AKTIVNĚ S HENDIKEPEM – NULTÝ ROČNÍK V MAŠKOVCE

0

Evropský týden mobility. Tradiční zářijová akce, která má lidem ukázat alternativu jiné dopravy než je ta individuální motorová. V Turnově v posledních letech vždy hlavní část probíhala ve Skálově ulici. Ta byla na jeden den uzavřena, což působilo dopravní obtíže a zjitřené reakce řidičů, protože mobilita nemobilita, stejně jel každý autem.

Trenažery pro jízdu na kole, pohon je místo nohou uzpůsoben na ruce

Pro školáky tady byl připraven program, kterého se dopoledne povinně nepovinně zúčastňovali. Aktivity typu jízda zručnosti na kole, lanová dráha, separace odpadů, sledování zásahu policistů či hasičů, představení různých organizací, které myslí na přírodu, byl vždy víceméně stejný. Odpoledne zela Skálova ulice prázdnotou. Dospělí v uspěchaném všedním dnu si na tohle čas nenašli. Byla to poslední roky již poměrně křeč. Taková akce za „čárku“.

A jestliže bylo přesto rozhodnuto akci zachovat, ale zkusit ji jinde a jinak, tak asi v dnešním Turnově není lepšího místa, než je areál koupaliště v Maškově zahradě. Sice to již v podzimních dnech není o koupání, ale zázemí je tu výtečné. V neděli 17. září odpoledne tu proběhala akce – řeklo by se na zkoušku – s názvem „Žiju s hendikepem AKTIVNĚ“.

Stánek, ve kterém jste se mohli setkat i s Jiřím Suchánkem, který získal bronzovou medaili v roce 2016 ve stolním tenisu na paralympiádě v brazilském Riu

Dorazili jen jednotlivci, přesto je třeba pořádajícímu odboru životního prostředí turnovské radnice a dalším subjektům vyseknout poklonu. Přiblížení života hendikepovaných, kdy si příchozí mohli vyzkoušet něco z jejich každodenního života, to je chvályhodný počin, protože často jen osobní zkušeností se učíme více vnímat potřeby ostatních, kteří neměli takové štěstí v životě, jako má většina ostatních.

Berme to jako nultý ročník. Za rok by přece jen bylo dobré zvolit třeba páteční termín, dopoledne by sem přišli dobrovolně nedobrovolně školní děti, protože každá zkušenost s tím, jak na hendikepované reagovat, je dobrá (a ono jim nakonec vždy alespoň něco málo v hlavách zůstane). A odpoledne či vpodvečer tady musí být nějaké lákadlo pro dospělé, aby si udělali dříve víkendový nákup a ještě stihli program, který může být něco mezi loučením s létem a sondou do života postižených. O víkendu pak bývá čas viděné a slyšené vstřebat. Co by byla škoda, kdyby radnice po letošním návštěvnickém fiasku na tuto akci rezignovala. Potenciál je tu veliký, jen ho trochu jinak uchopit.

(O Evropském týdnu mobility také ZDE.)

Eva Kordová akci moderovala neúnavně i pro pár příchozích

Představení Fokusu Turnov – fantóm opery

Každý si mohl vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku

Z ukázky výcviku vodicích psů pro nevidomé

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.