VÍTE PROČ JE TAK MÁLO POŘADATELŮ KULTURNÍCH AKCÍ?

0

Už nějaký čas slýchám ve svém okolí povzdech nejenom místní mládeže, že v tom našem městě se mnoho kulturně zajímavých akcí nekoná. Pokusím se tuto problematiku osvětlit ze strany pořadatele. Přiblížit nezasvěceným, co všechno s pořádáním například koncertu nějaké známější kapely souvisí. V prvé řadě si „podnikatel“ musí řádně rozmyslet, zda je v Turnově a v jeho okolí dostatečný zájem o nabízeného umělce. Pokud shledá, že by sál nemusel být při vystoupení poloprázdný, osloví interpreta a pokusí se s ním dohodnout podmínky vystoupení, zejména honorář.

Další krok pořadatele směřuje za pronajímatelem vhodného sálu. V našem případě nejčastěji do Kulturního centra na Střelnici. Je potřeba stanovit cenu pronájmu a co všechno bude jeho součástí (zvukař, aparatura, šatnářka, …), a zarezervovat datum. I když většina sálů nabízí pronájem zvukaře a techniky, řada umělců i pořadatelů dává přednost vlastnímu teamu osvědčených zvukařů a jejich technice. Pokud hodlá mít pořadatel všechno ve své vlastní režii, zajišťuje sám zvukaře, aparaturu, osvětlovače, požární dozor, „vyhazovače“ (neboli někoho na zajištění pořádku během akce), občerstvení. Umělci (nebo jeho zastupující agentuře) potvrzuje, že termín a místo je v platnosti.

 

Následuje vytisknutí plakátů (podle velikosti umělce a našem zájmu je to zpravidla mezi 150 -300 ks formátu A2), zaplatit jejich vylepení v Technických službách a zajistit jejich rozvoz po okolí. Díky vandalům, kteří s oblibou plakáty strhávají a konkurenci, která plakáty pro změnu přelepuje, je potřeba všechna vývěsní místa objet nejméně jednou. Během těchto cest se najede mezi 300-500 km. Také je třeba předem zaplatit zákonem stanovený poplatek Ochrannému svazu autorskému (OSA).

 

Pokud vystoupení umělce řádně proběhlo a pořadatel se finančně vyrovnal se všemi smluvními stranami, je potřeba zajistit úklid sálu a po náročnějších akcích i úklid veřejného prostranství v nejbližším okolí. Nakonec zbývá zaplatit daně a může se začít připravovat nová akce.

 

Pro jasnější představu o nákladech uvedu jeden smyšlený příklad na vystoupení nejznámější turnovské rockové kapely (známé svou spoluprácí např. s kapelou Tři sestry) a nějakého jejího zdejšího „předskokana“.

 

·         Honorář kapely 17.000,-

·         Honorář „předskokana“ 3.000,-

·         Pronájem Střelnice 17.00-01.00 hodin 22.000,-

·         Vytištění a vylepení plakátů 5.000,-

·         Cestovní náhrady, telefon 1.500,-

·         Poplatek OSA 1.000,-

·         Zvukař, osvětlovač a pronájem aparatury 5.000,-

·         Pořadatelská služba (šatna, hasiči, …) 2.000,-

·         Výdaje celkem 56.500,-

·         Příjmy při plně využité kapacitě sálu (500 osob) a vstupném 120,- jsou 60.000,- Kč

·         Po odečtení všech nákladů je zisk 3.500,- Kč. Ten je ještě potřeba zdanit.

 

Není tedy divu, že kulturních akcí je v Turnově relativně málo. V případě těch několika světlých výjimek musí pořadatelé přesvědčovat umělce, aby se vzdali svého honoráře, nebo ho alespoň snížili na minimum. A v neposlední řadě shánět štědré sponzory, kterých se na kulturní akce najde poskrovnu.

 

Jaroslav Mizera

člen kapely Turon a místopředseda Hexes without hedges o.s.

majsner@seznam.cz

www.hexes.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.