KULTURNÍ POZVÁNKY DRUHÉ POLOVINY ČERVNA NA TURNOVSKU

0

A jsou tu předprázdninové dva týdny. Akcím dominuje hlavně nabídka víkendu 20. a 21. června. V sobotu se na Dlaskově statku uskuteční tradiční Řezbářská sobota na pozadí řezbářského sympozia, v neděli Liberecký kraj přichystal první veřejné projednání trasování dálnice R35 Českým rájem. Na 13. hodinu neděle 21. června se podle informací TvA na vrch Kozákova chystají stovky lidí – sympatizanté severní trasy R35 Českým rájem i její odpůrci. Meteorologové hlásí horké letní počasí. Horko jistě bude! V neděli 21. června v podvečer bude také slavnost slunovratu v duchovní Bráně Českého ráje pod Hlavaticí. V nabídce je ale spousta dalších zajímavých akcí, uskuteční se Slavnosti lípy v Tatobitech, hudební festival Funkin´Turnov a mnoho dalších. Viz následující text:

Pondělí 15. června
* Barvy života. Předprázdninové půjčování knih bude doplněno pořadem na motivy knihy, u které stála známá televizní hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková. Pořadem provází Eva Kordová, hudební doprovod žáci ZUŠ Turnov. Klubovna Penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin.

 

Úterý 16. června

* Slavnost abecedy a čtení aneb Ahóój prázdniny. Pořad na závěr školního roku. Vystoupí turnovské děti v pestrém programu podle své chuti a nápadů. Hosty budou spisovatelky Daniela  Krolluperová, Petra Braunová  a další. Zároveň bude ukončen projekt Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a také uděleno vysvědčení pro rodiny v akci Škola naruby. Městské divadlo Turnov, začátek v 10.00 hodin.
* V 17.00 hodin začíná v turnovské synagoze v Krajířově ulici  koncert vážné hudby. Vystoupí Duo Brikcius, zazní hudba L. Boccheriniho, W. A. Mozarta, G. Rossiniho, P. Hindemithe, G. Kleina a I. Kosíkové.

Středa 17. června

* V 17.00 hodin začíná v turnovském divadle veřejné projednání úprav zeleně ve Skálově ulici. Více ZDE.
* Dvořákův Turnov a Sychrov. V 19.00 hodin začíná v turnovském divadle zahajovací koncert festivalu: Vilém Blodek – V studni. Sóla E. Lédlová,, S. Michálková, D. Balatka, K. Jakubů, klavírní doprovod B. Lédl.
* Ve 20.00 hodin začíná v KC Střelnice pro zájemce o fotografii a fotografování další fotodílna. Tentokrát na téma sklo. Pořádá Fotoklub Safír, vezměte si vlastní fotoaparát a stativ.

Čtvrtek 18. června

* V pořadí 14. ROČNÍK ŘEZBÁŘSKÉHO SYMPOZIA probíhá na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova od 18. do 21. června.

Program:

– 18. a 19. června – řezbářská školička pro základní školy, po oba dva dny od 9.00 hodin.

– Ve čtvrtek 18. června křest nové knihy řezbáře Martina Patřičného o kráse dřeva (atrium muzea od 19.00 hodin).

– 20. června – Řezbářská sobota na Dlaskově statku. Statek bude otevřen od 9.00 hodin, 10.30 – pohádka O Plaváčkovi v podání Divadla na cestě z Liberce, 14.00 – pohádka o Honzovi (Divadlo na cestě), 16.00 – koncert turnovské skupiny Funk Corporation.

* Pátek 19. června
* 19.00 – Jubilejní lektorský koncert – Galerie Muzea Českého ráje Turnov. Dvořákův Turnov a Sychrov.

Sobota 20. června
* Řezbářská sobota na Dlaskově statku. Začátek v 9.00 hodin.

* LETNICE 2009. Občanské sdružení Dědina v Tatobitech pod záštitou obecního úřadu pořádá SLAVNOSTI LÍPY. Začátek v 11.00 hodin u tisícileté lípy, vystoupí komorní pěvecký sbor Eternal Voices ze Železného Brodu, další program začíná ve 12.00 hodin v Malířově zahradě vystoupením Rytířů turnovského meče, od 15.00 je koncert turnovské skupiny PRANIC, od 16.30 hraje Taneční a  swingový  orchestr ZUŠ Železný Brod. Bohaté občerstvení po celou dobu konání slavnosti, od 11.00 hodin otevřen k prohlídce kostel sv. Vavřince. Více www.tatobity.cz/dedina.

* MEZINÁRODNÍ DEN OTCŮ probíhá v hospodě V Zatáčce v Turnově – pečená kolena, ovar, dobře vychlazené pivo.

