NA HRAD JDEME, ALE PRŮVODCE NEPOTŘEBUJEME

0

Vážení čtenáři a milé čtenářky, také vám ta věta v titulku připadá nesmyslná? Bohužel je to věta, kterou stále častěji slýcháme my, lidé od památek. A teď se podržte, slyšíme ji od učitelů a učitelek, kteří jezdí se školními výlety. A ještě má věta obměnu: „Na hrad nepůjdeme, protože tam nic k vidění není a jenom chtějí drahé vstupné, které dávají kdo ví kam.“ K čemu nám tito „vzdělanci“ vychovávají dětičky, když s nimi vlezou na nádvoří památky, nechají to tam děti okouknout, vyfotí se s nimi u tabule a pak zavelí odchod? No ke kulturnosti, péči o kulturní dědictví, k úctě k naší zemi a její bohaté historii určitě ne.

Vždycky mám chuť těmto ,,pedagogům“ doporučit návrat do školy a nebo jim navrhnout týden dobrovolnické služby na památce, aby viděli, kam jdou peníze ze vstupného a co práce dá jen uklidit po neukázněném školním výletu. Začíná červen, měsíc výletů, co už tak trochu voní prázdninami. Tak vám všem přeji krásné léto, pěkné počasí a nám lidem z hradů, zámků, mlýnů, statků, skanzenů a galerií co nejméně „přechytralých vzdělanců“.

Hana Talli Hlubučková, regionální poradce v oblasti památková péče a ochrana přírody v občanské společnosti, hrad.rotstejn@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.