ÚNOROVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Nabídka je průběžně doplňovánaStandardně únorová, tedy plesová a masopustní je nabídka tohoto druhého letošního měsíce. Už první únorovou sobotu se můžete zajít podívat na oslavu masopustu na Dlaskův statek, a v následující sobotu pak do obcí v okolí. Z další nabídky zaujme třeba beseda o buddhismu, komponovaný vzpomínkový večer na Martina Jirouse, řečeného Magora, v muzeu proběhnou hned dvě vernisáže a několikero cestovatelských klubů. A ještě jedna zajímavost: V Tatobitech pořádají unikátní besedu s Frankem Nekovářem, bývalým těžařem zlata v Burkině Faso…

PROGRAM KINA A VÝSTAVY V ÚNORU – ZDE

Sobota 2. února
* ZVÍŘÁTKA A LOUPEŽNÍCI.
Divadelní představení pro děti začíná v turnovském městském divadle v 10.00 hodin.
n201301292023_vakci_16_013_akceunor* MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU – Panímámo, maškarády jdou… Masopustní obchůzka na Dlaskově statku letos proběhne v podání folklorního souboru Šafrán, dechovky Messerovanky a skupiny turnovských muzejníků. Expozice Dlaskova statku bude otevřena od 9.00 hodin, od 10.00 hodin návštěvníci  mohou  ochutnávat speciality domácí zabijačky, od 12.00 hodin si příchozí budou moci v dílně ve světnici statku vyrobit masopustní masku a nachystat se na obchůzku Dolánkami. Po návratu masek na dvůr Dlaskova statku zhlédnou návštěvníci svatbu, pochovávaní basy a závěrečný obřad, při kterém vyslechnou masopustní testament. Masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.
Program:
10.00 – Občerstvení v duchu staročeské zabíjačky.
12.00 – Dílna pana Laufra. Rej masopustních masek vedou Laufři. Veselí, rozjaření, barevní šaškové s vousatou maskou. Hned poté, co účastník dílny nalepí poslední vous na Laufrově masce, vydá se s dalšími Laufry na masopustní rej masek.
13.00 – Představení jednotlivých masopustních masek a vysvětlení jejich smyslu a funkce. Žádost Laufra o převzetí vlády nad vesnicí.
14.00 – Masopustní průvod s folklorním souborem Šafrán a masopustním šramlem Messerovankou. Po návratu další program na dvoře Dlaskova statku. Masky a maškary vstup zdarma. Ostatní 40 / 20 Kč.
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE. Od 16.00 hodin hraje ve víceúčelové budově v Daliměřicích (hasičárně) dechovka Turnovanka, vstupné 50 Kč.

Pondělí 4. února
* BUDDHISMUS: POHLED, MEDITACE, JEDNÁNÍ.
O přístupu buddhismu k životu v moderní společnosti, o buddhistických metodách a principech pohovoří cestující učitel Roman Virt, který se věnuje tibetskému buddhismu Diamantové cesty řadu let. Přednáška se uskuteční v Kamenářském domě (ve dvoře Muzea Českého ráje) od 19.00 hodin. V závěru proběhne krátká meditace a bude vyhrazen prostor pro otázky a odpovědi. Základní vstupné je 50 Kč, snížené 30 Kč. V rámci přednášky se návštěvníci seznámí s metodami tibetského buddhismu Diamantové cesty, které využívají všech tendencí lidské mysli a především moderního světa.

Úterý 5. února
* KARNEVALOVÉ MASKY.
Výtvarná dílna pro veřejnost. Výtvarná dílna v přízemí Žluté ponorky v Husově ulici od 14.00 do 18.00 hodin.

