NABÍDKA AKCÍ PŘELOMU ČERVENCE A SRPNA V TURNOVSKÉ ČÁSTI ČESKÉHO RÁJE

0

(nabídka je průběžně doplňována)Jeden z vrcholů letošních prázdnin máme za sebou. V pořadí 16. ročník Benátské noci již patří minulosti. Ale ani výhled na další dny není vůbec špatný. Ba naopak. Přímo za dveřmi je další vrchol pzázdnin v Českém ráji. Ve Šťastné zemi v Radvánovicích bude v sobotu 2. srpna Gotická bitva. Jde o jedno z největších setkání kostýmovaných rytířů a zbrojnošů ve střední Evropě. Pravidelně se jich při rekonstrukci bitvy schází přes tři stovky. Jsou tu ale i další akce, však se podívejte:

Sobota 2. srpna

* Od 8 hodin pořádá FC Kacanovy na hřišti u Hotelu Králíček 11. ročník turnaje v malé kopané. Startovné činí 500 Kč, závazné přihlášky jsou přijímány do 30. května u Josefa Antoně, tel. 608 78 14 18.

* Ve Šťastné zemi v Radvánovicích se tento den uskuteční jeden z vrcholů letošní návštěvnické sezony. Bude zde GOTICKÁ BITVA. Několik stovek zbrojnošů provede rekonstrukci středověké bitvy. Celodenní program zahrnuje i noční ohňové představení a spoustu doplňkových programů pro děti i dospělé. Začátek je už v 10 hodin.
* V kempu v Sedmihorkách proběhne v sobotu 2. srpna od 10 do 17 hodin EKODEN. Organizátory jsou Středisko ekologické výchovy Český ráj, Liberecký kraj a Správa CHKO Český ráj. Připraveny budou tvůrčí dílničky s pestrou náplní. Každý si bude moci vyrobit dřevěnou rybku či lodičku z kůry, seznámit se s životem v rybníce a jeho okolí, ochutnat různé druhy vody či si zkusit hledat vodu pomocí proutku.
* Další koncert v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále pořádá od 16.30 hodin Spolek rodáků a přátel Turnova. Tentokrát vystoupí Jakub Pustina (baryton) s hudebním doprovodem Richarda Pohla (elektrický klavír).

* Od 18 hodin vystoupí na malé scéně turnovského letního kina místní bluegrassová kapela FUNNY GRASS. Vstup zdarma.

* Ve stejnou dobu začíná v Country saloonu v Jeteli v Ploukonicích hudební festival BLUEGRASSOVÝ ČTYŘLÍSTEK. Hrají: Fámy a Petr Kůs, Funny Grass, Sunny Side, Barbecue.

 

Neděle 3. srpna

* Loutkáři dětem na Hrubém Rohozci – pohádku KAŠPÁREK A PRINCEZNA hrají členové LS BOĎI Jaroměř. Začátky v 11.00, 13.00, 15.00 hodin. Na zámku současně probíhají dvě výstavy: „Nadpřirozené bytosti v zámeckém sklepení“ a „Památky Libereckého kraje na dobových vyobrazeních“.

 

Pondělí 4. srpna

* Od pondělí do soboty 9. srpna koncertuje na hradě Valdštejn Collegium 419 Praha. Krátká vystoupení se konají během prohlídek, velký koncert bude ve čtvrtek 7. srpna v 16.00 hodin a v neděli 10. srpna v 15.00 hodin. Sbor vznikl v Praze v roce 1999, specializuje se na interpretaci skladeb období pozdní renesance a baroka.

 

Pátek 8. a sobota 9. srpna

* Ve Svijanském Újezdu se v areálu koupaliště koná již 9. ročník největšího setkání vozů Fiat 500, 600 a 850 ve střední Evropě. Zahájení srazu je v pátek v 18.00 hodin, od 20.00 je koncert country kapely Hazard. Sobotní dopoledne bude věnováno soutěžím a prohlídce vozů. Ve 13.00 hodin odstartuje spanilá jízda s kolonou čítající asi 60 vozů, která pojede na trase: Nechálov, Podhora, Český Dub, Petrašovice, Hodkovice, Jílové, Jenišovice, Turnov (okolo zámku a Nádražní ulicí), Ohrazenice a přes Pěnčín zpět do Svijanského Újezdu. Po návratu do areálu se od 15.00 uskuteční závod do vrchu. Z tohoto důvodu bude uzavřena silnice mezi Svijanským Újezdem a Havlovicemi zhruba od 14 do 17 hodin. Připraveny jsou také soutěže pro děti, burza náhradních dílů ad. Sobotní program zakončí koncert rockové skupiny PROROCK a tradiční ohňostroj. Více na www.f600club.cz.

