DUBNOVÁ NABÍDKA AKCÍ NA TURNOVSKU

0

První jarní měsíc je na akce nadmíru bohatý. Jakoby se všichni pořadatelé po zimě probudili a chtěli ukázat svoji činorodost. Už první dubnový víkend nabízí v Turnově akci pod patronací čínského velvyslance (budoucnost?). Otevírají se vrata hradů a zámků: Na Valdštejně, tak i na Hrubém Rohozci nás letos čekají další novinky. Bude se vynášet Morena, proběhnou oslavy jara, v nabídce je i otevírání Jizery pro novou vodáckou sezonu a dojde také na koncerty známých republikových kapel (například Vypsaná fixa). Duben, to jsou i Velikonoce na Dlaskově statku, nebo Traktoriáda pod Vyskeří. Samotný závěr měsíce patří oficiálnímu otevření turistické sezony v Českém ráji, které tentokrát proběhne v Sedmihorkách.

Program kina a výstav ZDE.

V MĚSÍCI DUBNU SE OTEVÍRAJÍ HRADY A ZÁMKY
* Hrad Valdštejn bude v tomto měsíci otevřen v sobotu, v neděli a o svátcích od 9.00 do 17.30 hodin. Můžete sem ale zajít i v pracovních dnech, stačí zazvonit na zvonek na bráně, nebo se předem ohlásit. Více informací na www.hrad-valdstejn.cz .

* Hrubý Rohozec bude otevřen od úterý do pátku v době od 10.00 do 15.00 hodin, o víkendech a svátcích od 9.00 do 16.00 hodin. Správa zámku připravuje zpřístupnění pěti nových místností na konci dubna.

 

Pátek 1. a sobota 2. dubna 

* NOC S ANDERSENEM. Již 11. ročník celostátní akce na podporu čtenářství. Připraven je opět bohatý program nejen v knihovně, muzeu, ve škole, ale jako každý rok půjde pohádkový průvod městem do muzea. Zde se uskuteční Pohádkový kongres a pohádková stezka nazvaná Kytice v muzeu. Sraz průvodu je v 17.00 hodin na terase knihovny u stromu Pohádkovníku.

 

Sobota 2. dubna

* Klub sběratelů Jizeran Turnov zve na SETKÁNÍ SBĚRATELŮ PIVOVARSKÝCH SUVENÝRŮ, resp. sběratelskou burzu, která se koná v Hasičárně v Daliměřicích. Začátek je v 7.00 hodin.

* Pořad MICHALA NESVADBY, známého dětem především z Kouzelné školky, s názvem „Michalův salát“, začíná v Biu Ráj v 10.30 hodin. Jedná se o nové představení plné pohádek a dobrodružství, povídání o knížkách, grotesek a výstupů.

* SONGFEST aneb Vítání jara v Českém ráji. Akce v režii čínské zpěvačky Feng-yün Song a známého herce Jaroslava Duška začíná ve 14.00 hodin v muzeu u „Sasíků“ za účasti starostky města Turnova a čínského velvyslance v ČR. Následuje pozdrav slunci před Kamenářským domem vedený Jaroslavem Duškem, který tak zahájí výstavu Čínská výšivka a hedvábí. Další program už proběhne v prostorách Střelnice. Od 15.00 hodin tady začíná Barevný jarmark s bohatou nabídkou dílen a workshopů pro všechny věkové kategorie – dvě divadelní představení pro děti, zazní bubenický workshop, tradiční čajový obřad či dynamický čínský Lví tanec. Všechny tyto akce jsou pro diváky přístupné zdarma.

Placený hlavní program začíná v 19.00 hodin ve velkém sále Střelnice. Vystoupí opět Jaroslav Dušek s improvizací Malá vizita, Feng-yün Song s několika různými pěveckými vstupy, Věra Wajsarová, Klíma band, bubenická show v podání skupiny Létající koberec. V rámci programu se uskuteční i diskusní fórum na téma evropského a čínského horoskopu, mayského konce světa aj. se spisovatelkou Danielou Fischerovou. V tombole jsou pro přítomné připraveny originální dárky.

 

Neděle 3. dubna

* JEDNOU RANOU 300 ZABIL. Ochotnický divadelní soubor z Olešnice srdečně zve malé i velké diváky na nově nastudovanou pohádku. Městské divadlo, začátek v 15.30 hodin.

