OSLAVA DIVADLA

0

Nejdříve dětský a posléze studentský soubor. Pod vedením Aleny Tomášové z turnovské ZUŠ se pravidelně účastnil okresních i krajských kol divadelních přehlídek. Kámoš Drámoš. „Z dětí postupně vyrostly osobnosti, ale když si vzpomenu na začátky, někteří už byli osobnostmi v útlém věku. Vojta Franců rovnou prohlásil, že bude hercem, nebo prezidentem. Když přišla Uljanka a začala procítěně recitovat ruské klasiky v originále, nebo Alešek, který prý než začal chodit do dramaťáku, tak vlastně ani nežil. Pro učitele splněný sen. A když nedávno zkoušeli a mě poslali vařit čaj a pro pizzu, říkám si, jaké jsem to vlastně jako učitelka měla štěstí, že jsem při tom mohla být. Někdo to za kantorský život vůbec nezažije, mně se to povedlo,“ řekla Alena Tomášová v sobotu 11. prosince v zaplněném turnovském divadle při rekapitulaci jedné etapy historie souboru (ZDE – odkaz na první článek).

Z představení Vy mlčíte, Karle

Na výjimečnost souboru Kámoš Drámoš poukázali také Daniela Weissová a David Pešek z Kulturního centra Turnov. Tohle město prostě žije kulturou a silné podhoubí je tu pro rozličné umělecké obory dlouhodobě. Oba popřáli navazujícímu novému souboru Notdis, nyní již v podobě samostatného spolku, hodně štěstí a dalších úspěchů.

Vojty Franců jsme se zeptali:

* Společně s turnovským gymnáziem jsi studoval herectví na brněnské konzervatoři, nyní jsi studentem herectví na pražské DAMU, co ti dalo působení v souboru Kámoš Drámoš, kde jsi byl od dětství. Byla právě tohle motivace zabývat se herectvím profesně?
Pamatuju si, že mě to k divadlu táhlo odjakživa. Ve školce jsem pobíhal po třídě a organizoval své čtyřleté spolužáky, aby se mnou hráli. Zároveň jsem větou: „Teď tu bude divadlo!“ organizoval i všechny ostatní ve snaze, aby se přišli na to naše počínání dobrovolně podívat a hráli nám diváky.
Musel jsem být asi docela na zabití. Když jsem pak ve svých pěti letech nastoupil do turnovské ZUŠky, konečně mně to všechno začalo dávat smysl. Měl jsem štěstí na Alenu Tomášovou (na snímku), která mně v mnoha věcech otevřela oči, a hlavně mě utvrdila v tom, že divadlo je moje cesta. Měla se mnou velkou trpělivost a nám všem v souboru byla takovou druhou mámou. Tohle setkání pro mě bylo zásadní, protože jsem se nejen pořád něco učil o chování na jevišti, ale i mimo něj. Teprve teď zcela chápu, jaká je v tom vlastně souvislost, co všechno mně předala a jak důležitá je důvěra a férové chování v civilu právě pro souhru na jevišti. Soubor Kámoš Drámoš tohle všechno ještě podtrhl. Baví mě ta důvěra, kterou k sobě máme, svoboda v tvorbě a neúnavná touha posouvat se dál.

* Jsi poměrně výrazný typ, mohli jsme tě zahlédnout v dětském televizním vysílání, už jsi stihl zahrát si ve filmu, mohl bys své dosavadní herecké zkušenosti shrnout?
Mám velké štěstí, že nyní chodím na školu, kde je každá hodina obrovskou zkušeností, ale také výzvou. Vážím si toho tvůrčího prostředí, které neustále vybízí k objevování. To je pro mě asi nejvíc.
Pokud bych měl ale jmenovat konkrétní projekty, tak by to rozhodně byl webseriál TBH v režii Lucii Kajánkové, který by se měl dostat ven zkraje příštího roku. Měl jsem možnost ztvárnit postavu, která je hodně komplikovaná, nepředvídatelná a musel jsem si k ní najít cestu.
Působím také v divadelním souboru Geisslers Hofcomoedianten, který má domovskou scénu v pražské Vile na Štvanici, a je už dva roky mou srdeční záležitostí. Soubor se soustředí na nově-barokní divadelní styl – což ale neznamená, že by dělal rekonstrukce barokních her – naopak! Zprostředkovává je divákům v neotřelé, moderní formě. Letos jsme mimo jiné nazkoušeli operu Římská Lukrécie, která byla uvedena v rámci festivalu Antická Štvanice. Hrál jsem Lukrécii a rád na to vzpomínám.

Snímky z představení Dekanémor

* Jak vidíš svůj další profesní život, kam tě to nejvíce táhne? K filmu, divadlu, do televize… Nebo třeba budeš psát divadelní hry?
Rád budu dál objevovat, co mě nejvíc baví. Díky škole, Geisslerům a našemu turnovskému spolku je těch podnětů mnoho.

* A na závěr se opět vraťme do Turnova. Jaká je budoucnost spolku Kámoš Drámoš, který byl do jisté míry fenoménem Turnova posledních deseti let z pohledu dětského a studentského divadla?
Rádi bychom spolek postupně víc a víc profesionalizovali. Chtěli bychom vytvořit novou turnovskou divadelní scénu (Notdis), která bude dělat radost nejen nám a místním, ale také těm, kteří nás uvidí na některém z našich zájezdů. V roce 2021 jsme odehráli 32 představení po celé republice, příští rok bychom toto číslo rádi navýšili. Také připravujeme dvě nové inscenace, ale to si za tím nechám pro sebe, ale věřím, že je na co se těšit…

* Děkuji za rozhovor, ať se vám daří!

Představení Kdekrademor

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.