* RIDEPARK. Největší streetartová akce tohoto léta se připravuje v areálu letního kina v Turnově. Odpoledne bude věnováno sportu (skate, bike) a výtvarnému umění (graffiti), hudební složku obstarají Ovčie Kiahne, Nuck Chorris Gang a několik DJ´S ve stylu hip hop, breakbeat, discofunk apod. Večer zakončí tématická filmová produkce – Paranoid park. Občerstvení zajištěno. Vstupné dobrovolné. Letní kino Turnov, začátek ve 12.00 hodin.

* V 17.00 hodin začíná V TURNOVSKÉ SYNAGOZE v Krajířově ulici PŘEDNÁŠKA „Kořeny antisemitismu“ (přednáší T. Dubinová). Jaké jsou kořeny nenávisti k Židům od historie až po současnost, od antického přes křesťanský až po současný islámský antisemitismus a antiizraelismus? Nelehké téma pro přemýšlivé a sociálně citlivé občany.
* V 18.00 hodin začíná závěrečný koncert frekventantů dílny festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov. Galerie zámku Sychrov.
* MEIN UNGEHEUER (MŮJ NETVOR). Rakouský divadelní soubor Theater Abtenau a Theater Holzhausen uvede dramatický příběh Felixe Mitterera – odhalování propastí lidské duše. Pohnutý příběh soužití muže a ženy. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Neděle 21. června

* Ve 13.00 začíná na vrchu Kozákova u rozhledny veřejné projednání tras dálnice R35. Akci organizuje Liberecký kraj. Více ZDE.

* DUCHOVNÍ BRÁNA DO ČESKÉHO RÁJE pod rozhlednou Hlavatice – Slavnost letního slunovratu.

Program:

15.00 Generace gospel choir – koncert Libereckého sboru

17.00 W. Shakespeare: Komedie plná omylů. Hrají studenti Waldorfského lycea Semily      

19.00  KELTSKÝ OBŘAD LETNÍHO SLUNOVRATU Alban Herum. Fair show, rytířská klaní a středověké tance, na závěr vystoupí historická skupina. Pořádá Svobodná škola umění o.s Info na www.svosum.cz

Úterý 23. června
* Den čtenářů na Valdštejně
. Tradiční akce pro školy nejen z Turnova na závěr školního roku – dvě divadelní představení, vlastvědný výlet. Terasa hradu, začátek v 9.00 hodin.
* 18.00 – Antonín Dvořák: STABAT MATER. Chrám Panny Marie Turnov, závěrečný koncert festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov. Účinkuje Filharmonie Hradec Králové a pěvěcké sbory A. Dvořák z Turnova a Smetana za Hradce Králové.

Středa 24. června

* D klub, JAROSLAV DUŠEK. Zábavný večer s milými lidmi – kromě herce a moderátora Jaroslava Duška a klavíristy Martina Hyblera, který pořad doprovodí hudebními vstupy, se potkáte s dalším místním rodákem – Petrem Vydrou, který celým pořadem provází. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Pátek 26. června

* V 19.00 hodin začíná v atriu turnovského muzea festival FUNKIN´ TURNOV 5. Vystoupí kapely Funk Corporation, Hitfakers, Prague ska Conspiracy, Showstation s Terezou Černochovou, vrcholem večera bude vystoupení DANA BÁRTY! Více na www.funkinturnov.info

 

Sobota 27. června

* VÝSTAVA KRÁLÍKŮ A DRŮBEŽE spojená s prodejem kuřic. Pořádá ZO ČSCH  Turnov 1 od 8.00 do 16.00 hodin v chovatelské hale u zastávky ČD Turnov město. Občerstvení zajištěno. Bohatá tombola. Možnost zakoupení vystavovaných zvířat.

* V 10.00 hodin začíná ve Šťastné zemi v Radvánovicích BAREVNÝ DEN – akce plná soutěží a dobré pohody pro rodiny s dětmi Motto: Přijďte alespoň tři z rodiny sladěni do jedné barvy a vyhrajte sadu tělových barev!

* V 10.00 hodin začíná v Rovensku pod Troskami, v areálu mlýna Kouty, hasičská soutěž dospělých o Pohár města Rovenska.

* Luboš Odháněl + W.I.X. Hitmakers – ZÁBAVA v Bělé u Turnova, letní areál, začátek ve 21.00 hodin.

* SDH Jenišovice srdečně zve všechny občany na LETNÍ VEČERNÍ KARNEVAL pod širým nebem. V areálu koupaliště hraje od 20.00 hodin skupina PROROCK.

 

Neděle 28. června

* VARHANNÍ KONCERT na hradě Valdštejn. Začátek v 15.00 hodin. Účinkují: Vladimír Jelínek – varhany,

Lucie Pázlerová – soprán. Koncert se uskuteční v kapli sv. Jana Nepomuckého. Více na www.hrad-valdstejn.cz.

 

PŘIPRAVUJE SE

* 4. a 5. července – KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI. Tradiční akce na začátku prázdnin na náměstí Českého ráje v Turnově. Středověké tržiště, doprovodný program.

