ČAS OD ČASU SE DOCELA NAŠTVU

0

Naposledy se mi to stalo v sobotu (7. května), když jsem se rozhodoval, zda navštívím koncert Krch-off bandu nebo Hexes fest 2011. Na jedné straně setkání snad v současné době s nejčtenějším českým básníkem, na straně druhé poslech mé zdejší oblíbené kapely DeBillHeads, kterou jsem již dost dlouho neslyšel. A myslím si, že jsem nebyl sám. V sobotu se vařilo s podobnými přísadami hned na třech místech, a tak to muzikantští fanoušci neměli lehké. Nakonec zvítězila poezie, i když… Prostě poslouchat muziku v sále špéry není, alespoň pro mne, to pravé ořechové, ať se zvukař snaží sebevíc. Zvítězily temné síly ve stejně temném malém sále Střelnice. A nelituji.

UNAVEN K SMRTI NUDNOU ROLÍ
sám sebe hrát, – že jsem… Chci spát
předstírám spánek, tvář mne bolí
vším, čím jsem byl, jsem nebyl rád

Jak se mi zdá, nic se mi nezdá
už nemám o čem dát si zdát
na nebi bledne moje hvězda
vším, čím jsem nebyl, byl jsem rád
(Chci ještě chvíli)

 

J. H. KRCHOVSKÝ, vlastním jménem Jiří Hásek, čerstvý padesátník (* 22. 4. 1960) je v současné době pravděpodobně asi opravdu nejčtenějším a nejprodávanějším českým básníkem. Jeho zatím posledního výboru Básně čtenáři skoupili přes osm tisíc výtisků, na jeho populárních autorských čteních se to hemží mladými lidmi i nezávislými krasavicemi. Proslulý introvert, dekadent a ironik žijící střídavě v Praze a v Brně, je mimořádně výrazný básník pražského undergroundu. Začal publikovat na začátku 80. let. Některé Krchovského básně byly přeloženy do angličtiny, dánštiny, holandštiny, polštiny a němčiny. Za výbor „Noci, po nichž nepřichází ráno“ obdržel v roce 92 prestižní cenu Revolver Revue.

Od roku 2007 zpívá a hraje na kytaru v kapele Krchoff Band a s tou se také představil v turnovské Střelnici. Kapela vznikla velkou náhodou. Marek Brodský se po odchodu ze skupiny Nahoru po schodišti dolů band začal věnovat produkčním záležitostem a z tohoto důvodu oslovil J. H. K. se žádostí o zapůjčení všech CD, na nichž různí autoři z různých hudebních skupin zhudebnili jeho básně s úmyslem vydat jejich kompilaci. Naštěstí pro vznik této kapely se J. H. K. mnoho z nahrávek nelíbilo, a tak se objevila další varianta. Sežene si spřízněné muzikanty, písně s nimi nazkouší, Brodský obstará studio a zařídí vydání CD včetně obalu.

 

Krch-off band se v překvapivě slušně zaplněném sále turnovské Střelnice představil ve složení: J. H. Krchovský – kytara, zpěv (O.P.N.), Jiří Michálek – bicí (OPN, DG 307, Echt!), Tomáš Schilla – violoncello (Plastic People, Půlnoc, Domácí kapela, DG 307, Echt!), Pavel Cigánek – housle, kytara (Psí Vojáci, DG 307, Sladký konec) a Tomáš Skřivánek – baskytara (All tomorrow’s parties band, Cuprum). Pokud přistoupíte na poněkud temnou hru textů o životě, smrti a láskách v těch nejpodivnějších podobách, nemůžete být nespokojeni. Koncert plynul v seriálu skvělých hudebních představení jednotlivých členů kapely, nad kterými čněly Krchovského texty. Tak trochu jsem očekával propad do vlastní bezmoci a bolu. Nedostavil se. Naopak. Byl jsem zaujat, okouzlen, vtažen a poučen.

Závěr večera pak patřil domácí kapele NOTHINGHAM, kterou si opravdu rád poslechnu. A jak jinak. Ta se představila v dobré pohodě. Přestože šli do posluchačů z poněkud jiného soudku, jejich současný hudební výraz profiluje někde na pomezí gotiky a progresivního metalu s důrazem na rytmiku, rád jsem si alespoň část jejich koncertu poslechl.

 

Bohužel mám i své jedno velké zklamání. Krchovského svérázná muzika a zpěv představuje velké souznění a cit od mistra zvuku. K tomu nedošlo. Bylo škoda vnímat jen rámus, když na jevišti bylo tolik výborných muzikantů a vedly se řeči, které stály za to poslouchat.

 

Vašek Feštr, vaclav.festr@g.mail.com

 

P.S.: Mé velké díky Pavlu Mlejnkovi za uspořádání tohoto koncertu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.