ÚNOROVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Nabídka je průběžně doplňovánaStandardně únorová, tedy plesová a masopustní je nabídka tohoto druhého letošního měsíce. Už první únorovou sobotu se můžete zajít podívat na oslavu masopustu na Dlaskův statek, a v následující sobotu pak do obcí v okolí. Z další nabídky zaujme třeba beseda o buddhismu, komponovaný vzpomínkový večer na Martina Jirouse, řečeného Magora, v muzeu proběhnou hned dvě vernisáže a několikero cestovatelských klubů. A ještě jedna zajímavost: V Tatobitech pořádají unikátní besedu s Frankem Nekovářem, bývalým těžařem zlata v Burkině Faso…

PROGRAM KINA A VÝSTAVY V ÚNORU – ZDE

Sobota 2. února
* ZVÍŘÁTKA A LOUPEŽNÍCI.
Divadelní představení pro děti začíná v turnovském městském divadle v 10.00 hodin.
n201301292023_vakci_16_013_akceunor* MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU – Panímámo, maškarády jdou… Masopustní obchůzka na Dlaskově statku letos proběhne v podání folklorního souboru Šafrán, dechovky Messerovanky a skupiny turnovských muzejníků. Expozice Dlaskova statku bude otevřena od 9.00 hodin, od 10.00 hodin návštěvníci  mohou  ochutnávat speciality domácí zabijačky, od 12.00 hodin si příchozí budou moci v dílně ve světnici statku vyrobit masopustní masku a nachystat se na obchůzku Dolánkami. Po návratu masek na dvůr Dlaskova statku zhlédnou návštěvníci svatbu, pochovávaní basy a závěrečný obřad, při kterém vyslechnou masopustní testament. Masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.
Program:
10.00 – Občerstvení v duchu staročeské zabíjačky.
12.00 – Dílna pana Laufra. Rej masopustních masek vedou Laufři. Veselí, rozjaření, barevní šaškové s vousatou maskou. Hned poté, co účastník dílny nalepí poslední vous na Laufrově masce, vydá se s dalšími Laufry na masopustní rej masek.
13.00 – Představení jednotlivých masopustních masek a vysvětlení jejich smyslu a funkce. Žádost Laufra o převzetí vlády nad vesnicí.
14.00 – Masopustní průvod s folklorním souborem Šafrán a masopustním šramlem Messerovankou. Po návratu další program na dvoře Dlaskova statku. Masky a maškary vstup zdarma. Ostatní 40 / 20 Kč.
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE. Od 16.00 hodin hraje ve víceúčelové budově v Daliměřicích (hasičárně) dechovka Turnovanka, vstupné 50 Kč.

Pondělí 4. února
* BUDDHISMUS: POHLED, MEDITACE, JEDNÁNÍ.
O přístupu buddhismu k životu v moderní společnosti, o buddhistických metodách a principech pohovoří cestující učitel Roman Virt, který se věnuje tibetskému buddhismu Diamantové cesty řadu let. Přednáška se uskuteční v Kamenářském domě (ve dvoře Muzea Českého ráje) od 19.00 hodin. V závěru proběhne krátká meditace a bude vyhrazen prostor pro otázky a odpovědi. Základní vstupné je 50 Kč, snížené 30 Kč. V rámci přednášky se návštěvníci seznámí s metodami tibetského buddhismu Diamantové cesty, které využívají všech tendencí lidské mysli a především moderního světa.

Úterý 5. února
* KARNEVALOVÉ MASKY.
Výtvarná dílna pro veřejnost. Výtvarná dílna v přízemí Žluté ponorky v Husově ulici od 14.00 do 18.00 hodin.

