KAPELA ANARCHIA: NAŠE CESTA JE TRNITÁ, ALE STOJÍ TO ZA TO!

0

Pozornému divákovi tato kapela jistě neunikla v rámci programu Kulturnov 2017, kde proběhlo její vystoupení za podpory Čmukařů. Bylo to velmi bizarní spojení, protože metalový nářez společně s loutkovým divadlem, to se jen tak nevidí. Další podzimní vystoupení se pak konalo na konci listopadu na Magic Metal Night 2017. To jsou ale jen dvě zastávky z poměrně pestrého spektra akcí, kde AnarchiA v poslední době vystupovala.

Kapela se hrdě hlásí k tomu, že má své skalní fanoušky i zázemí v Turnově a právem se tak řadí k jádru turnovského kulturního světa, kam bezesporu patří. K rozhovoru jsem si pozvala kapelníka Davida Korečka, který kromě svého civilního zaměstnání a kapely, zvládá také trénovat turnovské děti v místním oddílu juda. Že by toto všechno nešlo dělat bez pomoci těch nejbližších, je jedna z věcí, které David několikrát zdůrazňoval. Protože jsou všechny začátky většinou těžké, poodhalil také jaké to je, když se člověk rozhodne jít svojí cestou, která sice může být lemovaná růžemi, ale mnohdy i trny. Zapálený muzikant, který ctí styl, ve kterém se pohybuje, a sám by si prý pop v autě nepustil, dobře ví, kam chce kapelu směřovat, a tak jsme se od začátků dostali v rozhovoru také k tomu, jaké mají plány do budoucna.

* Kapela AnarchiA vznikla v roce 2015. Jak vás přijala metalová základna v Turnově?
Řekl bych, že nás přijala velmi dobře. Už na prvních koncertech se začali scházet fanoušci a ti samí na nás pořád chodí. Takže si myslím, že nás „turnovské metalové podhoubí“ přijalo fakt dobře.

* Pojďme si vymezit žánr, ve kterém se pohybujete. Většina lidí, která neví, o co jde, si pod slovem metal představuje kvílení kytar a nesrozumitelné řvaní do mikrofonu. Jak bys to charakterizoval ty?
Snažíme se pohybovat v takových vodách jako je hard and heavy. Řekl bych, že jsme na pomezí rocku a metalu. Dvě nejdůležitější věci jsou zpěvné, melodické texty a úderné kytarové riffy. Texty máme české a zpěvy čisté. Držíme se klasického stylu. Pro někoho to může být možná trochu oldschool, ale nás to tak baví. S tím jsme kapelu zakládali a tak chceme i pokračovat.

Kapela AnarchiA

* Proč zrovna tento žánr? Jak člověka napadne, že bude dělat tuhle hudbu?
S původním zpěvákem jsme dříve hráli v kapele po zábavách. Jednoho dne jsme si řekli, že chceme jít svojí cestou a že bychom chtěli svojí kapelu. Styl pak vznikl přirozeně na základech kapel, které posloucháme, a máme rádi. Například Metallica, Judas Priest, AC/DC, Iron Maiden…

* Jaké jsou reakce lidí na název a logo kapely? Sklidili jste za to třeba někdy kritiku?
Fanoušci metalu sice vypadají drsně, ale bývají to laskaví lidé (úsměv). Takže nekritizují, spíše se ptají, ale v dobrém. Název AnarchiA vznikl hned na začátku. Byl prostě líbivý a zároveň dobře zapamatovatelný. Někteří si to mohou spojovat s punkem, ale to je zavádějící. Prostě se nám to líbilo a sedlo nám to.

* Daří se ustálit personální obsazení v kapele? Hodně se to u vás za ty dva roky protočilo. Co se dělo? Proč se to tak měnilo?
Kapelu jsem zakládal já se zpěvákem Danem Pelantem na jaře roku 2015. Když jsme vyřešili prostory pro zkoušení, tak jsme začali hledat další členy. Nejdříve jsme sehnali bubeníka Láďu Horáka a zkoušeli ve třech. Kytara, zpěv, bicí. Pak se přidal Honza Kudrnáč na basu, se kterým jsme odehráli celou koncertní sezonu roku 2015. Sestava se pak bohužel dále měnila, a to z velké části kvůli nedostatku času některých členů, kteří se kapele nemohli věnovat naplno. Některé změny však nastaly i z názorových důvodů.

