TISÍCOVKA LIDÍ PŘIŠLA ZAHÁJIT TURISTICKOU SEZONU

0

V sobotu 29. dubna se uskutečnil 18. ročník akce Český ráj dětem, která tradičně otevírá turistickou sezonu na Turnovsku. Na trase pochodu z Turnova na hrad Valdštejn a zpět se účastníci setkali s postavami z českorajských pověstí, odpovídali na otázky a plnili připravené úkoly. Ve sportovně rekreačním areálu Maškova zahrada, kde se nacházel start i cíl pochodu, byl připraven bohatý odpolední doprovodný program.

Na trase pochodu na účastníky čekalo 20 otázek ve dvou kategoriích podle věku dětí, týkajících se dvanácti českorajských pověstí. Na hradě Valdštejně žáci ZŠ Žižkova sehráli divadelní představení nazvané Dobré zprávy o princezně Štěpánce. V cíli pochodu si mohli účastníci zkontrolovat, jestli na trase správně odpověděli na otázky a poté obdrželi odměnu. V odpoledním programu v Maškově zahradě vystoupily Mažoretky ALL STARS Turnov, pěvecký sbor Karmínek, hasiči a policisté předvedli ukázky své práce. Příchozím se líbilo i vystoupení kouzelníka Čárykluka.

Vyvrcholením dne bylo symbolické předání vlády nad pohádkovou krajinou Českého ráje. Drahý kámen z rukou předsedkyně Sdružení Český ráj Jany Svobodové převzal král Granát s královnou. Na závěr proběhlo losování hodnotných cen od sponzorů. Celodenní akce se zúčastnilo zhruba tisíc lidí – především rodiny s menšími dětmi. Většina byla z regionu Turnovska, někteří ale přijeli i ze vzdálenějších míst.

Poděkování patří organizacím, které se podílely na přípravách a realizaci této akce. Hlavním partnerem byla společnost KAMAX Turnov a velkou podporou byla řada dalších společností a firem: ARA Tábory, BAART, BusLine, Centrum Babylon, Dino Park Plaza Liberec, EKO-KOM, Koloběžky Český ráj, Loděkoza, Moštovna Lažany, Městská knihovna Antonína Marka v Turnově, Městská sportovní Turnov, Muzeum Českého ráje v Turnově, Nisa Park Vratislavice, Sdružení Český ráj, Středisko volného času – Žlutá ponorka Turnov, Topsports Czech, Wander Book, Zámek Svijany, Hrad a zámek Staré Hrady.

Na trase se prostřednictvím pověstí Českého ráje představili žáci tří turnovských základních škol, Centra pro rodinu Náruč, Fokus Turnov, Junák – český skaut, středisko Štika Turnov, Sdružení Český ráj, Rytíři turnovského meče a průvodci z hradu Valdštejna. V areálu v rámci programu vystoupily soubory ALL STARS mažoretky (TJ Sokol Turnov), pěvecký soubor Karmínek, ukázky svojí práce předvedl Sbor hasičů města Turnova a psovod městské policie. Zdravotní dozor zajistily žákyně Střední zdravotnické školy v Turnově, nad akcí dohlíželi strážníci městské policie a Policie ČR.
Akce je ukázkovým příkladem skvělé spolupráce, kterou budeme podporovat a snažit se rozvíjet. Koordinace takového množství organizací a jednotlivců je nelehký úkol, za to patří velký dík koordinačnímu pořadatelskému týmu.
Andrea Berndtová, ředitelka, Turnovské památky a cestovní ruch
foto TvA

Záštitu nad akcí převzal a finančně ji podpořil Liberecký kraj, resp. náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová. Hlavním sponzorem akce byla společnost KAMAX Turnov. Akci pořádala příspěvková organizace Turnovské památky a cestovní ruch.

Zastavení na trase, které měli pod patronací žáci ZŠ Skálova

…divadelní představení žáků ZŠ Žižkova

…na místě byli i příslušníci jízdní policie

Postavičky z českorajských pověstí v „životní“ velikosti (Sdružení Český ráj)

…netradiční vystoupení mažoretek

Karmínek

Král Granát s královnou

…společný snímek postav z pověstí, se kterými se účastníci setkali na trase

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.