Středa 6. února
* VZPOMÍNKOVÝ VEČER
na Ivana Martina Jirouse (1944 – 2011) CÁRY STARÝCH FILMŮ. Komponovaný pořad jednoho ze zakladatelů undergroundového hnutí u nás, Františka „Čuňase“ Stárka. Pásmo dokumentárních filmů se zasvěceným komentářem autora. Neváhejte a přijďte se podívat na originální dokumenty. Dopoledne od 9.00 hodin proběhne přednáška Františka Stárka pro studenty gymnázia, účastníci přednášky mají vstup na večerní pořad zdarma. KC Střelnice, kino Sféra, začátek v 19.30 hodin, vstupné 60 Kč.
* Turnovské hudební večery: LYRA DA CAMERA je komorním sdružením hudebníků-sólistů, kteří se ve své umělecké činnosti zaměřují na interpretaci komorní hudby především období baroka a klasicizmu, tj. období 17. a 18 století. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji i na místě 100 Kč.

Čtvrtek 7. února
* VEČER NA SBOŘE
– autorský večer Dagmar Jenšovské. Uvedení nové knihy Pozor chalupa!, kterou napsala jako svou prvotinu autorka mnoha fejetonů a novinových článků Dagmar Jenšovská. Průvodní slovo Dagmar Landrová, citace textů Eva Kordová a Lenka Bittnerová, hudební doprovod Ondřej Halama. Součástí večera je také prodej knihy a autogramiáda. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.

Pátek 8. února
* KYRGYZSTÁN
– Střední Asie není zapomenutá. Cesta do země vysokých hor a krásných jezer. Promítá Věra Kvapilová. Pořádá Klub českých turistů, promítání a povídání začíná v 18.00 hodin v sokolovně ve Skálově ulici v 1. patře v zasedací místnosti
* HASIČSKÝ PLES se uskuteční od 20.00 hodin v sále sokolovny v Mašově na návsi. Hrají Veselí pozůstalí, vstupné je 100 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 2. do 5. února vždy od 18.00 do 20.00 hodin v restauraci Na Návsi.
* MATURITNÍ PLES 4. ročníku gymnázia. K poslechu a tanci hraje skupina EGO retro music z Hořic v Podkrkonoší. KC Střelnice – velký sál, začátek ve 20.00 hodin, předprodej lístků v budově gymnázia.

Sobota 9. února
* MASOPUST NA SYCHROVĚ
. Již potřetí se v areálu sychrovského zámku uskuteční masopust. Vše se odehraje v zámeckém parku v době od 9.00 do 16.00 hodin. Po celý den budou vystupovat folklorní soubory Horačky z Hodkovic a Krkonošský horal s pásmem masopustních písní a tanců. Připraveno bohaté masopustní občerstvení. Zájemci se budou moci vydat i na speciální prohlídku zámku.
n201301292023_vakci_17_013_akceunor* MASOPUST NA VYSKŘI. Průvod masek odchází ve 13.00 hodin z návsi, masopustní countrybál s kapelou Sešlost a tombolou začíná v 19.00 hodin v sále pohostinství v Olešnici. Masopustní občerstvení během průvodu s možností večerního posezení na sále ve Vyskři zajišťuje SDH Vyskeř. Zvláště masky z širokého okolí jsou srdečně zvány! Bližší info na www.vysker.cz, www.zivotnavsi.cz nebo na tel. 777 231 558.
* MASOPUST V ROVENSKU POD TROSKAMI. Sraz maškar je ve 14.30 hodin u Hostince na Týně. Průvod projde Revoluční ulicí směrem na náměstí a veselí vyvrcholí v sále radnice, kde bude možné s kapelou Masopustní úterý juchat do pozdních hodin. „Masopust bude takový, jaký si ho společně uděláme!“ Pořádá Okrašlovací spolek v Rovensku pod Troskami.
* IV. MĚSTSKÝ PLES. Velký sál KC Střelnice v Turnově, začátek ve 20.00 hodin, sál Kulturního centra Střelnice. K tanci a poslechu hraje Bohemia Universal Band. Ráz plesu: „Zpět do historie“. Předtančení v renesančním stylu, ukázka standardních tanců v průběhu večera, překvapení před půlnocí. Programem provází Zdeněk Kaňka. IV. Městský ples se uskuteční za podpory firem z Turnova a okolí. V průběhu večera bude možné zakoupit čestnou vstupenku, která je spojena s dárkem. Výtěžek z prodeje těchto vstupenek bude věnován Dětskému centru Sluníčko a Základní a Mateřské škole speciální v Turnově. O půlnoci losování vstupenek o hodnotné ceny. Vstupné: 250 Kč. Vstupenky v prodeji v recepci KCT a v informačním centru na náměstí Českého ráje.