Středa 6. února
* VZPOMÍNKOVÝ VEČER
na Ivana Martina Jirouse (1944 – 2011) CÁRY STARÝCH FILMŮ. Komponovaný pořad jednoho ze zakladatelů undergroundového hnutí u nás, Františka „Čuňase“ Stárka. Pásmo dokumentárních filmů se zasvěceným komentářem autora. Neváhejte a přijďte se podívat na originální dokumenty. Dopoledne od 9.00 hodin proběhne přednáška Františka Stárka pro studenty gymnázia, účastníci přednášky mají vstup na večerní pořad zdarma. KC Střelnice, kino Sféra, začátek v 19.30 hodin, vstupné 60 Kč.
* Turnovské hudební večery: LYRA DA CAMERA je komorním sdružením hudebníků-sólistů, kteří se ve své umělecké činnosti zaměřují na interpretaci komorní hudby především období baroka a klasicizmu, tj. období 17. a 18 století. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji i na místě 100 Kč.

Čtvrtek 7. února
* VEČER NA SBOŘE
– autorský večer Dagmar Jenšovské. Uvedení nové knihy Pozor chalupa!, kterou napsala jako svou prvotinu autorka mnoha fejetonů a novinových článků Dagmar Jenšovská. Průvodní slovo Dagmar Landrová, citace textů Eva Kordová a Lenka Bittnerová, hudební doprovod Ondřej Halama. Součástí večera je také prodej knihy a autogramiáda. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.

Pátek 8. února
* KYRGYZSTÁN
– Střední Asie není zapomenutá. Cesta do země vysokých hor a krásných jezer. Promítá Věra Kvapilová. Pořádá Klub českých turistů, promítání a povídání začíná v 18.00 hodin v sokolovně ve Skálově ulici v 1. patře v zasedací místnosti
* HASIČSKÝ PLES se uskuteční od 20.00 hodin v sále sokolovny v Mašově na návsi. Hrají Veselí pozůstalí, vstupné je 100 Kč. Předprodej vstupenek probíhá od 2. do 5. února vždy od 18.00 do 20.00 hodin v restauraci Na Návsi.
* MATURITNÍ PLES 4. ročníku gymnázia. K poslechu a tanci hraje skupina EGO retro music z Hořic v Podkrkonoší. KC Střelnice – velký sál, začátek ve 20.00 hodin, předprodej lístků v budově gymnázia.

Sobota 9. února
* MASOPUST NA SYCHROVĚ
. Již potřetí se v areálu sychrovského zámku uskuteční masopust. Vše se odehraje v zámeckém parku v době od 9.00 do 16.00 hodin. Po celý den budou vystupovat folklorní soubory Horačky z Hodkovic a Krkonošský horal s pásmem masopustních písní a tanců. Připraveno bohaté masopustní občerstvení. Zájemci se budou moci vydat i na speciální prohlídku zámku.
n201301292023_vakci_17_013_akceunor* MASOPUST NA VYSKŘI. Průvod masek odchází ve 13.00 hodin z návsi, masopustní countrybál s kapelou Sešlost a tombolou začíná v 19.00 hodin v sále pohostinství v Olešnici. Masopustní občerstvení během průvodu s možností večerního posezení na sále ve Vyskři zajišťuje SDH Vyskeř. Zvláště masky z širokého okolí jsou srdečně zvány! Bližší info na www.vysker.cz, www.zivotnavsi.cz nebo na tel. 777 231 558.
* MASOPUST V ROVENSKU POD TROSKAMI. Sraz maškar je ve 14.30 hodin u Hostince na Týně. Průvod projde Revoluční ulicí směrem na náměstí a veselí vyvrcholí v sále radnice, kde bude možné s kapelou Masopustní úterý juchat do pozdních hodin. „Masopust bude takový, jaký si ho společně uděláme!“ Pořádá Okrašlovací spolek v Rovensku pod Troskami.
* IV. MĚSTSKÝ PLES. Velký sál KC Střelnice v Turnově, začátek ve 20.00 hodin, sál Kulturního centra Střelnice. K tanci a poslechu hraje Bohemia Universal Band. Ráz plesu: „Zpět do historie“. Předtančení v renesančním stylu, ukázka standardních tanců v průběhu večera, překvapení před půlnocí. Programem provází Zdeněk Kaňka. IV. Městský ples se uskuteční za podpory firem z Turnova a okolí. V průběhu večera bude možné zakoupit čestnou vstupenku, která je spojena s dárkem. Výtěžek z prodeje těchto vstupenek bude věnován Dětskému centru Sluníčko a Základní a Mateřské škole speciální v Turnově. O půlnoci losování vstupenek o hodnotné ceny. Vstupné: 250 Kč. Vstupenky v prodeji v recepci KCT a v informačním centru na náměstí Českého ráje.

