AKCE PRVNÍ POLOVINY ŘÍJNA VRCHOLÍ VÝSTAVOU K 120. VÝROČÍ TURISTIKY

0

Ale nejen výročí turistiky v Českém ráji bude ve znamení těchto dnů. V turnovském divadle vystoupí uctívaná zpěvačka Hana Hegerová, v přepeřském kostele zazní gregoriánský chorál, uskuteční se originální připomenutí 5. výročí otevření smuteční síně a duchovní Brána Českého ráje přivítá další návštěvníky – v rámci Dne stromů bude v mašovské sokolovně dokonce koncertovat legendární písničkář Vladimír Merta! V neděli 19. října čeká Turnov DEN TURISTIKY… Udělejte si trochu času v podzimním čase.

Středa 1. října

* Živá zahrada – zahájení výstavy pro všechny milovníky krásné zahrady u svého domu. Doplněno přednáškou

Mgr. Petry Zikové „Divočina v zahradě – pomocníci živočišné říše“. Výstavu v městské knihovně pořádá ZO ČSOP Křižánky. Začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 3. října

* BESÍDKA TEXTAŘSKÉ DÍLNY SLÁVKA JANOUŠKA. V 19.00 hodin začíná v turnovském divadle setkání nadějných písničkářů. Patronem je muzikant Slávek Janoušek. Ten se představí i osobně, vedle něj se objeví známé tváře (třeba Arnošt Frauenberg či Ivo Cicvárek) i nová jména, jakož i nejnovější přírůstek Pepa Streichl.

* V 19.00 hodin začíná v restauraci U Studničků v Tatobitech beseda se spisovatelem, botanikem a zahradníkem VÁCLAVEM VĚTVIČKOU. Pořádá občanské sdružení Dědina.

 

Sobota 4. října

* Občanské sdružení Ochrana Klokočských skal zve na taneční a společenský večer pro všechny generace, který proběhne v rámci V. mezinárodní konference Památková péče v občanské společnosti TROSKY 2008 od 20.00 hodin v Hotelu Trosky (obec Troskovice).

 

Pondělí 6. října

* HANA HEGEROVÁ. Koncert „Paní zpěvačky“, která letos oslaví 77. narozeniny, se uskuteční v turnovském divadle od 19.00 hodin. Doprovodná kapela vystoupí ve složení: Petr Malásek – klavír, Robert Balzar – kontrabas, František Kop – tenor sax a Zdeněk Fišer – kytara. Druhý koncert se uskuteční ve čtvrtek 9. října od 19.30 hodin v divadle v Železném Brodě.

* V pondělí 6. října začíná v Městské knihovně Antonína Marka v Turnově 12. ročník TÝDNE KNIHOVEN:

– Pondělí 6. října – Velké říjnové společné čtení – zahájení akce v 9.00 hodin v dětském oddělení knihovny.

– Úterý 7. října –  pátek 10. října – Rosteme s knihou aneb škola naruby – pro děti ze základních škol, začátky v 8.00 hodin.

– Středa 8. října – Knížka malovaná aneb Ilustrace není legrace  – beseda a tvořivé setkání s ilustrátorem akademickým malířem Jiřím FIXLEM od 10.00 hodin.

– Čtvrtek 9. října – Dášenka a Devatero pohádek Karla Čapka (od 9.00 hodin).

– Neděle 12. října – Řezbářská dílna – od 10.00 hodin setkání se známými řezbáři Milošem Šimkem a Jožkou Čermákem na výtvarné dílně pro rodiče s dětmi.

* Od pondělí 6. do čtvrtka 10. října v době od 9.00 do 16.00 hodin probíhá Týden otevřených dveří ve Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole ve Skálově ulici v Turnově. V příštím roce škola oslaví 125. výročí od svého založení. V rámci týdne budou mít návštěvníci unikátní možnost vstoupit přímo do výuky, vidět studenty v dílnách při odborném výcviku a ve výtvarné přípravě. Vystaveny budou i realizace předmaturitních a  maturitních prací. Nově můžete vidět i digitální záznam ústních obhajob maturitních prací loňských a letošních absolventů. Vynikající úroveň školy potvrdili studenti i na letošním letním 27. ročníku mezinárodního symposia Hefaiston na hradě Helfštýně.

 

Úterý 7. října

* Od 18.00 hodin se v sokolovně ve Skálově ulici uskuteční setkání s biotronikem Tomášem Pfeifferem.

 

Sobota 11. října

* V 10.00 hodin začíná pohádka pro děti v divadle. Jmenuje se O SNĚHURCE. Hrají členové Malého divadélka Praha.
* Od 20 hodin začíná taneční zábava na Podháji. Hraje Prorock.