Neděle 10. února
* VELKÝ RODINNÝ KARNEVAL – HURÁ DO POHÁDKY
. Žlutá ponorka ve spolupráci s KC Střelnice vás zvou do světa pohádek a pohádkových bytostí, her, zábavy a soutěží pro maličké i větší. Chybět nebude ani velká promenáda masek. Velký sál KC Střelnice v Turnově, začátek v 15.00 hodin. Taneční rej pohádkových bytostí ze všech koutů světa potrvá do 17.00 hodin.

Úterý 12. února
* POHÁDKOVÝ PODVEČER
. Popletené pohádky a pohádkový kolotoč. Podvečer pro rodiče s dětmi, kde budete mít za úkol rozplést všelijak popletené pohádky a zahrát si tu pravou. Po společném čtení se podíváme opět na pohádku v podání LS Čmukaři. Pohádkový koutek knihovny A. Marka, začátek v 16.00 hodin.
* POHOVKA. Další setkání s Ivo Šmoldasem a jeho hosty. Tentokrát s Vladimírem Hronem. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné 200 Kč, pro seniory 150 Kč (k vyzvednutí na odboru sociálních věcí radnice).

Čtvrtek 14. února
* TAJUPLNÁ AFRIKA.
Neobyčejná vyučovací hodina zeměpisu podle knihy Jiřího Máry, doplněná videoprojekcí a osobními zážitky z cest, které prožila rodina Jiřího Máry s postiženým chlapcem na  vozíku. Ukázka osobní statečnosti a touhy poznávat svět i s handicapem. Přednáškový sál ZUŠ, začátek v začátek v 10.00 hodin, pořádá knihovna A. Marka.
n201301292023_vakci_18_013_akceunor* ZE SBÍREK MANŽELŮ JOSEFA A JANY SCHEYBALOVÝCH. Výstavy s podtitulem přírůstky do sbírek  pořádají muzea s cílem seznámit veřejnost s tím nejlepším, co v daném období obohatilo muzejní sbírky a také se svou činností, protože nové akvizice se zpravidla odvíjejí od aktivit odborných pracovníků a dobrého jména instituce.  Díky němu získalo MČR významnou sbírku manželů Scheybalových, výsledek činnosti dvou sběratelských generací s rozsáhlými kolekcemi grafiky, obrazů, lidového umění, archiválií a knih. Součástí odkazu manželů Scheybalových se stala i umělecká pozůstalost z vlastní ilustrátorské a dokumentární tvorby malíře a kreslíře J. V. Scheybala. Muzeum Českého ráje v Turnově, vernisáž začíná v 16.30 hodin. Výstava potrvá do 7. dubna.

Pátek 15. února
* Divadlo Frída: INTERVIEW S UPÍREM
. Odhalit uprostřed noci pravdu může být někdy velmi, velmi… komické! Co se stane, když se uprostřed noci začne osamělý hlídač skladu elektrospotřebičů měnit v upíra!? V celkem nové přirozené 3D kvalitě s písničkami a vysokým rozlišením emocí a vtipu, uvádí jako svoji jedenáctou novinku divadelní spolek Frída. Hudba: Andrej Kalinka, hrají: Bára Munzarová, Radim Novák, Martin Trnavský. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 220 Kč v předprodeji, na místě 250 Kč.
* SOKOLSKÉ ŠIBŘINKY. Sokolovna ve Skálově ulici, začátek v 19.30 hodin. Hrají Kanci paní Nadlesní, téma: ovoce a zelenina, vstupné 100 Kč v předprodeji v sokolovně, v kanceláři Náruče (120 Kč na místě).