 

Úterý 5. dubna

* V 19.00 hodin začíná v domě Na Sboře ve Skálově ulici beseda s českým významným astrofyzikem a popularizátorem astronomie RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. Pořad nese název OKNA VESMÍRU DOKOŘÁN.

n201104021034_vakci_44_011_akceduben* KONCERT LUCIE BÍLÉ, jedné z největších hvězd českého hudebního nebe. Lucie Bílá se představí v komorním koncertu za doprovodu klavíristy Petra Maláska. Představení, které vyprodává sály po celé zemi, má výjimečnou atmosféru. „Budu se snažit dát lidem to, pro co si přijdou. Repertoár máme barevný, veselý, dojemný, vybraný především z lásky k hudbě ale i k divákům,“ slibuje Lucie Bílá. Ta dává již druhým rokem více přednost koncertům v menších sálech před velkými stadiony. Je tak blíž publiku a užívá si uvolněnou atmosféru představení, kdy do poslední chvíle netuší, o čem bude svým divákům vyprávět. Velký sál KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin. Vstupné od 500 Kč.

 

Čtvrtek 7. dubna

* Waldorfská mateřská škola v Hruborohozecké ulici zve na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v době od 10.00 do 15.00 hodin. Zájemci si mohou prohlédnout prostředí školky, dozvědět se podrobnosti o výchovném programu ad.

* TRABAND. Koncert známé kapely. Divoké dechno známé z dřívějších koncertů ustupuje do pozadí a nové písně se nesou spíše na klidnějších lyrických vlnách. Pozor! Kapacita malého sálu je omezena, využijte služeb předprodeje. KC Střelnice, malý sál, začátek ve 20.00 hodin.

 

Pátek 8. dubna

* VENKOV. V městském divadle se představí divadelní soubor vynikajících absolventů JAMU s názvem Burantheatr. Anglický dramatik Martin Crimp je virtuózem hutného, úsporného, zdánlivě banálního dialogu, v jehož podtextech se však ukazují partnerské i milostné vztahy jako bojiště, jako prostor „války bez pravidel“, v nichž se jeden snaží ovládnout druhého. Začátek v 19.30 hodin.

* Základní umělecká škola Turnov pořádá Festival pěveckých sborů ZPÍVÁME SI PRO RADOST. Od 19.00 hodin vystoupí v kostele Panny Marie turnovské pěvecké sbory CARMINA, MUSICA FORTUNA a PĚVECKÝ SBOR ANTONÍN DVOŘÁK. Součástí koncertu je křest nového CD ZUŠ Turnov „NA VLNÁCH CARMINY“. Vstupné 50 Kč, žáci ZUŠ zdarma.

 

Sobota 9. dubna

* Přehlídka dětských pěveckých sborů ZPÍVÁME SI PRO RADOST začíná v 10.00 hodin v Biu Ráj v Žižkově ulici. Mezi účinkujícími budou KARMÍNEK a TURNOVÁČEK (ZUŠ Turnov), SEDMIKRÁSKA a ČEKANKY (ZUŠ Semily) a VRABČATA (Jablonec nad Nisou). Vstupné 50 Kč, žáci ZUŠ zdarma.

n201104021035_vakci_45_011_akceduben* Občanské sdružení Dědina v Tatobitech pořádá akci s názvem VYNÁŠENÍ SMRTI ZE VSI. Sraz tradičního průvodu je ve 14.00 hodin u Základní školy v Tatobitech. Obvyklá cesta povede nejdříve k tisícileté lípě, zakončení bude opět v Malířově zahradě. Tam bude spálena Morana a děti z místní základní školy se zde představí s malým divadelním programem.

* TJ Sokol Kacanovy a obnovený divadelní spolek Jirásek zvou na VÍTÁNÍ JARA. Akce se uskuteční v areálu kulturního domu v Kacanovech.

Program:

14.00 – soutěže a hry pro děti

16.00 – divadelní představení „300 jednou ranou zabil“ na motivy K. J. Erbena

17.00 – první jarní opékání špekáčků

 

Neděle 10. dubna

* DÍLNA HEDVÁBNÁ. Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi, kterou povede Markéta Mikulová, je věnována výrobě krásných obrázků a dalších doplňků s malováním na hedvábí. Dětské oddělení knihovny, začátek v 10.00 hodin.

 

Úterý 12. dubna

* Křeslo pro hosta s Mílou Holasem, nestorem turnovských divadelníků, a vedoucím divadla mladých v Turnově Petrem Hakenem. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin.