 

Neděle 12. října

n200809292238_vakci_93_08_prepere* Schola Gregoriana Pragensis v Přepeřích. V 18.00 hodin začíná v kostele sv. Jakuba Staršího v Přepeřích koncert středověké duchovní hudby v podání Scholy Gregoriana Pragensis pod uměleckým vedením Davida Ebena. Soubor představí středověkou polyfonii „Maiestas Dei“ z díla Petra Wilhelmi de Grudencz. Máte jedinečnou možnost si přijít poslechnout soubor známý ve světě svou dokonalou interpretací gregoriánského chorálu. Výtěžek koncertu bude použit na právě probíhající rekonstrukci chrámu.

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987 (D. Eben absolvoval na pařížské konzervatoři obor „dirigování gregoriánského sboru“ a v následující sezóně působil jako dirigent Choeur Grégorien de Paris). Schola Gregoriana Pragensis se intenzivně věnuje nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí, nahrávky souboru na CD získaly již řadu ocenění. Zpěváci vystoupí ve složení: Hasan El Dunia, Ondřej Maňour, Michal Medek, Martin Prokeš, Stanislav Předota, Marek Šulc, Tomáš Lajtkep, umělecký vedoucí – David Eben. Akci pořádá Římskokatolická farnost Přepeře.
* Ktová. Galerie pod Troskami na Pyrámu zve na vernisáž výstavy obrazů malířky Vlasty Matoušové. Začátek je v 16.00 hodin, výstava potrvá do 31. října. Otevřeno je od úterý do neděle od 9.00 do 18.00, pro návštěvníky je mj. připraveno bezplatné připojení na internet a stálá expozice uměleckých řemesel.
* Jazzový podvečer začíná v 18.00 v Pizzerii Maškovka. Hraje New Lédl Jazz Q.

 

Pondělí 13. října

* Ve 13.00 hodin začíná ve Žluté ponorce v Husově ulici VÝTVARNÁ DÍLNA na téma – kouzlíme přírodními barvami. Zváni jsou malí i velcí milovníci podzimních barev a experimentování.

 

Úterý 14. října

* Krajské volby a R35. Občanská sdružení zvou všechny milovníky Českého ráje na předvolební diskusi s čelními kandidáty politických stran na téma trasování dálkového tranzitního koridoru R 35 přes Český ráj (žádejme po našich politicích jasná vyjádření!). Začátek diskuse je v 18.00 hodin. Místo: Muzeum Českého ráje v Turnově (u Sasíků). Více informací na www.ceskyraj-dalnice.cz
* V Cestovatelském klubu se v turnovském divadle můžete od 18.00 hodin podívat do Ekvádoru a na Galapágy.

 

Pátek 17. – sobota 18. října

* Konají se volby do zastupitelstev krajů. V pátek budou volební místnosti otevřeny v době od 14.00 do 22.00 hodin, v sobotu od 8.00 do 14.00 hodin.

n200809292239_vakci_94_08_smutecka* U příležitosti 5. výročí otevření Smuteční síně v Turnově se uskuteční dny otevřených dveří. V pátek v době od 11.00 do 17.00 hodin, v sobotu od 10.00 do 15.00 hodin. Zájemci se budou moci seznámit s historií pohřebnictví na Turnovsku, vystavena budou pohřební vozidla – historická i ta nejmodernější, příchozí budou moci nahlédnout do zázemí pohřební služby, bude zde i například výstava luxusních rakví ad.
* V pátek 17. října od 19.40 hodin začíná v restauraci Šetřilovsko koncert k ukončení houbařské sezony. Hraje Mackie Messer Band a Corcovado.

 

Sobota 18. října

* DEN STROMŮ začíná v místě Duchovní brány Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice ve 14.00 hodin. Prolog obstará Karel Funke (téma – soulad přírody a umění), následovat bude vysazení jabloňového sadu a lipové aleje, společné „moštování“ natrhaného ovoce, spisovatelka Marie Hrušková slavnostně zasadí Rohanův buk. Program vyvrcholí v 17.00 hodin, kdy v sokolovně v Mašově nejdříve o významu stromů pro člověka promluví Marie Hrušková, poté vystoupí známý písničkář Vladimír Merta. Akci spolupořádají kromě nově založené Svobodné školy umění ještě CHKO Český ráj, knihovna A. Marka a odbor životního prostředí turnovské radnice.

* V 16.00 hodin začíná POSEZENÍ PŘI DECHOVCE v sále SUPŠ ve Skálově ulici. Hraje Turnovanka.