Sobota 16. února
* KARNEVAL NA „DÍVČÍ“ ŠKOLE.
Ve 13.30 hodin začíná tradiční velký karneval v tělocvičně v ul. ZŠ 28. října v Turnově. Masky, zábava, hry, program pro děti, občerstvení, slosování o ceny. Přijďte se určitě podívat!
* DĚTSKÝ KARNEVAL, sokolovna ve Skálově ulici, začátek ve 14.00 hodin.
* LABYRINT – CESTA K SOBĚ. Přednáška Šárky Těšíkové. Obrovský labyrint vznikl před 4 tisíci lety na Krétě. Bach i Mozart komponovali svá díla na principu labyrintu. Nejslavnější labyrint je v Chartres, asi 80 km od Paříže. Labyrinty prožívají v současnosti velkou renesanci. Spekuluje se o jejich léčivé schopnosti pro nemocné rakovinou a AIDS. Makléři z Wall Streetu odpočívají chozením v labyrintu v Trinity Church. V Labyrintu se nemusíte bát, že se ztratíte. Labyrint není bludiště. Právě naopak, naleznete zde cestu k sobě samotnému, ke klidu a do svého nitra. Přijďte se o tom přesvědčit! – vše proběhne s praktickými ukázkami. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje, začátek v 15.00 hodin.
n201301292023_vakci_19_013_akceunor* VYHLÁŠENÍ ANKETY – NEJLEPŠÍ SPORTOVEC TURNOVA ZA ROK 2012. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety a předání cen oceněným proběhne v sále kina SFÉRA na Střelnici. Součástí večera bude zápis do Zlaté knihy sportu města Turnova. Hlasování o Cenu veřejnosti bude probíhat na stránkách www.turnovskovakci.cz. Začátek v 18.00 hodin, vstup zdarma.
* RADNIČNÍ PLES začíná v sále radnice v Rovensku pod Troskami ve 20.00 hodin. Předprodej tel. 604 830 302. K poslechu a tanci hraje skupina MARIJA.
* REPREZENTAČNÍ SPORTOVNÍ PLES. Tělovýchovná jednota Turnov zve na společenský vrchol sezony, k poslechu a tanci hraje skupina Kanci paní nadlesní. KC Střelnice – velký sál, začátek ve 20.00 hodin, předprodej lístků v recepci KC a ve Sportcentru ve Skálově ulici.
* TĚLA. Koncert legendární liberecké kapely začíná v sokolovně v Malé Skále ve 20.30 hodin. Více na www.telaliberec.cz.

Neděle 17. února
* VÝTVARNÁ DÍLNA  – DÍLNA KOŽENÁ
. Velmi oblíbená a žádaná tvořivá dílna pro rodiče s dětmi bude opět zaměřena na ukázku jednoduchých výrobků z kůže pod vedením manželů Obročníkových. Dětské oddělení knihovny A. Marka, začátek v 10.00 hodin.
* JAZZOVÝ PODVEČER v pizzerii Maškovka. Hrát vám budou Jiří Stránský – sax, Ivan hájek – bass, Robert Tomáš – drums a Bohuslav Lédl – piano. Začátek v 18.00 hodin.

Pondělí 18. února
* NA KŘÍDLECH VĚTRNÉHO MLÝNA
. Pořad o výrazné osobnosti českého spisovatele a literárního kritika Miloše Martena a jeho životních osudech v našem regionu. Přednáší PhDr. Vlastislav Hnízdo DrSc., citace textů  Eva Kordová. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek v 10.00 hodin.

Úterý 19. února
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI.
Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát se podíváme do Indonésie s Ing. Lukášem Roubíčkem. Místem pořádání je Základní škola na Všeni, začátek v 17.00 hodin. Dobrovolné vstupné bude použito na úhradu nákladů.
INDONÉSIE – země plná vulkánů a tyrkysových pláží uprostřed korálového moře. O putování po indonéských ostrovech, blízkém setkání s mořskými cikány na ostrově Tongian či tváří v tvář s nejstaršími zvířaty naší planety varany komodskými…. a mnohé příběhy další vám přijede vyprávět mladý dobrodruh Lukáš Roubíček.