 

Sobota 9. srpna

* Na trase Turnov – Semily a Turnov – Rovensko pod Troskami vyjede parní vlak tažený lokomotivou řady 310. Vlak jede na trase:
– Turnov – Semily a zpět (vlak zastavuje na všech zastávkách po trati). Turnov odjezd 7.55 hodin, Semily příjezd 9.25 hodin, Semily odjezd 10.10 hodin – Turnov příjezd 12.03 hodin.
– Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět (vlak zastavuje na všech zastávkách po trati). Turnov odjezd 14.20 hodin, Rovensko příjezd 14.59 hodin, Rovensko odjezd 15.12 hodin, Turnov příjezd 15.47 hodin.
Základní jízdné jedním směrem dospělí 50 Kč, děti polovic. Více na: http://web.telecom.cz/firmy/310/

* POCHOD PROTI DÁLNICI R35 – pochod v zamýšlené trase čtyřproudé rychlostní komunikace v úseku Borek pod Troskami – Sedmihorky. V 10.10 hodin odjíždí autobus pro účastníky od zastávky ČD v Borku pod Troskami na Trosky (příjezd vlaků od Turnova a od Jičína v 9.53 a 10.08 hodin). V 10.30 hodin proběhne zahájení pochodu pod hradem. Jde se po trase Borek, Doubravice a Sedmihorky. V tamním kempu je připraven další program.
* Ve Šťastné zemi v Radvánovicích začínají třítýdenní SLAVNOSTI SLÁMY. V areálu bude stát velký slaměný hrad, bude zde bludiště, tvůrčí dílny, soutěže, každý víkend až do konce prázdnin bude následovat nějaká větší akce, například v sobotu 16. srpna to bude Rajčatová bitva.

* Sbor dobrovolných hasičů  Bukovina u Turnova (nad Dolánkami) pořádá v sobotu od 15.00 hodin posezení s dechovkou. K tanci a poslechu hraje PLECHAŘINKA. Občerstvení zajištěno.

* Od 18 hodin hraje na návsi v Padařovicích skupina Country Stock.

* Ve 20 hodin začíná v Country saloonu v Jeteli v Ploukonicích koncert skupin Qjeten a Spare parts.

* Od 19 hodin se v atriu Muzea Českého ráje v Turnově uskuteční koncert kapely Lety mimo.

* Ve stejnou dobu začíná v parku u Hotelu Králíček v Kacanovech koncert skupiny Laxigal spojený s netradiční nabídkou občerstvení…

* O víkendu 9. a 10. srpna se v Tatobitech koná tradiční pouť s bohoslužbou v kostele sv. Vavřince a pouťovými atrakcemi.

Neděle 10. srpna
* Loutkáři dětem na Hrubém Rohozci – pohádku KDO UDĚLAL MŇAU hrají členové LS Kordula Liberec. Začátky v 11.00, 13.00, 15.00 hodin.

* V 17.00 hodin začíná fotbalový FK Pěnčín-Turnov opět pouť dalším ročníkem divizní soutěže. První mistrovský zápas sezony divize skupiny C sehraje na svém hřišti s mužstvem Sokola Převýšov. FK Pěnčín-Turnov připravuje na sobotu 30. srpna 1. ročník Memoriálu Karla Urbánka, turnaje starších přípravek. Hrát se bude ve dvou skupinách v Pěnčíně a Turnově.

Nabídka trvalá:
* Hrady, zámky, infocentra, prohlídka turnovských kostelů, exkurze do kamenářských dílen a další prázdninovou trvalou nabídku si prohlédněte ZDE.

PROGRAM MĚSTSKÉHO LETNÍHO KINA V TURNOVĚ, SKÁLOVĚ ULICI
* Úterý 29. července asi ve 21.30 hodinMOJE BORŮVKOVÉ NOCI – premiéra hongkongské melancholická road movie.

* Středa 30. a čtvrtek 31. července, pátek 1. srpna asi ve 21 hodin – SEX VE MĚSTĚ – americká romantická komedie. Film je pokračováním seriálových příběhů čtyř hlavních postav – Carrie, Samathy, Charlotte a Mirandy.

* Sobota 2. a neděle 3. srpna asi ve 21 hodin – TAKOVÁ NORMÁLNÍ RODINKA – česká komedie na motivy knihy Fan Vavřincové nejde ve stopách seriálu, ale vytváří vlastní svérázný humor. Hrají: Jiří Mádl, Eva Holubová, Jaromír Dulava, Ivana Chýlková a další.

