DVĚ VÝJIMEČNÉ AKCE: NOC LITERATURY A KAMENY ZMIZELÝCH

0

Máme tu dvě výjimečné pozvánky na středu 22. a čtvrtek 23. září. Obě akce se v Turnově konají poprvé. V tom prvním případě můžete večer zajít do tří zajímavých prostor – lokomotivní depo, synagoga a Fokus, kde proběhne veřejné čtení současné evropské literatury. Ve ztemnělých prostorách to bude mít zcela jistě zajímavou atmosféru. Druhou akcí je pietní akt položení tzv. „kamenů zmizelých“. Výjimečný počin, o kterém jste mohli slyšet z jiných měst.

NOC LITERATURY V TURNOVĚ
Ve středu 22. září od 18.00 hodin můžete navštívit tři netypické prostory v Turnově, které budou tentokrát ve spojení s literaturou.
Noc literatury jsou totiž veřejná čtení současné evropské literatury na netradičních místech. Tento projekt s mezinárodním přesahem trvá již patnáctým rokem.
Turnovská knihovna se rozhodla, že v roce 2021 se též zúčastní tohoto projektu a vybrala tři turnovské prostory: železniční depo, synagogu a novou budovu Fokus Turnov.
Na všech třech místech zazní díla současných evropských autorů. Mírný důraz bude kladen na severskou literaturu, která se bude jistě dobře hodit k zářijovému termínu.
Na každém místě bude číst osobnost, která je určitým způsobem spojena s Turnovem. Dalo by se tedy říct, že Turnováci budou číst Turnovákům. Trefnější podtitul by ale spíše byl: I muži čtou literaturu!
Na této kulturní akci spolupracuje několik městských organizací a turnovských spolků. Přijďte zažít literaturu jinak.
V železniční depu čte Mário Kubaš, v synagoze Vojtěch Franců, ve Fokusu Petr Vydra.
Podrobnější program naleznete na stránkách turnovské knihovny (www.knihovna.turnov.cz).

POLOŽENÍ KAMENŮ ZMIZELÝCH
Ve čtvrtek 23. září se bude v Turnově konat pietní akt položení tzv. „kamenů zmizelých“. Začátek bude v 17.00 hodin před synagogou v Krajířově ulici.
První kameny budou položeny v Krajířově ulici před č. p. 492. Bude se jednat o tři kameny sester Steinwaldových. Další kámen bude umístěn v Palackého ulici u č. p. 493, a to konkrétně pro Rudolfa Podvince. V Jiráskově ulici před č. p. 363 budou položeny dva kameny za Viléma Bodaschera a Matyldu Bodascherovou, u č. p. 105 budou umístěny dva kameny za manžele Straussovy a před č. p. 102 jeden kámen za Hugo Wienera.
U celého pietního aktu bude přítomen rabín ze Židovské obce Liberec David Maxa, který bude pronášet krátké modlitby za oběti, a dále představitelé města.
Kameny zmizelých v Turnově se setkaly s velkým ohlasem veřejnosti, a proto se nakonec vybrala větší finanční částka, než se původně plánovalo. Z tohoto důvodu se rozhodlo o navýšení počtu kamenů na 32 kusů, které nám již byly zaslány z Německa. Ostatní kameny, které nebudou pokládány 23. září, budou instalovány do chodníků postupně v průběhu následujících měsíců již bez oficiálního pietního aktu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.