Středa 20. února
* POZOR CHALUPA!
Setkání nad knihou Dagmar Jenšovské a vyprávění o životě. Účinkují Dagmar Landrová, Eva Kordová, hudební doprovod Ondřej Halama. O tom jak šel život, že je třeba zachovat si humor a nadhled vypráví Dagmar Jenšovská. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin. Pořad bude ve stejný čas zopakován 27. února v klubovně penzionu na Výšince.

Čtvrtek 21. února
* VÝSTAVA KLUBU ČESKÝCH FILATELISTŮ
. V pořadí šestá výstava filatelistů v Turnově nabídne přehlídku poštovních známek ze sbírky Jaroslava Mojsla, která patří k nejlepším nejen v České republice. Jaroslav Mojsl se specializuje na známky pocházející z Československa a Velké Británie, velkým lákadlem pro návštěvníky tak bude například i úplně první známka světa – anglická Black Penny. Výstavu doplní výběr z autorovy rozsáhlé sbírky historických pohlednic, představeny budou zejména ty, na kterých je zachycen Turnov a obce v okolí. Muzeum Českého ráje, vernisáž začíná v 16.30 hodin, výstava potrvá do 31. března.
n201301292024_vakci_21_013_akceunor* VYPRÁVĚNÍ ZLATOKOPA Z AFRIKY. Beseda s Frankem Nekovářem, bývalým těžařem zlata v Burkině Faso. Součástí poutavého vyprávění bude výstava fotografií velkého formátu, obrazů od domorodců a jejich tradičních předmětů, videoprojekce z afrického působení českého zlatokopa. Restaurace U Studničků v Tatobitech. Začátek v 19.00 hodin, vstupné 30 Kč, pořádá občanské sdružení Dědina.


Pátek 22. února
* KUBA
– turistické nahlédnutí do života ostrova v Karibiku a potápěčská výprava za žraloky. Promítají Magda a Víťa Němcovi. Pořádá Klub českých turistů, promítání a povídání začíná v 18.00 hodin v sokolovně ve Skálově ulici v 1. patře v zasedací místnosti.
n201301292024_vakci_22_013_akceunor* BOŽSKÝ ŘÍZEK. Repríza veleúspěšné inscenace turnovského souboru Nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 100 Kč.
* HASIČSKÝ BÁL v sále radnice v Rovensku pod Troskami od 20.00 hodin. Pořádá Sbor dobrovolných hasičů, k tanci a poslechu hraje Michal Dlouhý – skupina Styl. Vstupné v předprodeji 70 Kč, na místě 100 Kč.
* PLES SELSKÉ JÍZDY. Sokolovně v Mašově, začátek ve 20.00 hodin. Hraje hudební skupina Relax. Vstupné 100 Kč, připravena je klasicky bohatá „hra o ceny“ se stovkami dárků. Předtančení v podání dětského tanečního souboru Trnky z Mašova.

Sobota 23. února
* DĚTSKÝ KARNEVAL
v sále radnice v Rovensku pod Troskami od 13.00 hodin. Více na http://www.sdh-rovensko.cz
* ABSOLVENTSKÝ PLES GYMNÁZIA TURNOV. Jde o zahájení nové tradice abiturientských plesů, na nichž se můžete setkat se svými bývalými spolužáky a profesory, stejně jako s přáteli a známými, to vše v příjemném prostředí umocněném plesovou atmosférou. K poslechu a tanci hraje skupina Allegro. KC Střelnice – velký sál, začátek ve 20.00 hodin, předprodej lístků v budově školy a na www.GyTuPles.cz
* HASIČSKÝ BÁL ve víceúčelové budově „hasičárně“ v Daliměřicích. Začátek ve 20.00 hodin, pořádá SDH  Bukovina.

