Od pondělí 16. do soboty 21. září proběhne již pátý ročník festivalu duševního zdraví pořádaný Fokusem Turnov (Ne)blázni, Turnove! Program je připravený na každý den v týdnu, festival nabídne workshopy, divadlo, semináře, hudbu a mnoho dalšího. „Letošní ročník je zaměřen především na 30. výročí založení spolku. Turnovský Fokus byl jedním z prvních v republice. Rádi bychom přivítali co nejvíce lidí, které téma pomoci druhým zajímá,“ zve Lenka Meixnerová, ředitelka Fokusu Turnov.
Program začne v pondělí 16. září seznámením s primárně preventivním programem Blázníš? No a! a povídáním o řešení krizových situací ve školním prostředí, a to přímo na komunitní zahradě Polyfunkčního komunitního centra Fokus.
Výjimečným okamžikem bude úterní představení v turnovském městském divadle, kam zavítá oblíbená herečka Simona Babčáková se svou zábavnou a inspirativní ONE HUMAN SHOW. Kromě samotné show vás zahřeje na srdci také to, že vybrané vstupné půjde na pokrytí nákladů celého festivalu.
Ve středu v divadle ještě zůstaneme, a to s unikátním projektem Duj, pluj, hoř a syp divadla Psycheche. Pak se přesuneme k už tradičnímu kulatému stolu, kde podebatujeme o rozvoji sociálních služeb v regionu.
Čtvrtek bude nabitý přínosnými tématy ve formě konference, kde například probereme reformu péče o duševní zdraví v Libereckém kraji, transformaci psychiatrické nemocnice, spánek a jeho vliv na psychickou pohodu, anebo si představíme různé programy duševnímu zdraví věnované.
V pátek vyrazí Fokusáci společně s dětmi ze základní školy Lesves na výlet, opečou si buřty na komunitní zahradě a navzájem se obohatí vystoupením, které pro sebe připravují. Komunitní den se ponese pod heslem „Přidej se kdo můžeš!“
A v neposlední řadě je tu sobotní zahradní slavnost, kterou už tradičně celý slavnostní týden vyvrcholí. Program bude pestrý, na své si přijde celá rodina a zvaný je opravdu každý. Vstupné je dobrovolné a k zakoupení bude i bohatá nabídka občerstvení.
Lenky Meixnerové jsme se zeptali:
* Ředitelkou Fokusu jste od roku 2020, co je pro vás z jeho historie nejdůležitější?
Pro mě osobně? Že se naše cesty zkřížily. To byl samozřejmě vtip. Historie jako taková mě velmi zajímá a obzvlášť historie organizace, která už neodmyslitelně patří k Turnovu a je také mojí srdeční záležitostí, je pro mě nesmírně důležitá. Na začátku letošního roku jsme s kolegy připravili výstavu k třiceti letům turnovského Fokusu, která byla po celý únor umístěna v prostorách informačního centra na náměstí a do konce roku bude k vidění i na dalších místech. Díky těmto přípravám jsem měla možnost povídat si s lidmi, kteří stáli u zrodu Fokusu a díky kterým dnes můžeme pomáhat v takovém rozsahu. Těžko vypíchnout jeden moment, jednu osobnost…
* Z obecného pohledu – mají takováto zařízení, která pečují o duševně nemocné, hendikepované, a i třeba o lidi, kteří mají psychické problémy, dostatečnou podporu ze strany státu a obce? Co funguje a co nefunguje?
Asi neumím odpovědět objektivně. Vždycky může být líp, ale i hůř. Já jsem náturou pozitivní člověk, nerada brblám. Faktem je, že jednoleté financování sociálních služeb v neziskovém sektoru je mimořádně problematické pro plánování a rozvoj a nastavení motivujících podmínek pro kvalitní personál a udržení stabilních služeb. Nestěžuji si na nedostatečnou podporu, jen si myslím, že by mohla být mnohem efektivnější, pokud by k tomu byly vytvořeny podmínky. Za základ považuji dobrou komunikaci a partnerský přístup, jenže na to není v dnešním zrychleném světě čas.
* Nikdo asi nepochybuje o potřebnosti takovýchto služeb. Vždy bude potřeba, aby tu byl někdo s pomocnou rukou podanou druhým…
Ano, to bude. Nezapomínejme ale, že pomoc druhým je pomocí i pro nás samotné. Nemusí jít jen o finance, často stačí pochopení, tolerance k jinakosti, úsměv… V tomto ohledu jsem nesmírně šťastná za to, kde jsem se narodila. Turnov je nejen krásné město, ale žije tu i spousta lidí s velkým srdcem. Aspoň já mám takovou zkušenost.
* Aktuálně poskytujete služby zhruba 200 klientům různého věku a typu hendikepu. Jednou z důležitých nově poskytovaných služeb je Sociální rehabilitace, která probíhá především v terénních podmínkách – nabízí odbornou pomoc lidem, kteří se ocitli v akutní psychické krizi. Další terénní službou je Podpora samostatného bydlení pro klienty s chronickým duševním onemocněním. Vaše terénní týmy působí na území obcí s rozšířenou působností Turnov, Semily, Železný Brod a Jilemnice. Velký zájem je také o ambulantní služby Sociálně terapeutické dílny a Centrum denních služeb, ty mají zázemí v nové budově Polyfunkčního komunitního centra ve Skálově ulici. Je toho hodně, čím Fokus pomáhá. Dá se tohle všechno s omezeným počtem pracovníků vůbec zvládnout?