 

Neděle 19. října

n200809292239_vakci_95_08_turistika* DEN TURISTIKY V TURNOVĚ. Klub českých turistů TJ Sokol Turnov se svými 310 členy patří k jedněm z nejlépe pracujících odborů v republice. Široký záběr činnosti zahrnuje turistiku rodičů s dětmi, pět oddílů mládeže (TOM), šest generačních skupin členstva, péči o 155 kilometrů značení pěších tras v jihozápadní části Českého ráje a mnoho dalšího. Vyhlášené jsou letní tábory pro děti, starší členové procestovali celý svět. Kolik obrázků již viděla zeď v Sokolovně ve Skálově ulici z Nepálu, Dolomit, Austrálie, Maroka a mnoha dalších států…

Jako malé poděkování byli Turnovští letos uvedeni do Síně slávy Klubu českých turistů.  Uvedení do síně slávy je výjimečnou událostí a ohodnocuje trvale vynikající činnost odboru, který píše turistickou kroniku již od roku 1892.

Pokud se chcete o historii turistiky na Turnovsku dozvědět více, přijďte se podívat na výstavu mapující na mnohdy unikátních materiálech bohatou historii odboru. Výstava bude představena veřejnosti v Muzeu Českého ráje v Turnově a potrvá od 19. října do 17. listopadu 2008. Vernisáž výstavy se uskuteční v muzeu v neděli 19. října v 11.00 hodin.

Program bude pokračovat odpoledne v Městském divadle v Turnově, kde od 14.00 hodin proběhne nejen slavnostní setkání členů a příznivců turistiky, ale i čtyři krátká divadelní představení nastudovaná našimi TOMíky a členy odboru.

 

Připravuje se

 

Festival Střelnice

24. října – 2. listopadu 2008

n200809292239_vakci_96_08_strelnice* Vše začne v pátek 24. října oficiálním podvečerním zahájením s fanfárami a ohňostrojem (vstup jen pro zvané hosty s pozvánkou).

* V sobotu 25. října už budou moci přijít všichni zájemci o kulturu. Uskuteční se Festival přátelství, na kterém vystoupí hosté z partnerského polského Jaworu, na programu je přehlídka filmů studia OFAS z Turnova 60. až 80. let, večer bude jazzový festival.

* V neděli 26. října budou dopoledne promítány filmy pro děti, kromě vystoupení přátel z partnerských měst se uskuteční koncert turnovských pěveckých sborů, večer bude uvedena „Naštěkaná“, divadelní hra místního souboru Nakafráno.

* V pondělí 27. října se můžete těšit na dílny pro děti a různá hudební vystoupení.

* V úterý 28. října se na náměstíčku před Střelnicí konají Keltské trhy a večer bude uvnitř slavnostní setkání k 90. výročí republiky s předáváním čestného občanství města.

* Středa 29. října bude patřit muzice. Večer vystoupí známá kapela Kryštof, před tím bude zahájena výstava fotografií na téma této kapely.

* Hudba bude Střelnicí znít i ve čtvrtek 30. října – vystoupí skupina Sunshine.

* Následuje „Irský víkend“. V pátek 31. října zde bude vernisáž výstavy obrazů irského malíře, večer se budou promítat irské filmy a vystoupí česko-irská skupina, v sobotu 1. listopadu bude pro děti irsko-keltský karneval, večer film a irský bál. V neděli 2. listopadu je na programu cestovatelský klub na téma Irsko, ale také česká dechovka Krajanka.

 

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, budova v ŽiŽkově ulici

* Středa 1., čtvrtek 2. října ve 20.00 hodin – SEX VE MĚSTĚ – rodinná komedie USA. Film je pokračováním seriálových příběhů čtyř hlavních postav – Carrie, Samathy, Charlotte a Mirandy, o tom, jak prožívají své životy na Manhattanu čtyři roky po skončení seriálu.

* Pátek 3., sobota 4. října ve 20.00 hodin – SIROTČINEC – premiéra spanělského hororu. Laura koupila sirotčinec, ve kterém strávila své dětství, a spolu se svým manželem ho chtějí opravit a znovu otevřít. Nové prostředí však probudí u jejich syna zvláštní představivost…

* Neděle 5. října ve 14.00 hodin – KÁŤA A ŠKUBÁNEK – dětské pásmo animovaných pohádek: Káťa a Škubánek, Příhody brouka Pytlíka, Jak si pejsek roztrhal kalhoty, Jonáš a velryba, Jak jedli vtipnou kaši, Krtek malířem.

* Neděle 5. října v 17.30 hodin – POLOČAS ROZPADU – slovenská černá komedie ze současné Bratislavy o rozpadu vztahů a hodnot.