* Úterý 5. – středa 6. srpna asi ve 21 hodin – HANCOCK – komedie USA. Existují hrdinové, existují super hrdinové, a pak je tu Hancock (Will Smith)…

* Čtvrtek 7., pátek 8., sobota 9. a neděle 10. srpna asi ve 21 hodin – BATHORY. Historický velkofilm Juraje Jakubiska přivádí k životu krvavou legendu o Čachtické paní. Ta se podle pověstí koupala v krvi panen a na svých panstvích vraždila a mučila své poddané. Kruté skutky hraběnky Erzsébet Báthory (1560 – 1614) jsou dodnes opředeny tajemstvím – byla skutečně sadistickou vražedkyní, nebo obětí temných intrik, pomluv a bezpráví?

* Úterý 12. srpna asi ve 21 hodin – OBČAN HAVEL. Celovečerní film nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého filmu se bohužel nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek.
Upozornění: Průměrná cena vstupenky do kina je 70 Kč. Po dobu provozu letního kina (červen, červenec, srpen) není prováděn předprodej vstupenek a internetové rezervace. Představení se přesouvají do budovy kina pouze v případě dlouhodobého špatného počasí při dodržení stejných začátků představení. Orientační začátky filmových představení v letním kině: ČERVENEC – asi od 21.30 hodin a SRPEN od 21 hodin (po setmění).

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12 – 13 hodin.

– V galerii muzea je výstava „Evropa – kolébka vědeckého porodnictví“, pořádána ve spolupráci s Národním muzeem v Praze. Výstava končí 14. září.

– Ve výstavním sále muzea je do 7. září výstava „222 dní mezi šperkaři“ – retrospektivní výstava šperků a plastik k XX. sympoziu Šperk a drahokam. Výstava prací umělců, kteří se zúčastnili uplynulých 20. ročníků sympozií v Turnově.

– Ve výstavním kabinetu muzea můžete do 15. srpna vidět výstavu Symposion 08 ku příležitosti XX. šperkařského sympozia.

– Dlaskův statek v Dolánkách. Expozice připravená pro tuto sezonu seznamuje návštěvníky s domáckou výrobou. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

* V Galerii Safír v turnovském muzeu je do 2. srpna k vidění výstava kolekce fotografií 38. ročníku Turnovského mapového okruhu.

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je do 7. srpna výstava členů Fotoklubu Safír na téma „Grilujeme, vaříme“.

* V Galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je do 21. srpna výstava fotografií polského autora Czeslawa Polcyna. Až do 31. srpna zde probíhá také výstava SUPŠ a VOŠ Turnov a SUPŠS z Kamenického Šenova. Vystaveny jsou studentské práce z oboru uměleckého zámečnictví a kovářství a designu světelných objektů. Výstava nese název „Jeden živel“ a shrnuje pětiletí spolupráce obou uměleckých škol.

* Výstavy pod patronací knihovny A. Marka v turnovské Jeronýmově ulici:

Motivy z Korsiky – malby a skici výtvarníka Jožky Čermáka inspirované jeho putováním touto malebnou částí Evropy (potrvá do 30. září)

– Kde končí svět – výstava nejlepších prací z regionu Libereckého kraje projektu „Kde končí svět 2008“. Hrad Valdštejn – Biliárový sál (26. června – 30. září).

– Příroda Na Zemi – nejlepší fotografie z 8. ročníku fotografické a výtvarné soutěže reprezentují Turnov v prostorách Městské knihovny v Praze po celé léto (Městská knihovna Praha, Mariánské náměstí do 31. srpna).

* Ekocentrum u rybníku Věžák v Českém ráji. Výstava „Krajina Českého ráje a rychlostní komunikace R35“. Jedná se o představení studie amerických studentů krajinné architektury Pennsylvánské státní univerzity. V průběhu měsíce června je informační středisko otevřeno o víkendech, o prázdninách denně od 10 do 17 hodin. Uspořádání výstavy je součástí projektu „Síť vzdělávacích a informačních center v chráněných krajinných oblastech ČR“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

* Státní okresní archiv Semily. Do 8. srpna je zde výstava „Robot OGI“ – instalace Leony Fejfarové.

* Železný Brod: Až do 28. září je v národopisné pobočce Městského muzea v Železném Brodě Na Bělišti výstava s názvem „Vodní díla a technické stavby na potoce Žernovníku“. Výstava představuje drobný výsek z bohaté historie vodních děl a s nimi souvisejících technických zařízení pracujících v minulosti.

* Ktová, Galerie pod Troskou. Až do 5. září zde probíhá prodejní výstava obrazů Libuše Šmejcové. Otevřeno je od úterý do neděle v době od 9.00 do 18.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.