Neděle 10. února
* VELKÝ RODINNÝ KARNEVAL – HURÁ DO POHÁDKY
. Žlutá ponorka ve spolupráci s KC Střelnice vás zvou do světa pohádek a pohádkových bytostí, her, zábavy a soutěží pro maličké i větší. Chybět nebude ani velká promenáda masek. Velký sál KC Střelnice v Turnově, začátek v 15.00 hodin. Taneční rej pohádkových bytostí ze všech koutů světa potrvá do 17.00 hodin.

Úterý 12. února
* POHÁDKOVÝ PODVEČER
. Popletené pohádky a pohádkový kolotoč. Podvečer pro rodiče s dětmi, kde budete mít za úkol rozplést všelijak popletené pohádky a zahrát si tu pravou. Po společném čtení se podíváme opět na pohádku v podání LS Čmukaři. Pohádkový koutek knihovny A. Marka, začátek v 16.00 hodin.
* POHOVKA. Další setkání s Ivo Šmoldasem a jeho hosty. Tentokrát s Vladimírem Hronem. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné 200 Kč, pro seniory 150 Kč (k vyzvednutí na odboru sociálních věcí radnice).

Čtvrtek 14. února
* TAJUPLNÁ AFRIKA.
Neobyčejná vyučovací hodina zeměpisu podle knihy Jiřího Máry, doplněná videoprojekcí a osobními zážitky z cest, které prožila rodina Jiřího Máry s postiženým chlapcem na  vozíku. Ukázka osobní statečnosti a touhy poznávat svět i s handicapem. Přednáškový sál ZUŠ, začátek v začátek v 10.00 hodin, pořádá knihovna A. Marka.
n201301292023_vakci_18_013_akceunor* ZE SBÍREK MANŽELŮ JOSEFA A JANY SCHEYBALOVÝCH. Výstavy s podtitulem přírůstky do sbírek  pořádají muzea s cílem seznámit veřejnost s tím nejlepším, co v daném období obohatilo muzejní sbírky a také se svou činností, protože nové akvizice se zpravidla odvíjejí od aktivit odborných pracovníků a dobrého jména instituce.  Díky němu získalo MČR významnou sbírku manželů Scheybalových, výsledek činnosti dvou sběratelských generací s rozsáhlými kolekcemi grafiky, obrazů, lidového umění, archiválií a knih. Součástí odkazu manželů Scheybalových se stala i umělecká pozůstalost z vlastní ilustrátorské a dokumentární tvorby malíře a kreslíře J. V. Scheybala. Muzeum Českého ráje v Turnově, vernisáž začíná v 16.30 hodin. Výstava potrvá do 7. dubna.

Pátek 15. února
* Divadlo Frída: INTERVIEW S UPÍREM
. Odhalit uprostřed noci pravdu může být někdy velmi, velmi… komické! Co se stane, když se uprostřed noci začne osamělý hlídač skladu elektrospotřebičů měnit v upíra!? V celkem nové přirozené 3D kvalitě s písničkami a vysokým rozlišením emocí a vtipu, uvádí jako svoji jedenáctou novinku divadelní spolek Frída. Hudba: Andrej Kalinka, hrají: Bára Munzarová, Radim Novák, Martin Trnavský. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 220 Kč v předprodeji, na místě 250 Kč.
* SOKOLSKÉ ŠIBŘINKY. Sokolovna ve Skálově ulici, začátek v 19.30 hodin. Hrají Kanci paní Nadlesní, téma: ovoce a zelenina, vstupné 100 Kč v předprodeji v sokolovně, v kanceláři Náruče (120 Kč na místě).

