DEMOLICE OBJEKTU FOKUSU VE SKÁLOVĚ ULICI

0

V pondělí 24. února začala demolice objektu za Novou radnicí ve Skálově ulici, kde donedávna sídlil Fokus, nezisková organizace, jejímž posláním je pomáhat občanům s duševním onemocněním a mentálním postižením při jejich začleňování do společnosti. Služby nyní Fokus poskytuje v náhradních prostorách v domě čp. 84 naproti muzeu.

Demolicí domu, který byl dlouhodobě ve špatném technickém stavu, byly současně zahájeny práce na výstavbě polyfunkčního centra, kde v budoucnu najdou prostory kromě Fokusu i další organizace, které nabízí sociální, volnočasové a environmentální aktivity. Stavební práce na základě výběrového řízení, do kterého se přihlásilo šest firem, provádí firma MBQ z Prahy. Městu se podařilo na stavbu získat dotaci z Evropské unie a státního rozpočtu ve výši téměř 18 milionů korun, radnice přispěje z rozpočtu částkou zhruba ve výši čtyř milionů korun. Práce potrvají do března příštího roku.
Do konce tohoto týdne by měla být stará budova zbourána a suť postupně odvezena. Na začátku března již budou zahájeny práce na zakládání nové stavby.

Když jsme pátrali po historii objektu, který v nejbližší době definitivně zmizí z města, zeptali jsme se Pavla Jakubce, ředitele okresního archivu, a oslovili jsme i historika turnovského muzea Davida Marka.
Oba se shodli, že objekt nějak souvisel se Skálovým sirotčincem, což je budova nynější Nové radnice. Podle Jakubce to mj. potvrzuje fakt, že v minulosti dům neměl samostatné číslo popisné. Podle Davida Marka jeden z historických pramenů uvádí, že dům sloužil jako jakýsi útulek pro děti. „Dnešní terminologií bychom řekli, že to mohla být mateřská škola či dokonce jesle. I některé ženy koncem 19. století prostě jako ty dnešní chodily do práce. V jedné písemnosti jsem narazil na formulaci, že budova za sirotčincem byla využívána jako dětská opatrovna,“ uvedl Marek.

V domě za Novou radnicí Fokus sídlil od listopadu 2011, do té doby tam byly dílny učňovské školy.

Podoba nového polyfunkčního centra

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.