PROMĚNÍ SE DOLÁNECKÁ ŠKOLA V NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM?

0

Téma, o kterém se v poslední době hodně mluví, ale málokdo o něm ví něco konkrétního. Turnovští zastupitelé naposledy o záměru proměnit doláneckou školu v návštěvnické centrum za desítky milionů korun jednali vloni na podzim. Tehdy o pouhý jeden hlas téma posunuli k dalšímu projednávání. Definitivně rozhodnout by měli letos na jaře. „Síť návštěvnických center, nebo-li domů přírody, je tu jako téma pro všechny chráněné krajinné oblasti a národní parky České republiky od roku 2007. Inspirací je podobná kvalitně fungující síť v Německu,“ říká Aleš Hoření, pracovník Správy CHKO Český ráj.

Podle něho roste poptávka po kvalitnějších zařízeních v chráněných oblastech, které nabídnou návštěvníkům služby na úrovni třetího tisíciletí. „Každé chráněné území je něčím jedinečné. V Českém ráji tuto jedinečnost tvoří velká rozmanitost – pískovcové skály, sopky, rybníky, lesy, louky, památky… A nově také třeba geoturismus a regionální výrobky. Tomu by měla být uzpůsobena expozice, další vybavení a nabízené služby v návštěvnickém centru v Dolánkách,“ přiblížil Hoření.

n201203191410_zap_90_2012_dolankyPřestavba bývalé školy v Dolánkách, která jako nevyužitá již několik let chátrá, byla součástí i předchozího projektu města, které je vlastníkem objektu, a ČVUT v Praze. Záměr ale nevyšel. Nyní je tu další možnost, jak získat peníze na opravu školy. A ne málo. Z Operačního programu Životní prostředí by do Dolánek mohlo putovat zhruba 30 mil. Kč, z toho asi třetina na vlastní expozici.  Na pokrytí provozních nákladů by 480 tisíc každoročně putovalo smluvně z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Předpokladem je, že město by participovalo po dobu udržitelnosti projektu na provozních nákladech ve výši 500 tis. Kč ročně. Tzv. udržitelnost projektu je 10 let.

„V naší zemi funguje zatím první návštěvnické centrum nového typu na Třeboňsku, původní záměr byl, že podobná vzniknou ve všech chráněných krajinných oblastech v republice, nyní to bylo redukováno na devět CHKO. Mezi touto výběrovou skupinou je i Český ráj. Z příslušného operačního programu je to asi poslední výzva, což znamená, že v případě neschválení záměru Český ráj o evropské dotace a návazné ekonomické příležitosti přijde,“ doplňuje Aleš Hoření. Jak dodal, provoz doláneckého centra je koncipován po dobu udržitelnosti projektu jako ekonomicky samonosný, podle průzkumu, který si Správa CHKO dělala v loňské letní sezoně, tímto místem projde až 800 lidí denně. V návštěvnickém centru by byl prostor pro semináře, pro spolkovou činnost, počítá se s programy pro školy, samotná expozice má být hravá – zaměřená na všechny věkové generace.

Chcete se o projektu dozvědět víc? Přijďte na veřejné zasedání turnovského zastupitelstva ve čtvrtek 29. března v podvečer. Záměr tu budou přibližovat lidé z Agentury ochrany přírody a krajiny, Správy CHKO Český ráj, na místě bude architekt, který projektoval rekonstrukci a navrhl expozice, dozvíte se i další fakta. „Počítáme s tím, že záměr by byl na březnovém zastupitelstvu představen v informativní rovině, o jeho definitivní podpoře budou zastupitelé města hlasovat na dubnovém nebo květnovém zasedání,“ uvedl místostarosta Otakar Špetlík.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.