Sobota 16. února
* KARNEVAL NA „DÍVČÍ“ ŠKOLE.
Ve 13.30 hodin začíná tradiční velký karneval v tělocvičně v ul. ZŠ 28. října v Turnově. Masky, zábava, hry, program pro děti, občerstvení, slosování o ceny. Přijďte se určitě podívat!
* DĚTSKÝ KARNEVAL, sokolovna ve Skálově ulici, začátek ve 14.00 hodin.
* LABYRINT – CESTA K SOBĚ. Přednáška Šárky Těšíkové. Obrovský labyrint vznikl před 4 tisíci lety na Krétě. Bach i Mozart komponovali svá díla na principu labyrintu. Nejslavnější labyrint je v Chartres, asi 80 km od Paříže. Labyrinty prožívají v současnosti velkou renesanci. Spekuluje se o jejich léčivé schopnosti pro nemocné rakovinou a AIDS. Makléři z Wall Streetu odpočívají chozením v labyrintu v Trinity Church. V Labyrintu se nemusíte bát, že se ztratíte. Labyrint není bludiště. Právě naopak, naleznete zde cestu k sobě samotnému, ke klidu a do svého nitra. Přijďte se o tom přesvědčit! – vše proběhne s praktickými ukázkami. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje, začátek v 15.00 hodin.
n201301292023_vakci_19_013_akceunor* VYHLÁŠENÍ ANKETY – NEJLEPŠÍ SPORTOVEC TURNOVA ZA ROK 2012. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety a předání cen oceněným proběhne v sále kina SFÉRA na Střelnici. Součástí večera bude zápis do Zlaté knihy sportu města Turnova. Hlasování o Cenu veřejnosti bude probíhat na stránkách www.turnovskovakci.cz. Začátek v 18.00 hodin, vstup zdarma.
* RADNIČNÍ PLES začíná v sále radnice v Rovensku pod Troskami ve 20.00 hodin. Předprodej tel. 604 830 302. K poslechu a tanci hraje skupina MARIJA.
* REPREZENTAČNÍ SPORTOVNÍ PLES. Tělovýchovná jednota Turnov zve na společenský vrchol sezony, k poslechu a tanci hraje skupina Kanci paní nadlesní. KC Střelnice – velký sál, začátek ve 20.00 hodin, předprodej lístků v recepci KC a ve Sportcentru ve Skálově ulici.
* TĚLA. Koncert legendární liberecké kapely začíná v sokolovně v Malé Skále ve 20.30 hodin. Více na www.telaliberec.cz.

Neděle 17. února
* VÝTVARNÁ DÍLNA  – DÍLNA KOŽENÁ
. Velmi oblíbená a žádaná tvořivá dílna pro rodiče s dětmi bude opět zaměřena na ukázku jednoduchých výrobků z kůže pod vedením manželů Obročníkových. Dětské oddělení knihovny A. Marka, začátek v 10.00 hodin.
* JAZZOVÝ PODVEČER v pizzerii Maškovka. Hrát vám budou Jiří Stránský – sax, Ivan hájek – bass, Robert Tomáš – drums a Bohuslav Lédl – piano. Začátek v 18.00 hodin.

Pondělí 18. února
* NA KŘÍDLECH VĚTRNÉHO MLÝNA
. Pořad o výrazné osobnosti českého spisovatele a literárního kritika Miloše Martena a jeho životních osudech v našem regionu. Přednáší PhDr. Vlastislav Hnízdo DrSc., citace textů  Eva Kordová. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek v 10.00 hodin.

Úterý 19. února
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI.
Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát se podíváme do Indonésie s Ing. Lukášem Roubíčkem. Místem pořádání je Základní škola na Všeni, začátek v 17.00 hodin. Dobrovolné vstupné bude použito na úhradu nákladů.
INDONÉSIE – země plná vulkánů a tyrkysových pláží uprostřed korálového moře. O putování po indonéských ostrovech, blízkém setkání s mořskými cikány na ostrově Tongian či tváří v tvář s nejstaršími zvířaty naší planety varany komodskými…. a mnohé příběhy další vám přijede vyprávět mladý dobrodruh Lukáš Roubíček.