* Cestovatelský klub: KUBA. Ostrovem provází známá turnovská cestovatelka MUDr. Helena Boháčová. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i její výstavu fotografií v divadelním klubu. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Sobota 16. dubna

* O PRAČLOVÍČKOVI. Nová pohádka divadla Tramtárie je příběhem z doby dinosaurů a dalších prazvířat, trochu poučné, ale hlavně veselé vyprávění, jak pračlovíček postavil první domeček, jak objevil oheň, spřátelil se se psem, a jak zjistil, že ve dvou jde všechno líp. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.

n201104021035_vakci_46_011_akceduben* Ve 14.00 hodin začíná slavnostní OTEVÍRÁNÍ JIZERY na základně půjčovny lodí Klokoci.cz v Malé Skále (najdete ji hned u hlavního mostu přes Jizeru při příjezdu od Turnova). Po otevření řeky účastníci nasednou do lodí a budou uklízet řeku v úseku Malá Skála – Zrcadlová koza. Vodácké vybavení půjčovny bude pro čištění řeky k dispozici zdarma, loď si je ale třeba zarezervovat. Můžete přijet i se svojí kanoí nebo raftem. Zváni jsou i nevodáci, pěší turisté a cyklisté. V 18.00 hodin začíná v prostorách restaurace Zrcadlová koza koncert známé folkové skupiny Bokomara. Jako hosté si zahrají turnovští Magdalena Brožková a Marek Gerlich. Více najdete na www.klokoci.cz .

* Tělocvičná jednota Sokol Bozkov (divadelní soubor) sehraje od 19.00 hodin v kulturním domě v Tatobitech hru DÁMSKÝ KREJČÍ. Jedná se o komedii o intrikách a lžích mladého doktora vydávajícího se za krejčího. Vstupné 50 Kč, děti 20 Kč.

* V 16.00 hodin začíná na louce u osady Skalany (mezi Olešnicí a Vyskeří) křest nového demosnímku Koksohydráty kapely OVČIE KIAHNE. Dále zde zahrají i liberečtí Tres Udos svou mexickou muziku, takže v podstatě půjde o mexickou noc! V případě nepřízně počasí se akce koná v kulturním domě v Kacanovech.

* V 19.00 hodin začíná v Sokolovně v Libuni 6. ročník benefičního festivalu ŇÁFAFEST 2011. Vystoupí kapely Ashtray, Outcry, Bludy, Samhain, hlavní hostem je skupina ABRAXAS.

n201103221320_vakci_38_011_fixa* V sokolovně v Přepeřích se uskuteční koncert známé pardubické kapely VYPSANÁ FIXA. Jde především o rockovou záležitost, byť skupina se někdy označuje za „pop punkovou“. Vznikla v roce 1994, výrazným prvkem kapely jsou její básnické, surrealistické texty, které píše frontman kapely „Márdi“. S hudbou Vypsané fixy se můžete mj. setkat i ve filmu Václav. Začátek koncertu v Přepeřích je ve 20.30 hodin (otevřeno bude od 19.00 hodin), vstupné je 150 Kč. Dále vystoupí skupiny: Wrata Wot Stodoli a Chocolate Jezus.

 

Neděle 17. dubna

* Turnovská Bohéma pořádá Jazzový podvečer s Lédl Jazz Q v pizzerii Maškovka od 18.00 hodin. Vstupné 50 Kč, rezervace na tel. 481 311 265.

 

Pondělí 18. dubna

* DNES HRAJEME CYRANA. Divadlo HÁTA Olgy Želenské s pražskými komediálními herci nikdy nezklame. Děj nové komedie Kena Ludwiga se odehrává v Buffalu, kam zavítala zadlužená kočující divadelní společnost, kterou postupně pouštějí její zoufalí členové. Právě se v šesti lidech zkouší hra Cyrano z Bergeracu, do které přes mnohé překážky vkládají naději na záchranu, v cestě jsou ale mnohá „kdyby“ a „jestli“…  Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 200-180-160 Kč v předprodeji, na místě + 20 Kč.

 

Úterý 19. dubna

* Od 14.00 do 18.00 hodin probíhá v budově Žluté ponorky v Husově ulici výtvarná dílna pro veřejnost VELIKONOCE V RÁJI.

* POVÍDÁNÍ O PŘÍRODĚ FRÝDLANTSKA. Beseda spojená s promítáním a průvodním slovem Šárky Mazánkové, autorky stejnojmenné knihy. Určeno pro obyvatele DD Pohoda a ostatní zájemce z řad veřejnosti. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin. Program bude ve stejnou dobu zopakován ve čtvrtek 21. dubna v klubovně penzionu v Žižkově ulici.  