* Jaké je tedy složení kapely nyní?
Zpěv – Tadeáš Vogel, kytara – David Koreček, bicí 1 – Vojtěch Urban, bicí 2 – Miroslav Plíva. Basáka bohužel stále hledáme. Po odchodu Honzy Kudrnáče s námi na basu hrál Vlasta Urban, ale bohužel si to nesedlo. Zatím nám na basu zaskakuje Honza Kudrnáč, nebo náš kamarád z kapely Purnama, Vašek Vaníček. Stále však doufáme, že najdeme někoho nastálo. Když bude mít někdo zájem, ať se ozve. Důležitý pro nás je, abychom si sedli hlavně jako lidi. Například Tadeáš (zpěvák), je u nás taky novej, ale sedlo si to prakticky hned a je to super. Ta muzika se pak vždycky nějak doladí (úsměv). Nebo náš druhej bubeník Míra, to je taky bezvadnej člověk a jsme za něj hrozně rádi.

Kapelník David Koreček

* Hrajete převážně v okolí Turnova a Liberce, nakukujete už i za hranice regionu?
Nějaké zkušenosti už jsou. Zahráli jsme si například v Jeseníkách, v Praze a okolí, dále v Královéhradeckém a Ústeckém kraji a mohl bych pokračovat, ale zatím to není ještě tak často, protože nejsme ještě tolik v povědomí lidí. Kdekoliv jsme ale hráli, tak reakce byly vesměs pozitivní. Lidi to zajímá, zastaví se a poslechnou si nás.
Tady v okolí hrajeme hlavně proto, že spolupracujeme s dalšíma kapelama, co tu také hrajou. Vzájemně si, dá se říct, pomáháme, vyměňujeme kontakty, pořádáme společné akce… Doporučení zvučnějších kapel také funguje a i to se nám občas stalo.

* Můžeš jmenovat konkrétní akce, kde jste se objevili?
Loni v létě jsme hráli například na The Legends RockFest v Hořicích, který patří k těm větším festivalům u nás. Taky jsme hráli na MotoLužany 2017, což je jeden z největších motosrazů v Čechách. Dále bych vypíchnul třeba Metalový cirkus, kde jsme předskakovali kapele Dymytry. Dalšími neméně důležitými akcemi jsou například ZasTenRock v Zásadě, nebo festival v Klokočí. Zbytek najdete na našich stránkách www.anarchiaturnov.cz.

* Jak jste se na tyto akce dostali?
V dnešní době, kdy je dobrých kapel mnoho, není vůbec jednoduché sehnat nějaké vystoupení. Někdo si slávu může koupit, někdo má dobré kontakty a někdo si tu cestu musí vyšlapat sám. My jsme ten třetí případ, ale protože hudbu milujeme nadevše, tak to táhneme dál. Není to jen tvrdá práce kapely ve zkušebně a na pódiu, co nás sune vpřed, je to i spousta práce v pozadí, kterou lidé nevidí. V našem případě stojí za oponou Pavel Koreček, který se od zrodu kapely stará o booking a technické zázemí. Nelze opomenout ani práci našich blízkých, kteří se starají o prodej merche, o fotky a propagaci kapely.

* V roce 2016 vyšlo vaše první album Soudný den. Jaká byla cesta k první desce?
Byla to naše první velká zkušenost s nahráváním ve studiu, takže to bylo opravdu hodně práce. Točili jsme ve Cvikově, ve studiu eQuasi. Stálo to spoustu času, nervů a v neposlední řadě taky peněz, ale výsledek stojí za to.

* Hrajete jenom svoji autorskou tvorbu?
Ano, je to tak, hrajeme jenom svoje věci a zpíváme česky. Chceme, aby nám lidi rozuměli.

* Někdo si teď třeba řekl, že ho kapela AnarchiA zaujala a rád by si vás poslechl live. Můžeš čtenáře někam pozvat?
Koncem března bude rocková noc Magicu. Bývá tam super atmosféra a hraje se nám tam moc dobře. V létě potom rockový festival na autobusáku. Loni jsme pořádali první ročník, který měl úspěch, a tak bychom z toho rádi udělali tradici. Letošní ročník se bude konat první červencový víkend, hned po svátcích (7. července). Budeme se držet stejného schématu jako loni. Program pojede už od odpoledne, vystřídá se pár kapel a zahrajeme samozřejmě i my. Na podzim nás čeká opět noc v Magicu, tentokrát metalová. Kromě těchto akcí, které pořádáme, nás můžete samozřejmě vidět na spoustě dalších koncertů. Odkážu zase na naše webovky.

* Děkuji za rozhovor a přeji všechno dobré.
Taky děkuji a ještě jednou bych chtěl říct, že hledáme basáka. Rádi bychom někoho, kdo nám bude generačně blízko, abychom si měli co říct a aby vzájemná chemie fungovala. Kdyby měl někdo zájem, může se nám ozvat na facebooku nebo na e-mail: anarchiaturnov@seznam.cz.
Za kapelu AnarchiA zdraví Dave!!!

Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.