* Středa 8., čtvrtek 9. října v 17.30 hodin – KUNG FU PANDA – animovaná komedie USA. V líhni animovaných talentů studia DreamWorks se po Shrekovi zrodil nový hrdina. Zatímco zelený zlobr se konečně usadil, na scénu nastupuje mladý, neklidný a totálně nešikovný pandí chlapík jménem Po…

* Středa 8. října ve 20.00 hodin – STRACH(Y) ZE TMY – francouzský animovaný film ve filmovém klubu. Pavoučí nohy kloužou po nahé pokožce…Obrovský prázdný dům, kde cítíte něčí přítomnost… Šest nejlepších francouzských animátorů vdechlo život svým nočním můrám, které vypodobňují v ostrém kontrastu černé a bílé.

* Čtvrtek 9., pátek 10., sobota 11. a neděle 12. října ve 20.00 hodin – MÁJ – Výpravná česká filmová báseň režiséra a kameramana F. A. Brabce vznikla na motivy stejnojmenné básně Karla Hynka Máchy. Vrcholné dílo českého romantismu adaptoval autor filmu v epickém duchu. Filmový Máj je příběhem Kata (Jan Tříska), který se vrací po sedmi letech do svého kraje a postupně odhaluje strhující příběh o milostném trojúhelníku dvou mužů a jedné dívky. Natáčelo se i v Českém ráji u Věžického rybníka.

* Středa 15. října v 17.00 hodin – FRANTIŠEK JE DĚVKAŘ – nová česká komedie. František (Josef Polášek) se má dobře. Ve své profesi dosáhl jistého kreditu a se svou manželkou se nastěhoval do nového domu. Až jednoho dne šlápne vedle. Ztratí práci, žena ho vystřídá za někoho jiného a střecha nad hlavou mu odlétá do teplých krajin…

* Středa 15. a čtvrtek 16. října ve 20.00 hodin – ZOHAN: KRYCÍ JMÉNO KADEŘNÍK – akční komedie USA. Adam Sandler v roli špičkového izraelského bojovníka proti terorismu, který předstírá vlastní smrt, aby si mohl splnit sen: stát se kadeřníkem v New Yorku.

* Pátek 17. a sobota 18. října ve 20.00 hodin, neděle 19. října v 17.30 hodin – HELLBOY II: ZLATÁ ARMÁDA – akční film USA. Pekelnou výhní do ruda rozpálený Hellboy (Ron Perlman) zbožňující dobré doutníky a ohnivou krásku Liz, bude znovu drtit záporáky a k tomu trousit jednu drsnou hlášku za druhou..

* Neděle 19. října ve 14.00 hodin – DIVOKÉ VLNY – animovaná komedie USA v rámci dětských představení Bijásek. Mladý začínající surfař, tučňák skalní Cody, se chystá na účast ve svém prvním profesionálním závodu…

Upozornění: Průměrná cena vstupenky do kina je 70 Kč.

výstavy

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12.00 – 13.00 hodin.

– V galerii muzea je výstava „Geopark Český ráj, řemeslné tradice a současná výroba“. Potrvá do 2. listopadu.

– Ve výstavním sále je výstava k 550. výročí založení Jednoty bratrské (potrvá do 12. října).

– Ve výstavním sále bude od 19. října do 17. listopadu probíhat výstava fotografií a dokumentů „120 let Klubu Českých turistů v Turnově“.

– Ve výstavním kabinetu muzea můžete od 4. října do 31. prosince navštívit výstavu věnovanou rekonstrukci židovské synagogy v Turnově.

– Dlaskův statek v Dolánkách. Expozice seznamuje návštěvníky s domáckou výrobou. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

* V Galerii Safír v turnovském muzeu bude od 4. října připravena výstava členů Klubu českých turistů Sokol Turnov – Fotografie z cest. Oficiální zahájení proběhne v neděli 19. října v 11 hodin (výstava potrvá do 1. listopadu).

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka je k vidění od 2. října (vernisáž v 16.00 hodin) výstava členů Fotoklubu Safír Turnov na téma portrét (potrvá do 6. listopadu).

* V galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je od 2. října (vernisáž v 17.00 hodin) výstava fotografií

Jiřího Míla a Michaely Čapkové – Zélandský rok (potrvá do 6. listopadu).

* Výstavy v turnovské Městské knihovně A. Marka v Jeronýmově ulici. Živá zahrada – fotografická tematická výstava se zaměřením na krásu a pestrost zahrad, kterou připravila ZO ČSOP Křižánky (do 1. listopadu). Kde končí svět  – výstava nejlepších výtvarných a literárních prací dětí (od 15. do 31. října).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.