 

Středa 20. dubna

* ČTEME VŠICHNI – VYPRÁVÍ JEN NĚKDO. Městská knihovna Antonína Marka v Turnově vyhlašuje již 8. ročník přehlídky v umění vyprávět. Tento ročník je věnován významným českým spisovatelům K. J. Erbenovi a Václavu Čtvrtkovi k jejich významným výročím. Soutěž je pořádána pro žáky základních škol v několika věkových kategoriích. Více informací na www.knihovna.turnov.cz . Dětské oddělení knihovny, začátek v 9.00 hodin.

n201104021035_vakci_47_011_akceduben* PĚVECKÝ SBOR ANTONÍN DVOŘÁK STOPADESÁTILETÝ – 568. koncert Turnovských hudebních večerů. V březnu letošního roku oslavil místní pěvecký sbor, dříve Zpěvácký spolek, úctyhodné kulaté výročí. Není mnoho sborů, které se mohou pochlubit nepřetržitou činností po celé jedno a půl století. Ve slavnostním večeru vystoupí oslavenec sám, manželé Lédlovi, hosty jsou Turnovské orchestrální sdružení, Michyio Keiko, večer moderuje Petr Pešek. Diváky čeká také malé překvapení. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 90 Kč, na místě 100 Kč.

 

Čtvrtek 21. dubna

* Ve 14.00 hodin začíná v sálech Žluté ponorky v Husově ulici 12. ročník soutěže o nejlepšího turnovského zpěváka TURNOVSKÝ KOS 2011. Soutěží se v několika věkových kategoriích, zpívá se jedna píseň dle vlastního výběru. V každé škole a školce v Turnově a okolí by mělo proběhnout školní kolo, které nominuje postupující na KOSA 2011. V případě, že ve škole nominační kolo neproběhne, je možné přihlásit se do soutěže individuálně přímo v budově Žluté ponorky do 20. dubna.

 

Pátek 22. dubna

* PETR NIKL – originální výtvarník, performer a hudebník v jedné sobě. KC Střelnice, malý sál. Začátek ve 20.00 hodin, vstupné 80 Kč.

* Spolek divadelních ochotníků v Rovensku pod Troskami ve spolupráci s Místní lidovou knihovnou v Libuni připravil představení komedie KLÍČE NA NEDĚLI. Sokolovna v Libuni, začátek ve 20.00 hodin.

 

Sobota 23. dubna

n201104021035_vakci_48_011_akceduben* TRAKTORIÁDA 2011. Polní letiště u Vyskeře bude svědkem 5. ročníku FUCHS OIL Traktoriády Vyskeř 2011. Soutěž je vypsána pro čtyři kategorie, z nichž dvě jsou pro malotraktory domácí výroby s pohonem jedné nebo obou náprav, dvě pro traktory tovární do roku výroby 1970 (veteráni) a od roku výroby 1971.

Přejímky strojů začínají na polním letišti od 7.00 hodin. Start jízdy souměrnosti (hlavní program) je v 11.00 hodin,

jedou se dvě jízdy na stejné trati (jako v předešlých ročnících) s třemi rozbahněnými brody. Další disciplínou je pro přihlášené jezdce na ploše letiště jízda zručnosti s valníkem. Pro děti do 9 let je připravena kategorie šlapacích traktůrků a soutěž „Namaluj traktor“. Stánky s občerstvením budou na ploše polního letiště a v polovině trati u divácky atraktivního brodu. Prodejci zemědělské techniky se budou prezentovat traktory John Deer, New Holland, Belarus, kombajnem Laverda ad., zahradní technika bude k vidění od firem Honda, Vari, Stiga, John Deer aj. Své místo zde bude mít s několika kusy živého dobytka i farma Skalanská kráva. Moderátorem Traktoriády je Filip Novotný z ČRo Pardubice. Vypsána je také divácká fotografická soutěž, více informací nejen o ní najdete na www.amkvysker.ic.cz

n201104021035_vakci_49_011_akceduben* VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU aneb „To vajíčko malovaný je od srdce darovaný“ (od 9.00 do 17.00 hodin). Tradiční připomenutí velikonočních obyčejů. V areálu statku proběhne při této příležitosti Festival folklorních souborů Libereckého kraje „Písně a tance Pojizeří“. Regionální přehlídku dětských i dospělých folklorních souborů doplní trh tradičních řemesel s velikonočním zbožím a tvůrčí dílny, zaměřené na výrobu zvykoslovných předmětů.