 

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI

* Středa 17. června ve 20.00 hodin: PŘEDČÍTAČ. Drama USA a Německa ve filmovém klubu. Od režiséra nominovaného na Oscara za film Hodiny přichází příběh lásky,tajemství a soucitu na území poválečného Německa.

* Čtvrtek 18., pátek 19. června ve 20.00 hodin: GRAN TORINO. Film USA vypráví příběh neústupného válečného veterána Walta Kowalského, který si s přibývajícím věkem uvědomuje, že na nový svět už nestačí.

* Sobota 20., neděle 21. června ve 20.00 hodin: PROMĚNY. Česko-italský film. Čtyři lidé, kteří spolu nemají nic společného. Čtyři osudy, které jsou svedeny dohromady. Čtyři životy, které se mají změnit. Film natočil pravděpodobně nejmladší český režisér celovečerního filmu všech dob. Talentovaný Tomáš Řehořek začal pracovat na filmu v době, kdy mu bylo dvacet let.

* Středa 24. června ve 20.00 hodin: PÁTEK TŘINÁCTÉHO. Deset dílů kultovního hororu USA si vybralo svou daň v podobě životů mnoha teenagerů, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Deset dílů také zcela vyčerpalo scenáristickou invenci, takže zpočátku výborná hororová série nabírala čím dál negativnější nádech. Dvacet devět let po jedničce proto spojili síly produkující Michael Bay a režírující Marcus Nispel a natočili legendární horor znovu.

* Čtvrtek 25., pátek 26. června ve 20.00 hodin: HOME. Premiéra francouzského dokumentu. Cesta s kamerou po 50 zemích světa je ódou na krásy a jemnou harmonii naší planety.

* Sobota 27., neděle 28. června ve 20.00 hodin: TERMINÁTOR SALVATION. Děj akčního sci-fi filmu USA je zasazen do postapokalyptického roku 2018. John Connor je muž určený osudem k tomu, aby vedl lidský odpor vůči Skynetu a jeho armádě Terminátorů. Ale budoucnost, na kterou byl Conner připravován, se částečně změní tím, že se objeví Marcus Wright (Sam Worthington), cizinec, jehož poslední vzpomínkou je, že byl mezi mrtvými. Conner musí rozhodnout, zda byl Marcus poslán z budoucnosti nebo zachráněn z minulosti.

 

PROGRAM LETNÍHO KINA V TURNOVĚ, SKÁLOVĚ ULICI

(hraje se o víkendech za pěkného počasí)

* Pátek 19. června ve 22.00 hodin: PROMĚNY. Česko-italské drama

* Sobota 20. června ve 22.00 hodin: PARANOID PARK. Francouzský film – šestnáctiletý skateboardista Alex náhodně usmrtí bezpečnostního strážce v blízkosti Paranoid parku, což je drsná oblast v Portlandu. Rozhodne se, že nikomu nic nepoví…

* Pátek 25. června ve 22.00 hodin: PÁTEK TŘINÁCTÉHO. Horor USA.

* Pátek 26., sobota 27. června ve 22.00 hodin: TERMINÁTOR SALVATION. Akční sci-fi USA.


VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Dlaskův statek v Dolánkách je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Je zde nová celoroční expozice „Pod oknama roste bejlí“, věnovaná čarovným bylinkám a koření.

– V galerii muzea probíhá výstava s názvem „Turnovské stříbro“. Jde o výstavu k 125. výročí založení šperkařské školy v Turnově, která představuje dosud málo známou část jedinečné školní sbírky, a sice tepané stříbro. Kolekce školních prací z období 1900 – 1974 jsou proto pozoruhodným příspěvkem ke skromným dějinám novodobého českého stříbrnictví. Výstava potrvá do 11. listopadu 2009.

– V galerii muzea je do 18. června výstava kopií korunovačních klenotů, které v nedávné době vznikly v Turnově.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

– Výstavní sál muzea nabízí do 23. června výstavu tří výtvarníků (Ilja Bílek, Jan Surýnek, Marie Krausová).

* V Galerii Safír v turnovském muzeu je do 3. července výstava fotografií Františka Dostála – Humor ve fotografii.

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – můžete do 1. července vidět fotografie Jiřího Večerníka z Holandska.

* V galerii Granát na náměstí Českého ráje je umístěna stálá expozice „Český granátový šperk“ – historie těžby českého granátu a jeho zpracování, výroba tradičních granátových šperků v DUV Granát Turnov. Kromě toho zde probíhá do 25. června výstava „Slovenský obsidiánový šperk“ a výstava ZARYTÍ ŠESTATŘICÁTNÍCI s podtitulem Maturanti z roku 1955. Jedná se o výstavu rytin, šperků, plaket, plastik, obrazů, dokumentů, suvenýrů a knih absolventů SUPŠ Turnov.

* Městská knihovna: Do konce srpna je zde výstava fotografií mladého autora Davida Nožičky a do konce prázdnin probíhá také výstava výtvarných prací žáků základních škol „Barevný svět kolem nás“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.