Středa 20. února
* POZOR CHALUPA!
Setkání nad knihou Dagmar Jenšovské a vyprávění o životě. Účinkují Dagmar Landrová, Eva Kordová, hudební doprovod Ondřej Halama. O tom jak šel život, že je třeba zachovat si humor a nadhled vypráví Dagmar Jenšovská. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin. Pořad bude ve stejný čas zopakován 27. února v klubovně penzionu na Výšince.

Čtvrtek 21. února
* VÝSTAVA KLUBU ČESKÝCH FILATELISTŮ
. V pořadí šestá výstava filatelistů v Turnově nabídne přehlídku poštovních známek ze sbírky Jaroslava Mojsla, která patří k nejlepším nejen v České republice. Jaroslav Mojsl se specializuje na známky pocházející z Československa a Velké Británie, velkým lákadlem pro návštěvníky tak bude například i úplně první známka světa – anglická Black Penny. Výstavu doplní výběr z autorovy rozsáhlé sbírky historických pohlednic, představeny budou zejména ty, na kterých je zachycen Turnov a obce v okolí. Muzeum Českého ráje, vernisáž začíná v 16.30 hodin, výstava potrvá do 31. března.
n201301292024_vakci_21_013_akceunor* VYPRÁVĚNÍ ZLATOKOPA Z AFRIKY. Beseda s Frankem Nekovářem, bývalým těžařem zlata v Burkině Faso. Součástí poutavého vyprávění bude výstava fotografií velkého formátu, obrazů od domorodců a jejich tradičních předmětů, videoprojekce z afrického působení českého zlatokopa. Restaurace U Studničků v Tatobitech. Začátek v 19.00 hodin, vstupné 30 Kč, pořádá občanské sdružení Dědina.


Pátek 22. února
* KUBA
– turistické nahlédnutí do života ostrova v Karibiku a potápěčská výprava za žraloky. Promítají Magda a Víťa Němcovi. Pořádá Klub českých turistů, promítání a povídání začíná v 18.00 hodin v sokolovně ve Skálově ulici v 1. patře v zasedací místnosti.
n201301292024_vakci_22_013_akceunor* BOŽSKÝ ŘÍZEK. Repríza veleúspěšné inscenace turnovského souboru Nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 100 Kč.
* HASIČSKÝ BÁL v sále radnice v Rovensku pod Troskami od 20.00 hodin. Pořádá Sbor dobrovolných hasičů, k tanci a poslechu hraje Michal Dlouhý – skupina Styl. Vstupné v předprodeji 70 Kč, na místě 100 Kč.
* PLES SELSKÉ JÍZDY. Sokolovně v Mašově, začátek ve 20.00 hodin. Hraje hudební skupina Relax. Vstupné 100 Kč, připravena je klasicky bohatá „hra o ceny“ se stovkami dárků. Předtančení v podání dětského tanečního souboru Trnky z Mašova.

Sobota 23. února
* DĚTSKÝ KARNEVAL
v sále radnice v Rovensku pod Troskami od 13.00 hodin. Více na http://www.sdh-rovensko.cz
* ABSOLVENTSKÝ PLES GYMNÁZIA TURNOV. Jde o zahájení nové tradice abiturientských plesů, na nichž se můžete setkat se svými bývalými spolužáky a profesory, stejně jako s přáteli a známými, to vše v příjemném prostředí umocněném plesovou atmosférou. K poslechu a tanci hraje skupina Allegro. KC Střelnice – velký sál, začátek ve 20.00 hodin, předprodej lístků v budově školy a na www.GyTuPles.cz
* HASIČSKÝ BÁL ve víceúčelové budově „hasičárně“ v Daliměřicích. Začátek ve 20.00 hodin, pořádá SDH  Bukovina.

Neděle 24. února
* NEDĚLNÍ ODPOLEDNÍ ČAJE
. Tentokrát s dechovkou. K tanci a poslechu hraje Broďanka. KC Turnov – velký sál. Začátek v 15.00 hodin, vstupné 30 Kč.