Neděle 24. února
* NEDĚLNÍ ODPOLEDNÍ ČAJE
. Tentokrát s dechovkou. K tanci a poslechu hraje Broďanka. KC Turnov – velký sál. Začátek v 15.00 hodin, vstupné 30 Kč.

Úterý 26. února
* PARLAMENT MLÁDEŽE MĚSTA TURNOVA
. Volnočasové aktivity pro děti a mládež – současnost a budoucnost v Turnově a okolí. Únorové setkání parlamentu mládeže se uskuteční ve velké zasedací místnosti MěÚ Turnov od 14.00 hodin.
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI. Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát je na programu beseda s Janou Leitnerovou na téma „Školní připravenost“ – připravenost dítěte na vstup do 1. ročníku základní školy a domácí příprava na vyučování. Začátek v 17.00 hodin. Dobrovolné vstupné bude použito na úhradu nákladů.
* VEČER NA SBOŘE –  MILOŠ MARTEN. Komponovaný literární pořad k 130. výročí narození českého literárního kritika, spisovatele a překladatele Miloše Martena, který měl výrazný vztah k našemu regionu. Průvodní slovo PhDr. Vlastislav Hnízdo, DrSc., citace textů Eva Kordová a Petr Pešek. Hudební doprovod Martin Hybler. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.
n201301292023_vakci_20_013_akceunor* V 19.00 hodin začíná koncert SPOLEČNÁ VĚC (Vodnářský zvon) psychotronika Tomáše Pfeiffera v turnovském městském divadle. Více na www.dub.cz.

Středa 27. února
* KONCERT VE ŠKOLE.
Ve 24. díle volného cyklu vystoupí absolventky ZUŠ Turnov – zpěvačka Lucie ČERNÁ, houslistka Lenka NOVÁ a jako host houslistka Veronika KNĚŽKOVÁ. Na programu skladby D. Scarlattiho, G. F. Händela, J. S. Bacha, J. Suka a B. Bartóka. Sál ZUŠ Turnov na náměstí Českého ráje, vstupné 50 Kč, žáci školy zdarma. Začátek v 18.00 hodin.
* Cestovatelský klub: MADAGASKAR. Tentokrát vás Kateřina a Miloš Motani zavedou na fascinující ostrov. Madagaskar prozkoumají od východu na západ a od severu na jih. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.

Čtvrtek 28. února až neděle 3. března
* MODRÝ KOCOUR 2013.
Soutěžní divadelní přehlídka. Program v samostatném textu

Pátek 1. března
* VEČER HUDBY A POEZIE
. Josef Kainar, Václav Hrabě, okénko žáků ZUŠ Turnov, Mackie Messer Band. Začátek v 19.54 hodin v turnovské restauraci Divizna.

Sobota 2. března
* EROTICKÝ PLES
. KC Turnov – velký sál, začátek ve 20.00 hodin, předprodej v recepci KC Turnov na Střelnici.

OSTATNÍ NABÍDKA
* Kulturní centrum Golf Semily pořádá již více než 30 let zájezdy na operu do Divadla F. X. Šaldy v Liberci.
Předplatné skupiny „O“ začíná 1. ledna a končí 31. prosince 2013. Tato abonentní skupina zahrnuje 5 oper, hracím dnem je vždy úterý v 19.00 hodin. Odjíždíme v 17.30 hod. ze Semil. V Turnově zastavujeme po 18. hodině na zastávce u masny a na terminálu u nádraží.
Premiéru v roce 2013 mají tato představení: Jules Massenet: DON QUICHOTTE, Johann Strauss: NETOPÝR, Giuseppe Verdi: SÍLA OSUDU, Martin Otava: KATEŘINA Z REDERNU a závěrečný koncert. Cena abonentky činí 1750 Kč (1.100 Kč abonmá, 650 Kč doprava). Pro seniory nad 65 let je sleva a cena abonentky činí 1585 Kč.
V případě zájmu o abonentní legitimaci kontaktujte kancelář KC Golf (tel. 481 625 092, mob. 732 111 686), k dispozici je již jen několik málo míst.

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.