MALÁ UPOMÍNKA NA KONEC DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY

0

V letošním roce budeme v květnových dnech vzpomínat již 75. výročí konce II. světové války. Bohužel se k tomu neuskuteční z důvodu epidemie koronaviru žádná oficiální akce. Pouze vedení města má v plánu objet všechny pomníčky z té doby v katastru města, položit květiny a poklonit se těm, kteří padli za naši svobodu.

Náš čtenář Václav Koďousek z Daliměřic při této příležitosti upozornil na jednu už zapomenutou památku na konec války, kterou v Turnově pořád ještě máme:

„Nevím, zda se v Turnově ví, že máme stále ještě upomínku na květnové události roku 1945 v Daliměřicích ve formě prostřeleného zábradlí. Nachází se na schodišti spojujícím uličku Na Vršku s Kotlerovým nábřežím přes železniční trať.
Podle vyprávění mého otce došlo k onomu průstřelu v sobotu 5. května 1945 dopoledne, když po vypuknutí povstání (i v Turnově) ostřelovali němečtí vojáci z kasáren prostor u trati, kam bylo z kasáren dobře vidět. Na snímku je i vidět, že střela směřovala z prostoru tehdejších kasáren. Otec popisoval, že jako žáci byli v tento den puštěni ze školy už po druhé vyučovací hodině s tím, že se na náměstí střílí. Kluci z Daliměřic a Rohozce se vraceli ze školy (chlapecké) přes Farářství a Dolánky, a pod zámkem Hrubý Rohozec byli kvůli ostřelování schodiště u trati zastaveni panem Mazánkem, hlídkujícím v zámeckém parku s několika dalšími dospělými, a vráceni zpět na cestu přes Dolánky a Malý Rohozec.

Trochu jsem měl obavy při posledních opravách zábradlí, zda nedojde k výměně trubek tvořících ono zábradlí, ale zřejmě bylo vyrobeno z kvalitního materiálu, když po tolika letech stále drží. Vždy, když jdu okolo, se tady na chvíli zastavím…“
Václav Koďousek, vaclav.kodousek@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.