Úterý 26. února
* PARLAMENT MLÁDEŽE MĚSTA TURNOVA
. Volnočasové aktivity pro děti a mládež – současnost a budoucnost v Turnově a okolí. Únorové setkání parlamentu mládeže se uskuteční ve velké zasedací místnosti MěÚ Turnov od 14.00 hodin.
* ŠKOLA PO ŠKOLE VE VŠENI. Cyklus přednášek, besed a tvořivých dílen. Tentokrát je na programu beseda s Janou Leitnerovou na téma „Školní připravenost“ – připravenost dítěte na vstup do 1. ročníku základní školy a domácí příprava na vyučování. Začátek v 17.00 hodin. Dobrovolné vstupné bude použito na úhradu nákladů.
* VEČER NA SBOŘE –  MILOŠ MARTEN. Komponovaný literární pořad k 130. výročí narození českého literárního kritika, spisovatele a překladatele Miloše Martena, který měl výrazný vztah k našemu regionu. Průvodní slovo PhDr. Vlastislav Hnízdo, DrSc., citace textů Eva Kordová a Petr Pešek. Hudební doprovod Martin Hybler. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.
n201301292023_vakci_20_013_akceunor* V 19.00 hodin začíná koncert SPOLEČNÁ VĚC (Vodnářský zvon) psychotronika Tomáše Pfeiffera v turnovském městském divadle. Více na www.dub.cz.

Středa 27. února
* KONCERT VE ŠKOLE.
Ve 24. díle volného cyklu vystoupí absolventky ZUŠ Turnov – zpěvačka Lucie ČERNÁ, houslistka Lenka NOVÁ a jako host houslistka Veronika KNĚŽKOVÁ. Na programu skladby D. Scarlattiho, G. F. Händela, J. S. Bacha, J. Suka a B. Bartóka. Sál ZUŠ Turnov na náměstí Českého ráje, vstupné 50 Kč, žáci školy zdarma. Začátek v 18.00 hodin.
* Cestovatelský klub: MADAGASKAR. Tentokrát vás Kateřina a Miloš Motani zavedou na fascinující ostrov. Madagaskar prozkoumají od východu na západ a od severu na jih. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.

Čtvrtek 28. února až neděle 3. března
* MODRÝ KOCOUR 2013.
Soutěžní divadelní přehlídka. Program v samostatném textu

Pátek 1. března
* VEČER HUDBY A POEZIE
. Josef Kainar, Václav Hrabě, okénko žáků ZUŠ Turnov, Mackie Messer Band. Začátek v 19.54 hodin v turnovské restauraci Divizna.

Sobota 2. března
* EROTICKÝ PLES
. KC Turnov – velký sál, začátek ve 20.00 hodin, předprodej v recepci KC Turnov na Střelnici.

OSTATNÍ NABÍDKA
* Kulturní centrum Golf Semily pořádá již více než 30 let zájezdy na operu do Divadla F. X. Šaldy v Liberci.
Předplatné skupiny „O“ začíná 1. ledna a končí 31. prosince 2013. Tato abonentní skupina zahrnuje 5 oper, hracím dnem je vždy úterý v 19.00 hodin. Odjíždíme v 17.30 hod. ze Semil. V Turnově zastavujeme po 18. hodině na zastávce u masny a na terminálu u nádraží.
Premiéru v roce 2013 mají tato představení: Jules Massenet: DON QUICHOTTE, Johann Strauss: NETOPÝR, Giuseppe Verdi: SÍLA OSUDU, Martin Otava: KATEŘINA Z REDERNU a závěrečný koncert. Cena abonentky činí 1750 Kč (1.100 Kč abonmá, 650 Kč doprava). Pro seniory nad 65 let je sleva a cena abonentky činí 1585 Kč.
V případě zájmu o abonentní legitimaci kontaktujte kancelář KC Golf (tel. 481 625 092, mob. 732 111 686), k dispozici je již jen několik málo míst.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.