Program festivalu:

10.00 – 11.00 Národopisný soubor KRKONOŠSKÝ HORAL

11.00 – 11.30 Folklorní soubor ŠAFRÁN

11.30 – 12.15 Folklorní soubor NISANKA a MALÁ NISANKA

12.45 – 13.15 Národopisný soubor písní a tanců HOŘEŇÁK

13.30 – 14.15 Folklorní baráčnický soubor FURIANT

14.30 – 15.15 ČMUKAŘI pohádka Pustý les

15.30 – 16.00 Folklorní soubor JIZERA

16.15 – 16.45 Folklorní soubor DYKYTA

* VESELÉ VELIKONOCE NA HRADĚ ROTŠTEJNĚ v Klokočských skalách. V sobotu 23. a v neděli 24. dubna se zde konají veselá šermířská klání na téma „Kterak čerti dopomohli Bětušce ke štěstí“. Začátky představení v sobotu v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin, v neděli v 11.00 a ve 13.00 hodin. Od 21. do 25. dubna na hradě probíhá výstava Velikonoce nejen v lidové tradici. Otevřeno je od 11.00 do 16.00 hodin.
* Ve 20.00 hodin začíná v sokolovně v Přepeřích premiéra divadelní hry zdejších ochotníků pod vedením Ladislava Johana – MUZIKY, MUZIKY. Jedná se o známou operetu ze života Františka Kmocha.

 

Neděle 24. dubna

* Od 14.00 hodin na hradě Valdštejně vystoupí skupina Subulcus, hrající středověkou hudbu na historické nástroje.

 

Úterý 26. dubna
* Večer v domě Na Sboře ve Skálově ulici: STO LET TURNOVSKÉHO KNIHTISKU. Komponovaný pořad věnovaný významné tiskárně v regionu Turnovska. Pořad připravil a slovem provází Vlastislav Hnízdo. Citace textů Eva Kordová a Petr Pešek, hudební doprovod Martin Hybler. Začátek v 18.00 hodin.

 

Středa 27. dubna

* Základní umělecká škola Turnov pořádá KONCERT UČITELŮ. Začátek v sále ZUŠ v 18.00 hodin.

 

Pátek 29. dubna

* V 15.00 hodin začíná na náměstí Českého ráje slavnostní otevření nových naučných stezek na území města. Více bude zveřejněno v samostatném materiálu.

* Od 19.30 hodin hraje v restauraci Divizna kapela MACKIE MESSER BAND.

 

Sobota 30. dubna

n201104021036_vakci_50_011_akceduben* ČESKÝ RÁJ DĚTEM. V pořadí 8. ročník zahájení turistické sezony v Českém ráji. Putování Hruboskalským skalním městem z parkoviště pod Valdštejnem (start od 8.30 do 10.30 hodin) do areálu Autokempu v Sedmihorkách. Celodenní akce především pro rodiny s dětmi. Program v Sedmihorkách začíná ve 14.30 hodin příchodem krále Granáta s královnou a předáním vlády nad pohádkovou krajinou. Více přineseme v samostatném článku.

 

Neděle 1. května

* Ve 14.00 hodin začíná na hradě Valdštejně slavnostní recitace Máchova Máje. Jde o tradiční akci i letos v podání pražských umělců Gabriely Fillippi, Ernesto Čekana a Filipa Sychry. Romantické verše v prostředí starobylých ruin nádherně umocněné hudbou Zdeňka Zahradníka….

 

OSTATNÍ NABÍDKA

 

* MATEŘSKÉ CENTRUM NÁRUČ. Provozovny: Skálova 540, Hruborohozecká 388, Turnov, www.naruc.cz , naruc.turnov@seznam.cz , tel. 775 964 314. Pravidelný každodenní program najdete na webových stránkách. Sdružení také provozuje nové internetové stránky, kde najdete spoustu informací pro celé rodiny, od kojenců po seniory. Podívejte se na www.turnovprorodinu.cz . Vybíráme z programu:

– 12. 4. od 10.00 hodin – Beseda o kineziologii s J. Novákovou (Havlínovou).

– 12. 4. od 15.30 do 17.30 – Poradenské okénko s Mgr. J. Leitnerovou (dětskou psycholožkou) – je nutné se předem objednat.

– 18. až 22. 4. – Jarní pobyt pro matky s dětmi (info v Náruči).

 

* RODINNÉ CENTRUM ÚSMĚV, Přepeře, čp. 85 (vedle pošty v centru obce), tel. 603 444 904, www.rcusmev.cz , rcusmev@centrum.cz . Otevřeno je od pondělí do pátku od 8.00 do 15.30 hodin. Program každý den dopoledne pro rodiče s dětmi, program odpoledne i pro starší děti; možnost hlídání dětí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.