O ALTERNATIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ JE VELKÝ ZÁJEM

0

Waldorfská mateřská škola. Tak nějak samozřejmě patří k nabídce předškolního vzdělávání v Turnově. Alternativa, o kterou je mezi rodiči zájem. Kdo trochu něco o systému waldorfského školství ví, tak vám řekne, že tady výuka probíhá trochu jinak než v běžném školském zařízení. Více prostoru je věnováno rozvoji osobnosti, překotně se nikam nespěchá, důraz je kladen na poklidnou rodinnou atmosféru s respektováním jednotlivých ročních období. Kdo má potom v tomto výukovém programu, který uvedl do života rakouský myslitel Rudolf Steiner, chuť pokračovat dál, tak je tu Waldorfská základní škola v Semilech a středoškolské lyceum, v České republice existuje i vysoká škola. Nově v Turnově funguje soukromá základní škola Lesves.

Waldorfská mateřská škola v Hruborohozecké ulici je tu již od 90. let, posledních osm let sídlí v novém objektu, který svým architektonickým pojetím přesně zapadá do této filozofie. Každým rokem na začátku června zde pořádají Letniční jarmark, který dává možnost všem zájemcům nahlédnout do prostor školky. „Jarmark se nám dařilo uspořádat i za koronaviru, vždy v červnu došlo k rozvolnění opatření. Byli jsme za to všichni rádi, protože Letniční jarmark je výjimečná akce, kdy se tu sejdou rodiče, děti, na stáncích je k dispozici zboží, které děti samy vyrobily, prodávají se tu ale třeba přírodní produkty a různé doplňky. Připraveny jsou soutěže pro děti, hraje se divadlo, vždy si to všichni náležitě užijeme,“ říká ředitelka mateřské školy Hana Lamačová. Letos se jarmark uskutečnil ve čtvrtek 1. června.

Kapacita školky je 50 dětí, zájem ze strany rodičů je poměrně velký, někteří neváhají čekat i rok či dva, než budou děti přijaty. „Dnešní mladí rodiče hodně přemýšlejí a hledají nejvhodnější formu vzdělávání pro své děti. Dnes už se o waldorfském školství ví, že je to takové volné společenství, ve kterém děti vedeme k samostatnosti, respektujeme jejich osobnost, jsou vedeny k různým formám uměleckého vyjádření. Naplňujeme tak jedno ze základních hesel waldorfského školství: výchovou ke svobodě,“ doplňuje ředitelka mateřské školy, která si pochvaluje dobrou spolupráci a atmosféru jak mezi zaměstnanci, tak i výbornou komunikaci s rodiči.

V Turnově je osm mateřských škol, jejich kapacita je naplněná, volná místa nejsou. Aktuálně zdejší mateřské školy navštěvuje 560 dětí.
Největší „převis“ je právě ve Waldorfské mateřské škole v Daliměřících, i proto zastupitelé na svém dubnovém veřejném zasedání souhlasili s podáním žádosti o dotaci na přístavbu této školky. Kapacita by tím měla být navýšena o 25 dětí. Půjde o samostatnou stavbu se spojovacím krčkem ke stávajícímu objektu, kapacita kuchyně by měla být dostačující. Odhadované náklady na výstavbu jsou podle cenové nabídky z veřejné soutěže 40 mil. Kč, v případě přidělení dotace bude město z rozpočtu muset doplatit zhruba 30 % nákladů. Výstavba by mohla začít už v příštím roce a nové prostory by mohly dětem sloužit již od září 2025.

Snímky z Letničního jarmarku 1. června

Areál turnovské waldorfské mateřské školy s novou přístavbou (vpravo)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.