam i méně proslulé osobnosti. Zde je na místě vzpomenout na muže, který zemřel 20. června 1876 v Darmstadtu. Byl to velkovévodský hesenský dvorní kapelník Josef Nesvadba Hamáček.    
Narodil se 14. ledna 1822 na Vyskři a studoval nejdříve v Praze filozofii. V roce 1844 byla v Zemském divadle v Praze uvedena jeho opera „Modrovous“. Tato významná událost se mu stala podnětem k tomu, aby se nadále plně věnoval hudbě. V Itálii byl členem posádky rakouského mysliveckého batalionu, kde se vypracoval na kapelníka vojenského orchestru
Krátce po sobě pak byl činný jako kapelník v Karlových Varech (1848), Olomouci, Brně a Štýrském Hradci (odkud si také přivezl svou ženu). V letech 1857-1858 působil jako první kapelník v Zemském divadle v Praze, v letech 1859-1860 v Italské opeře v Berlíně a v letech 1861-1863 byl angažován v Městském divadle v Hamburku. K 1. červnu 1864 byl povolán jako dvorní kapelník do velkovévodského Dvorního divadla v Darmstadtu.
Nesvadba byl také významným hudebním skladatelem, napsal hudbu k baletu, na svém kontě má několik oper či symfonických skladeb, proslul jako dirigent.
Nesvadbovy skladby byly na přelomu 19. a 20. století velmi ceněny i v Čechách, zejména šlo o jeho písně a chórové skladby s českými texty.

(Další snímky z akce najdete v samostatném albu na Facebooku TvA – ZDE)

201611152327_rep_197_016_vysker

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.