ČMUKAŘI HRAJÍ LOUTKOVÉ DIVADLO UŽ ČTYŘICET LET! PŘIJĎTE S NIMI V SOBOTU SLAVIT!

0

Začínali jako soubor Osvětové besedy Modřišice a zkoušeli v místní škole. Z počátku klasiku. Tedy iluzivní marionetové divadlo v kukátku a loutky vodili z tvz. „lávky“. Záhy jim to ale přestalo stačit a začali rozvíjet autorské divadlo – což neznamená, že byli nutně původními autory, jde o autorství inscenační, tj. takový vstup do struktury původního textu a jeho převedení na jeviště, kdy by už nebylo pravdivé, ani slušné uvádět jako autora (jen) autora předlohy. Po počátečních klasičtějších dramatických textech pohádkového rázu se brzy přeorientovali spíše na adaptace textů prozaických. Pohádek se nezříkají dodnes.

n201608312202_vakci_211_016_pozvzariV jejich rámci i mimo něj našli od začátku devadesátých let svoji  „parketu“ v anglickém (mnohdy černém) humoru až hororu, absurditě, anekdotickém nonsensu, v paradoxech života. „Čmukaři vyzráli jak ve svém herectví gagu, tak v dramaturgickém a režijním uchopení prozaických předloh, k nimž zejména v Medvídkovi Pú přidávají navíc i pozoruhodná metaforická řešení ve scénografii. Čmukaři posunuli v českém loutkovém divadle úroveň groteskního loutkoherectví a herectví,“ napsal o nich jejich kamarád Luděk Richter.
A na „Medvídka Pů a nebo tak nějak… se přijďte podívat v sobotu 10. září na oslavu našich narozenin. Těšíme se na vás,“ zve za Čmukaře Daniela Weissová. (Viz také text z projektu Češi Českého ráje – ZDE.)

Sobota 10. září
* ČMUKAŘI SLAVÍ 40 LET. Vyrobte si loutku, pobavte se divadlem i hudbou. Happening před Střelnicí od 14.00 hodin. Vstup volný. Program: Vyrob si svou loutku (dílna pro děti a dospělé), V jednom lese, v jednom domku (divadlo Vozichet Jablonec nad Nisou), Balónek je pes (balónková dílna), Medvídek Pú (Čmukaři), Bleší cirkus (divadlo Jiří Polehňa Hradec Králové), Hvězdné dálky (Vozichet Jablonec nad Nisou), divadelní dárky, Falafel (folkové uskupení z Turnova). Kromě toho dojde i na setkání bývalých členů souboru a i na další překvapení… Viz www.cmukari.cz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.