Nepouštěli bychom se do věcí, které není možné zvládnout, na kaskadérské kousky pracujeme s příliš citlivým tématem. Každá služba má velmi zodpovědně nastavené kapacity, veřejný závazek a garantovanou nabídku, která odpovídá zasmluvněným úvazkům v základní síti Libereckého kraje. Pracujeme na principu case managementu, což znamená, že každý klient má svého klíčového pracovníka a s tím potom pracuje na svých krocích ke zotavení. Z toho je zřejmé, že nejdůležitějším faktorem pro kvalitní poskytování služeb je kvalitní a kvalifikovaný personál, sehrané týmy a profesionalita. To je někdy obtížné, obzvlášť v aktuální komplikované situaci na trhu práce. Pracovníci do Fokusu dojíždějí mnohdy desítky kilometrů každý den, stále se vzdělávají a dávají více než jen svůj pracovní čas. To chce opravdu nadšení pro téma a silnou loajalitu k organizaci. Takže odpověď na otázku? Dá. Díky každému jednotlivému dílku ve skládačce!
* Jaký by měl být další vývoj, hovořilo se o vzniku Centra duševního zdraví přímo v Turnově. Jak daleko jste s tímto projektem? Můžete ho stručně přiblížit?
Rozhodně se této myšlenky nevzdáváme, i nadále aktivně spolupracujeme na reformě péče o duševní zdraví v Libereckém kraji, jejíž je tato vize součástí. Nicméně rozvojem nechceme ohrozit kvalitu poskytování stávajících služeb ani městský rozpočet. Vzniku CDZ v Turnově, pokud k němu vůbec dojde, bude tedy předcházet ještě mnoho jednání a dlouhých příprav.
* Stačí vám prostory v polyfunkčním domě za Novou radnicí?
Polyfunkční komunitní centrum je krásná nová budova a nám je v ní moc hezky, ale nestačí. V současné době zde sídlí kromě ambulantních služeb ještě tým administrativy. Kanceláře terénních týmů a terapeutovny už jsme museli odsunout do přízemí budovy ve Skálově ulici čp. 84, které si také pronajímáme od města. Prostory, které v současnosti využíváme, nám bohužel neumožňují práci ještě více individualizovat či zahrnout do programu další aktivity. Proto hledáme a prověřujeme možnosti, jak získat vlastní nemovitosti.
* Zahrajme si na vizionáře. Jak by měl turnovský Fokus vypadat za pět, deset či dvacet let?
Přála bych Fokusu i obyvatelům obcí, ve kterých Fokus působí, aby zůstal sebevědomou organizací, parťákem pro úředníky, lékaře, pedagogy a další spolupracující organizace, pomocnou rukou pro klienty a jejich rodiny, zajímavým cílem absolventů i zkušených odborníků, inspirací pro donátory a zeleným srdcem města Turnova.
* Zářijový týden duševního zdraví (Ne)blázni, Turnove! má poměrně pestrý program. Co byste z programu zdůraznila a co je hlavním smyslem pořádání této akce?
Když jsme v roce 2020 v atriu muzea pořádali jednodenní happening, netušili jsme, že se jedná o první ročník festivalu. Důvodem bylo především přiblížení Fokusu veřejnosti, sdělení, co se vlastně za zdmi Fokusu děje, pro koho jsou naše služby určené. Nosným tématem byla destigmatizace duševního onemocnění, proto vznikl i název (NE)BLÁZNI, TURNOVE! Protože nebýt normální je normální… Tohle všechno platí i dnes, jen více než s tématem duševního onemocnění pracujeme s tématem duševního zdraví. Doba se proměňuje, tlak na člověka i na společnost roste, a tak hledáme cesty prevence.
Srdečně zvu všechny obyvatele města a širšího okolí na každý bod z pestrého programu. Kdykoliv dorazíte, určitě to bude správně. Vypíchla bych úterní One human show Simony Babčákové, to bude pecka a moje velká radost, že se nám podařilo Simonu do Turnova získat. A samozřejmě sobotní zahradní slavnost s celodenním programem pro celou rodinu – s muzikou, jídlem, pitím, dílničkami a dobrou náladou.
Z HISTORIE FOKUSU
Fokus Turnov je nestátní nezisková organizace, která vznikla v roce 1994. Od té doby je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb a také významným partnerem v oblasti komunitních služeb v celém regionu. Fokus Turnov byl založen jako jeden z prvních v síti Fokusů, které působí v sedmi krajích po celé ČR.
Základním posláním je přímá podpora lidí se zkušeností s duševním onemocněním, aby mohli žít ve svém přirozeném prostředí. Základním kritériem služeb je naplňování potřeb každého konkrétního člověka, jeho udržení v rodině, komunitě, na pracovišti, v úzkém kontaktu s nejbližším okolím, a to i přes mnohdy složitou situaci a vážný zdravotní stav. Fokus spolupracuje s odborníky ze zdravotnictví, návazných sociálních služeb, zaměstnávání, vzdělávání i volnočasových aktivit.
Posláním Fokusu je také podpora lidem s mentálním a kombinovaným postižením, kteří potřebují bezpečný prostor pro seberealizaci a dostatek příležitostí zapojit se do různorodých pracovních činností.
Turnovský Fokus sídlí v polyfunkčním domě za Novou radnicí ve Skálově ulici. V minulosti se hodně stěhoval, dlouhá léta působil v budově již zbouraného kina v Žižkově ulici, od roku 2011 sídlí v objektu za Novou radnicí. Ten původní byl zbořen a na jeho místě se dnes nachází moderní stavba.
Více informací najdete na www.fokusturnov.cz.